بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 453
سرکان

توضیحات

سركان يكي از شهرهاي استان همدان در ايران است. اين شهر در شهرستان تويسركان و در جنوب دامنه‌هاي رشته كوه الوند واقع شده است. مختصات جغرافيايي سركان ۴۸ درجه و ۲۷ دقيقه طول شرقي و ۳۴ درجه و ۳۶ دقيقه عرض شمالي است. ارتفاع متوسط آن از سطح دريا ۲۰۴۰ متر و مساحت شهر ۲,۰۲۶ كيلومتر مربع است. كوتاه‌ترين راه تا مركز استان ۱۰۱ كيلومتر و كوتاهترين فاصله با شهرهاي مجاور ۷ كيلومتر است که با شهر تويسركان مي‌باشد.جمعيت سركان تقريباً ثابت بوده (حدود ۵۴۰۰ نفر) و رشد نسبي بين سالهاي ۷۵-۳۵ ، سه صدم درصد بوده است. همچنين تراكم نسبي جمعيت در سركان ۷,۲۶۷۶ نفر در كيلومتر مربع به دست مي‌آيد كه در مقايسه با استان (۹,۶۲۸۸ نفر در كيلومترمربع،سال ۱۳۷۵) نشان دهنده كم بودن آن نسبت به استان مي‌باشد.
جغرافيا:شهر سرکان به فاصله حدود ۶ کيلومتري شمال غربي تويسرکان در دامنه کوه‌هاي الوند ودر کنار رود خانه سرکان قرار دارد. شهر سرکان از شمال و شرق به کوهستان الوند، از جنوب به شهرستان تويسرکان واز غرب به شهرستان اسدآباد و شهر فرسفج محدود مي‌شود. سرکان داراي آب و هواي ييلاقي و بسيار مطبوعي است و وجود انبوه درختان ميوه وچشمه‌هاي پر آب سرکان را به يکي از زيباترين مناطق گردشگري استان تبديل کرده است.
تاريخ:شهر سرکان به استناد شواهد بسيار داراي تاريخ کهني است. يکي از شواهد نام سرکان مي‌باشد که به نظر مي‌رسد از نام‌هاي ايراني و مربوط به دوره قبل از اسلام باشد.اما معناي سرکان که بعضي از ايران شناسان آلماني آن را «سرخان» ضبط کرده و گفته‌اند که چون بر بالاي سرخ رود باشد پس بدان نسبت يافته است ولي اين نظر درست نيست. به احتمال قوي سرکان به معناي بالاي کوه باشد چنان که «حسن ابن محمد قمي» (قرن ۴) در مورد قريه سرکان قم گويد که: چون اردشير به بناي آن فرمود وآن را گفتند که در کدام موضع بنا نهيم گفت: «افراسَراکان» يعني بر سر کوهي که از آن رودخانه مي‌آيد پس آن ديه را بنا کردند و سرکان نام نهادند.
جاذبه‌هاي گردشگري:بارز‌ترين جاذبه‌هاي اين شهر باغهاي زيبا و کوه‌هاي بلند آن است. پارک توريستي کمربسته نيز با چنارهايي کهن در اين شهر قرار دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.