بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

خانه امير خسرو افشار تهران

جاذبه های تاریخی
  • بازدید - 191
خانه امير خسرو افشار تهران

توضیحات

خانه امير خسرو افشار يکي از بناهاي تاريخي شهر تهران است که در محدوده مرکزي شهر واقع شده و مربوط به دوره پهلوي اول است؛ اين بنا هم اکنون از سوي شهرداري تهران مورد بازسازي قرار گرفته و به عنوان ساختمان ستاد ساماندهي تشکل هاي مردم نهاد مورد استفاده قرار مي گيرد.و در تهران، شرق خیابان خاقانی، مقابل دانشگاه تربیت معلم واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ساختمان اصلی این بنا در اوایل دوره پهلوی (اوایل دهه ۲۰ شمسی) در خارج از حصار ناصری ساخته شد و بانی آن فردی به نام «سیف افشار» بود که پس از وی پسرش «امیر خسرو افشار» وزیر امور خارجه دولت وقت، در این خانه سکونت داشته است. وسعت کل بنا در حدود یک هزار و ۶۵۰ متر مربع بوده و این خانه در گوشه شمال غربی آن واقع شده است.
معماری تاریخی خانه «امیر خسرو افشار» تلفیق برخی عناصر سنتی خانه سازی با الگوهای اروپایی است که این بنا را از سایر بناهای این دوره متمایز می کند.با توجه به کاربری اداری این بنا از سوی ستاد ساماندهی سمن های شورای اسلامی شهر تهران، امکان بازدید عمومی از آن در ساعت کاری وجود دارد.
هم اکنون در گوشه ای از این فضا یک سالن آمفی تئاتر با ظرفیت ۳۰۰ نفر به منظور برگزاری همایش ها، گردهمایی ها و … احداث شده است. خانه تاریخی «امیر خسرو افشار» پس از فرار وی به خارج از کشور، در جریان انقلاب مصادره شده و تا سال ۱۳۷۳ در اختیار بنیاد مستضعفان قرار داشت و در این سال با توافق شهرداری منطقه هفت به این دستگاه واگذار شد. این خانه پس از باسازی از سوی شهرداری منطقه هفت، هم اکنون به عنوان ساختمان ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران مورد استفاده قرار می گیرد.مسیر اتوبوس اتوبوس های میدان انقلاب – میدان خراسان و همچنین اتوبوس های میدان هفت تیر – پایانه شهید محلاتی در ایستگاه شهید مفتح توقف دارند که در نزدیکی این عمارت قرار دارد. همچنین می توانید از اتوبوس های میدان امام خمینی به پایانه بهشتی و میدان امام خمینی به سید خندان استفاده کرده و در ایستگاه شهید مفتح پیاده شوید. علاوه بر این خط یک سامانه اتوبوس های تندرو BRT در محدوده دروازه دولت تهران ایستگاه دارد.مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این ساختمان ایستگاه مترو دروازه دولت واقع در تقاطع خط یک و چهار مترو تهران است. با کمتر از ۵ دقیقه پیاده روی از این ایستگاه می توانید به این ساختمان تاریخی برسید.
آدرس : خیابان سمیه، خیابان خاقانی، مقابل دانشگاه تربیت معلم
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :