جستجو
شهر کوشکنار

توضیحات

شهر کوشکنار از توابع بخش کوشکنار شهرستان پارسیان در استان هرمزگان ایران.
نام قدیم این شهر «قَصر کُنار» بوده‌است.
این شهر در شش کیلومتری شمال بندرتبن، و در هشت کیلومتری جنوب بنی دکان، و در هفت کیلومتری مغرب اغویرزه، ودر هفت کیلومتری مشرق روستای سروباش واقع شده‌است. این شهر در دوران گذشته مقر حکم قبیله «آل حرم» بوده، چون در آن دوران قبیله آل حرم بر این منطقه حکمران بودند.
جمعیت
جمعیت شهر کوشکنار طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷۹۹۸ نفر بوده‌است [۱].، وتقریباً تمام مردم به زبان فارسی گویش محلی کوشکناری لاری تکلم می‌کنند. ۹۰٪ از مردم سنی مذهب هستند.
دارای تأسیسات زیر است: دبستان، دبیرستان، پیش‌دانشگاهی دخترانه، درمانگاه، خانه بهداشت، آب انبار (برکه) آب لوله کشی، برق، تلفن و دارای ده ۱۰ مسجد است.آثار باستانی
آثار قلعه‌ای بسیار قدیمی در وسط شهر باقی‌مانده‌است که گویا مقر حاکم وقت بوده‌است، این قلعه بنام «قلعه شیخ محمد احمد خلفان الأحرمی» مشهور است. همچنین آثار خانه‌های قدیمی در روستا وجود دارد که از سنگ و کاهگِل ساخته شده‌است. در ضمن در نزدیکی مسجد جامع این روستا آرامگاه شخصی به نام شیخ انصار است که امروزه تنها ویرانه‌ای از آن به جا مانده‌است. پیشه مردم این شهر: بعلت نزدیک بودند شهر به دریا و بندرتبن، مردم شغل تجارتی پیشه گرفته بودند، همچنین کارهای دیگر مانند: کوزه‌گری و حصیربافی در این شهر رایج بوده‌است.کشاورزی
آب زیرزمینی‌اش شیرین است و به این خاطر کشاورزی مناسبی در روستا رایج است و جو و گندم و ذره و جمیع انواع سبزیجات صیفی و شتوی زراعت می‌شود، در حدود ۸۰۰ اصله نخل دیم وجود دارد که خرمایش بسیار مرغوب است. قسمتی از مردم این دهستان که در پایه کوه ساکن هستند به اضافه کاشت جو و گندم به دامداری نیز اشتغال دارند.
 
منبع عکس : سایت هواشناسی ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

4.5