بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
کتیبه شیخ علیخان زنگنه

توضیحات

کتیبه شیخ علیخان زنگنه در دامنه کوه بیستون و بر روی نقش برجسته مهرداد دوم ایجاد شده است. این کتیبه شرح وقف نامه ای است که به دستور شیخ علیخان زنگنه در طاقنمایی نقر شده است. او در ابتدا حاکم کرمانشاهان بود و در طی این مدت خود و فرزندانش بانی کارهای عمرانی فراوانی در این ناحیه شدند. او بعدها به مقام وزارت اعظمی شاه عباس دوم رسید. پس از مرگ شاه عباس دوم وی صدراعظم شاه سلیمان صفوی و مورد اعتماد وی گردید تا جایی که به مدت پانزده سال با لقب اعتماد السلطنه مقام وزارت شاه را در اختیار داشت .
طاقنمايي که وقفنامه شیخ علیخان در آن نقر شده است، از آخرين نقطه تيزي هلال طاق نما ۳۶۳ سانتیمتر طول و ۲۷۶ سانتيمتر عرض دارد و شامل ۱۵سطر است که به سه قسمت تقسیم می شود و در هر قسمت عباراتی به خط ثلث نوشته شده است. ابتدا با نام و یاد خدا کتیبه شروع شده و سپس در یازده سطر شرح وقفنامه آمده که مفاد آن بدین صورت است که شیخ علیخان زنگنه در سال ۱۰۹۳ هجری قمری چهار دانگ از املاک نهر قره ولی و چمبطان را وقف بر سادات فاطمی و دو دانگ از این املاک را وقف بر کاروانسرای بیستون کرده و تولیت آن را تا زمان حیات خود و پس از مرگ پسرانش بر عهده می گیرند.
خطاطی این کتیبه توسط محسن امامی از خطاطان به نام عصر صفوی و حجاری آن توسط مقیم هروی صورت گرفته است . متأسفانه حجاری وقفنامه شیخ علیخان زنگنه باعث تخریب نقش برجسته مهرداد دوم شده است. بسیاری از ایرانشناسانی که از بیستون دیدن کرده اند، این عمل شیخ علیخان را نادرست دانسته اند تا جایی که جکسن ایجاد کتیبه در این محل را نوعی وحشیگری و شهوت به ویران کردن آثار هنری دانسته است. این بنا در تاریخ ۱۳۸۰/۱۲/۱۹ به شماره ۴۸۸۱ به ثبت ملی رسیده است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :