بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

موزه سرابی اقدم تبریز

جاذبه های فرهنگی
  • بازدید - 236
موزه سرابی اقدم تبریز

توضیحات

موزه سرابی اقدم یکی از جذاب‌ترین موزه‌های شهر تبریز است که به نظر می‌رسد حتما باید برای یک بار هم که شده آن را ببینید. موزه سرابی اقدم محل نگهداری مجموعه‌هایی از جنگ افزار‌های قدیمی، پست و تلگراف، طب قدیم، آب، لوازم التحریر، چاپ، قفل، کارت پستال، کشاورزی، نجاری، دوران گذار ایران به تجدد، دوران مشروطیت، پنجره، کلاه و مجموعه جالبی از فانوس‌های قدیمی ایران و جهان است. شایان ذکر است، کتابخانه موزه سرابی اقدم دربرگیرنده تعداد زیادی از اسناد و کتاب‌های ایرانی و خارجی است. زیرا برادران سرابی اقدم علاوه بر تلاش برای گردآوری اشیای کمتر دیده شده، در مورد خاستگاه، تاریخچه و کاربرد آن‌ها نیز تحقیق و مطالعه می‌کنند.
رضا سرابی اقدم را می توان با مجسمه هایی چون سربازان مشروطه مقابل استانداری تبریز یا توپ بازسازی شده جنگ های مشروطه در خانه ستارخان یا پیکر کلنل محمد تقی خان پسیان در ورودی غربی تبریز در مقابل فرودگاه شناخت.اما در کنار این همه کار هنری سرابی اقدم را می توان مجموعه داری معرفی کرد که در خصوص مشاغل ۱۲ گانه قدیم اقدام به فراهم آوردن یک کلکسیون ارزشمند از ابزار آلات و وسایل کار مشاغل نسبتا منسوخ شده قدیمی از ۲۸ سال قبل کرده است.
در این خانه قدیمی که هر آن سقفش ممکن است با گریه آسمان پایین بریزد می توان اشیای قدیمی ای نظیر لنزهای عینک های قدیمی ، عکس برخی از چهره های نامدار ، نامه نمایندگان مجلس در دوره های نخستین مجلس شورای اسلامی و… به چشم می خورد.اشیای مشاغل ۱۲ گانهتلگراف خانه یکی از غنی ترین و دیدنی ترین بخش این موزه است که دستگاه فرستنده و گیرنده تلگراف مربوط به دوره ناصرالدین شاه و دستگاه کوچک مولد برق که با دست شارژ می شود ، از جمله اشیای قدیمی این شغل است.عطاری با جعبه های عطاری و قوطی های خارجی ، بقالی و بنکداری با قوطی های چای ، کیسه حنا و شیشه های گلاب و عطر ، بزازی و پارچه فروشی با پارچه های رنگارنگ ، حریرهای چشم نواز و مخمل های سرخ و لطیف ، نجاری با انواع اره ، گیره های مخصوص نگهداری چوب و الوار ، میخ و چکش های قدیمی ، آهنگری با بخش های آهن آلات ، فلزات و آلیاژهای قدیمی ، آنتیک فروشی ، آسیاب ، رنگرزی یا “بویاخ خانه” ، مطبعه یا چاپخانه و همچنین صحافی از ۱۲ شغل قدیمی موجود در این موزه است.اما یکی از شغل هایی که به نظر چشم نواز و در نوع خود قابل توجه است ، شغل دواخانه یا داروخانه است چرا که شیشه های قهوه ای رنگ دارو ، نسخه های دستی ، کتاب نسخه نویسی و همچنین دیپلم داروسازی بسیار جالب و تعجب برانگیز است.در گوشه کنار کارگاه مجسمه سازی سرابی اقدم می توان فانوس ها ، وزنه ها ، قفل ها ، شمشیرها ، وسایل جنگی و دیگر اشیای قدیمی را به عینه دید که تونل زمانی را در آنجا ایجاد کرده است.
کتاب آموزش زبان نظام آموزشی دوران قاجاریه ، نامه های قدیمی نمایندگان مجلس در زمان مشروطه ، تکه هایی از اولین خودروی وارده به کشور و چندین وسایل قدیمی دیگر مجال سرتکان دادن در این کارگاه را به بیننده نمی دهد. ایجاد موزه ای با عنوان موزه مشاغل ، می تواند اولینی دیگر به اولین های شهر تبریز بیفزاید و در کنار دیگر جاذبه های گردشگری کلانشهر تبریز باعث افزایش رونق اقتصادی شهر شود.
منابع:باشگاه خبرنگاران جوان-خبرگزاری مهر

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.