بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار پاقلعه

توضیحات

آبشار پاقلعه يکي از زيباترين و بلندترين آبشارهاي استان فارس است. آب اين آبشار از دو دهنه چشمه پرآب به نام خطيري ورضايي تأمين مي‌شود از عبور از باغ‌ها و دره‌هاي باصفا، با فاصله اندکي در پايين دست روستا از ديواره‌هاي صخره‌اي سرازير مي‌شود.آبشار پا قلعه که در روستاي پاقلعه از توابع بخش دشمن زياري شهرستان ممسني، با مختصات جغرافيايي ۵۲ درجه و ۱ دقيقه طول شرقي و ۳۰ درجه عرض شمالي، در فاصله ۷۰ کيلومتري جنوب شرقي نورآباد (ممسني) و ۷۵ کيلومتري شمال غربي شيراز، در شرق رشته کوه‌هاي زاگرس بر روي شيب نسبتاً تندي واقع شده است.اين روستا از سطح دريا ۱۹۴۵ متر ارتفاع دارد. آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.
چشمه خطيري در شمال غرب روستا آب مورد نياز باغ‌ها و زمين‌هاي زراعي روستا را تأمين مي‌کند. آب اين چشمه در گذشته موجب گردش سنگ آسياب آبي بوده که آثار آن هنوز هم در نزديکي چشمه به جا مانده است.در بالاي آبشار و در اطراف روستا تپه‌هاي باستاني متعددي از دوره‌هاي مختلف تاريخي و پيش از تاريخي به جا مانده‌اند که قدمت طولاني سکونت انسان در اين ناحيه را نشان مي‌دهند.ارتفاع آبشار به بیش از ۱۰۰متر می رسد و به زمین های اطراف آبشار جلوه جنگلی با شکوهی داده است .
موسيقي اين آبشار خروشان که از ارتفاع بلندي سرازير مي‌شود، فضاي پيرامون آن را فرامي‌گيرد.خروش شکوهمند آبشار و طبيعت بکر پيرامون آن همراه با منظره دشت‌هاي پر از شقايق سردسيري، شب‌بوهاي وحشي و لاله‌هاي واژگون، زيبايي و جلوه‌هاي حيرت‌آوري پديد مي‌آورند.روستاي پاقلعه تا دو سده پيش يکي از اتراق‌گاه‌هاي موقت عشاير منطقه بوده که در اوايل دوره قاجار به روستا تبديل شده است. نام روستا از قلعه روي تپه نزديک روستا اخذ شده است.در مسير اين تنگه آبشارهاي پاقلعه، حسني باچر، سجک و منطقه سرسبز جاويد قرار دارند که از زيبايي‌ها و جاذبه‌هاي پيرامون اين روستا به شمار مي‌روند.متاسفانه هیچ گونه مرکز رفاهی وخدماتی جهت ارائه به گردشگران وجود ندارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها