بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کوله ساره

توضیحات

کوله ساره روستایی است واقع در دهستان گاورود- بخش موچش- شهرستان کامیاران- استان کردستان. این روستا در ۹ کیلومتری جاده ی اصلی سنندج-کامیاران بعد از روستاهای سربناو- نجف آباد- ماسان قرار گرفته است و بعد از آن روستاهایی از قبیل سرچی- طاء- هندیمن و … وجود دارند . کوله ساره مرکز دهستان گاورود می باشد.
تقریبا ۵۳ درصد کوله ساره مرد و ۴۷ در صد از آن زن می باشند. بنابر این اطلاعات می توان گفت که نرخ رشد جمعیت روستا از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۸۸ حدود ۰.۰۰۷ درصد بوده است.روستای کوله ساره بر روی طول جغرافیایی ۴۶درجه و ۵۲ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۵۷ دقیقه قرار دارد و تقریبا مساحتی برابر با ۱۰۰ کیلومتر مربع (بدون در نظر گرفتن زمین های کشاورزی) را روی کره زمین اشغال کرده است. شکل این روستا از لحاظ هندسی تقریبا شبیه به یک مثلث است که رأس این مثلث روبه طرف غرب است و تقریبا در ۲۰ کیلومتری مرز عراق واقع شده است.كوله ساره در ۸ کیلومتری سربناو (تقاطع جاده ی اصلی سنندج-کامیاران) و ۲۷ کیلومتری شهرستان کامیاران و ۴۷ كيلومتري سنندج قرار دارد. روستای کوله ساره روستایی چهار فصل و دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است. از مکان های تفریحی پرطرفدار کوله ساره می توان به “چه مه ریا” اشاره کرد که در حدود دو سه کیلومتری کوله ساره و نرسیده به سرچی وجود دارد که مکانی سرسبز و بسیار زیبا است. اما از مکان های زیارتی کوله ساره که اهالی به آن اعتقاد خاصی دارند “شیخ هواس” است که در قسمت شمالی روستا قرار دارد.در مورد قدمت روستای کوله ساره هیچ اطلاعی در دست نیست اما خبرها حاکی از آن است که كوله ساره از زمان هاي قديم از يك نقطه ي ديگر كه حدود سه چهار كيلومتر با آن فاصله دارد(و اسم آن ده كن: كهنه ده است) به جاي كنوني كوچ كرده است. افراد محدودي هم از جاههاي ديگر به اين روستا سفر كرده اند. زبان مردم كوله ساره كردي-سوراني است. كوله ساره داراي شبکه لوله كشي آب آشامیدنی و شبكه برق رساني و خط تلفن ثابت با پيش شماره ۰۸۷۲۳۶۷ است كه مديريت مخابرات آن را همكنون رامين مجيدي بر عهده دارد. كوله ساره همچنين از چند سال پيش داراي دهداري شده است و خسرو رسولي دهدار كوله ساره است.در مورد وجه تسميه ي كوله ساره اطلاعات معتبري در دست نيست (اما علاقه مندان می توانند برای بدست آوردن اطلاعاتی در این زمینه به وبلاگ دوست عزیزم مهرداد مراجعه کنند) ؛ لذا از دوستاني كه در مورد اين مطلب اطلاعاتي دارند تقاضا دارم كه اطلاعات خود را به نگارنده وبلاگ ارسال بكنند (rasuli9@gmail.com).
امرار معاش کوله ساره ای ها
نوشتن در مورد اين مسئله مانند همه ي مسائل مربوط به فرهنگ دشوار است. اما به هر حال اطلاعاتی که در اینجا آمده است آن چیزی است که من تا کنون دیده ام و به نوعی تجربه کرده ام.اهم درآمدهاي مردم كوله ساره را مي توان در بخش هاي زير خلاصه كرد:كشاورزي- دامداري- كارگري- مرغداري و …۱. كشاورزي و دامداري: اين دو منبع در ارتباط بسيار نزديكي با هم قرار دارند به طوري كه مي توان گفت وجود دامداري مستلزم وجود كشاورزي است. كشاورزي كوله ساره اي ها در مقايسه با چيزي كه بتوان آن را منبع در آمد به شمار آورد بسيار نا چيز است/ چون زمين هاي زير كشت اين روستا بسيار ناچيز است و به طور متوسط مي توان گفت كه هر خانوار كشاورز داراي يك يا دو هكتار( و در مواردي بيشتر) زمين زير كشت حاصلخيز هستند. اما بايد گفت كه آب موجود براي كشاورزي هم در اين روستا در سطح متوسط به پايين است و گذشت زمان وضعيت را شايد بدتر مي كند. لازم به ذكر است كه در چند سال اخير مردم به كاشت دو محصول يونجه و توت فرنگي روي آورده اند و هرساله زمين هاي بيشتري زير كشت اين دو محصول خواهد رفت.دامداري اين روستا هم طوري نيست كه آن را منبع درآمد به حساب آورد اما مي تواند بخشي از احتياجات زندگي را برطرف كند. هر خانواده اي معمولا ۱ يا ۲ راس گاو (و در مواردي تعدادي گوسفند معمولا ۱۵ تا ۲۰ راس ) نگهداري مي كنند و از شير آنها براي تهيه ماست و دوغ و كره استفاده مي كنند؛ اما خانواده هايي كه بيشتر از مقدار مورد نياز خود دارند مابقي شير توليدي را به ماشين هاي حمل شير مي فروشند و اين ماشين ها پس از خريداري شير آن را به كارخانه هاي لبنيات مي دهند. هم اكنون در كوله ساره دو گروه خريد شير فعال هستند.همانطور كه گفته شد اين دو منبع به هم وابسطه اند؛ به طوري كه تقريبا هر كس كشاورزي داشته باشد داراي دامداري هست و بالعكس.۲. كارگري: اين منبع نيز از دو منبع ذكر شده جدا نيست. اغلب كشاورزاني كه در زمستان بيكار مي شوند به كارگري روي مي آورند(البته افرادي هم هستند كه هميشه كارگري مي كنند). افراد كارگر در دو محل به كار مي پردازند: ۱. در خود روستا ۲. در خارج از روستا. اين روستا هم مانند هر روستاي ديگري در حد همه افراد روستا كار ندارد و در تابستان و بهار به نسبت زمستان و پاييز بيشتر مي شود. اما معمولا در ماه سوم تابستان كه كار روستا رفته رفته كم و كمتر مي شود افراد زيادي براي كار مجبور به مهاجرت به خارج روستا مي شوند. شايد بتوان گفت قريب به %۹۰ اين افراد به خوزستان و شهر اهواز مي روند و اين مهاجرت تا حدود ماه دوم بهار كه دوباره كار در روستا رونق مي گيرد ادامه دارد.۳. مرغداري ها: شايد يكي ديگر از اين دسته منابع باشد كه مي توان آن را نام برد. در طول دهه ي اخير افرادي كه اندك سرمايه اي داشتند در زمين هاي كشاورزي خود يك مرغداري (معولا ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ قطعه اي ) ساخته اند كه علاوه بر خود تعدادي از افراد را نيز مشغول كار كرده اند. در حال حاضر در حدود ۲۰ سالن مرغداري مشغول به فعاليت هستند. هر چند اين صنعت باعث به وجود آوردن مشكلاتي از قبيل: بوي بد ناشي از اين مكان ها در زمين هاي كشاورزي و افزايش مگس و پشه در منطقه (در تابستان) و … شده است؛ اما از لحاظ اقتصادي و غذايي كمك شاياني يه اهالي اين روستا كرده است.۴. و …: و غيره شامل مشاغل زيادي ميشود كه ذكر همه ي انها در اينجا ضروري نيست.
به طور کلی مردم کوله ساره، مردم مرفهی نیستند.
خدمات بهداشتی
این روستا از سالها پیش دارای خانه بهداشت ( با شماره کد ۲۹۱۲۱۸۳۱۰۱۱۰)بوده است. اغلب کارهایی که خانه بهداشت انجام می داده است، شامل: کمک به خانم ها برای جلوگیری از بارداری و همچنین کمک به آنها در رابطه رشد نوزادان آنها بوده است. اما کارهایی از قبیل یک پانسمان (قرار دادن پوشش حفاظتی مناسب بر روی زخم را پانسمان میگویند که باید حدالامکان استریل باشد) جزئی را هم انجام می داده و در برخی موارد هم به کسانی که سرماخوردگی داشتند دارو هم می داده اند، که اغلب این کارها به صورت رایگان انجام می شد. از کارهای دیگر آن می توان به نظارت بر بهداشت روستا و نظارت بر کیفیت مغازه هاو … اشاره کرد. و تا جایی که بنده به یاد دارم آقای رشید نیک زبان مدیریت این واحد را بر عهده داشته اند.اما از مدت ها پیش که این روستا توسعه یافته است، گامی جدید نیز در توسعه خدمات بهداشتی آن نیز برداشته شده است و آن افتتاح مرکز خدمات درمانی روستای کوله ساره است که به نوبه خود از اهمیت زیادی برای مردم برخوردار است. البته این مرکز قبل از خانه بهداشت تاسیس شده است. کارهایی که این مرکز انجام می دهد بسیار پیشرفته تر از کارهایی است که خانه بهداشت انجام می دهد. از جمله این کارها: ویزیت افراد بیمار توسط پزشک عمومی و در مواردی درمان آن و در برخی موارد فرستادن آن به وسیله آمبولانس به معمولاّ کامیاران و یا سنندج است. قرارداد پزشک های این مرکز هم معمولاّ ۶ ماهه است. و از نظر سازمانی وابسته به مرکز خدمات بهداستی کامیاران می باشد
خدمات آموزشی و تحصیلات
روستای کوله ساره هم اکنون دارای دوره پیش دبستانی و مدرسه ابتدایی دختران و پسران و مدرسه راهنمایی دختران و پسران و همچنین دبیرستان و پیش دانشگاهی دختران و پسران می باشد. روستای کوله ساره همچنین دارای خوابگاه شبانه روزی برای دخترانی است که از روستاهای مجاور برای ادامه تحصیل در سه مقطع راهنمایی(البته تعداد دانش آموزان در این سطح کمتر است) و دبیرستان و پیش دانشگاهی به روستای کوله ساره می آیند.مدیران و معلمان و دبیران این مدارس هم از افراد دلسوز و با تجربه هستند. نگارنده این متون هم در همه این مدارس تحصیل کرده و از زحمات ایشان نهایت استفاده را برده ام. اما باید اعتراف کرد که زیربنای این مدارس در سطحی نیست که جوابگوی نیاز روزافزون دانش آموزان باشد و اکنون دانش آموزان با کمبود فضا برای امکانات جانبی هستند. اما با همه این وجود دانش آموزان این روستا دارای پیشرفت مناسبی در مقایسه با مناطق دیگر هستند و هر ساله رتبه های خوبی توسط همین افراد در کنکور سراسری کسب می شود. اما دانش آموزانی قصد ادامه تحصیل در رشته های کارودانش و فنی و حرفه ای را دارند باید به کامیاران یا موچش و یا به سنندج بروند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :