بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
پیوه ژن

توضیحات

«پیوه ژن» روستایی است که به دهکده جواهر معروف است در فاصله ۶۰ کیلومتری غرب مشهد که نه تنها همه ساکنانش طی نیم قرن گذشته تاکنون در مشاغل مربوط به ساخت طلا و جواهر فعالیت دارند بلکه حتی بسیاری از فعالان همین عرصه در تهران و مشهد اهل پیوه ژن هستند.روستای پیوه ژن واقع در بخش احمدآباد شهرستان مشهد، با کمتر از هزار نفر جمعیت در قالب نزدیک به ۳۰۰ خانوار، جزو روستاهای هدف گردشگری و صنایع دستی نیز می باشد.دکتر الهام پسندیده از اساتید تاریخ بر اساس تحقیقات میدانی، قدمت این روستا را شش هزار و ۳۰۰ سال تخمین زده است. باستانی پاریزی نیز در کتاب ‘هفت خاتون هفت قلعه’ نوشته است: پیوه ژن از دو کلمه ‘پیوه’ به معنای پایاب و ‘ژن’ تشکیل شده که معنی آن در ایران باستان چشمه و ژن هم به معنی زن بوده ‌است. در کتب موجود در آستان قدس رضوی هم اینطور آماده که آناهیتا الهه معبد زرتشت برای غسل به چشمه این روستا می آمده است. وجود قبرستان زرتشتیان در پیوه ژن نیز گواه بر تاریخ پرقدمت این روستا می باشد.
* کارگاههای طلا و جواهر۸۵ درصد جواهرسازان فعال در مشهد و ۳۵ درصد جواهرسازان فعال در تهران اهل پیوه ژن هستند لذا این روستا در عرصه طلا و جواهر بسیار مشهور است. با توجه به طرحهای دولت در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی و ظرفیت این روستا در حوزه ساخت مصنوعات طلا و جواهر اقداماتی در این راستا صورت گرفته است.هم اینک ۲۰ نفر از جوانان اهل پیوه ژن که دست اندرکار ساخت مصنوعات طلا و جواهر هستند برای بازگشت به روستا و فعالیت کارگاهها اعلام آمادگی کرده اند لذا طرحهای مختلفی تدوین و در ‘سامانه کارا’ ثبت شده اند که در صورت تصویب و اجرا حداقل برای ۲۳۰ نفر اشتغال ایجاد می کنند. ۱۲ درصد محصولات این کارگاهها با برند ‘پیوه ژن’ در مشهد و عمده آن در بازار تهران و از آنجا در سایر نقاط کشور توزیع می شود.بر این اساس مصنوعات طلا و جواهرات آنها با استقبال خوبی از سوی طلا و جواهرفروشان و مردم مواجه است.از آنجا که دو سال پیش مشهد از سوی شورای جهانی صنایع دستی یونسکو به عنوان ‘شهر جهانی گوهرسنگها’ شناخته شد ویژگی روستای پیوه ژن در ساخت مصنوعات طلا و جواهر مکمل شایسته ای برای دفاع از این عنوان است.
* بازگرداندن رونقتعدادی از جوانان فعال در عرصه طلا و جواهر اهل پیوه ژن عزم خود را جزم کرده اند تا با راه اندازی کارگاههای تولیدی این حوزه رونق را به روستا برگردانند.در خصوص طلا و جواهر اگر از جمله مواردی باشد که ‘کار دست’ در آن صادق باشد عنوان صنایع دستی درست است اما در برخی موارد از دستگاهها و ابزارآلاتی استفاده می شود که مصنوعات را از حوزه صنایع دستی خارج می کند. برای معرفی واحدهایی که زیرمجموعه صنایع دستی و گردشگری هستند به منظور استفاده از تسهیلات، یکی از شرایط صدق عنوان’ صنایع دستی’ است تا بعد از بررسی مدارک، به کارگروههای مربوط معرفی شوند.
* پیوه ژن روستای هدف گردشگریاین روستا علاوه بر اینها، بخاطر جذابیتهای تاریخی و طبیعی یکی از روستاهای هدف گردشگری خراسان رضوی محسوب می شود.’آتشکده پایاب ژن’ که گفته می شود در زمان ساسانیان آتشکده یا معبد آناهیتا بوده و هم اینک بر بلندترین قله این روستای دیواره های سنگی آن باقی مانده است از جاذبه های تاریخی آن است. مردم روستا برای برپایی آیین چهارشنبه سوری از قدیم به همین آتشکده می روند و این رسم را بر فراز قله برپا می کنندقلعه کهنه پیوه ژن مربوط به اواخر دورانهای تاریخی پس از اسلام و نیز و حمام تاریخی پیوه ژن مربوط به دوره صفوی نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند.آسیاب دستی، دو اقامتگاه بوم گردی، مراسم تعزیه خوانی روستای پیوه ژن با ۳۰۰ سال قدمت، آیین برپایی چادر تکیه و رسم علم گردانی محرم، امام زادگان هاشم و محتشم، مسجدجامع تاریخی، سنگ وقفنامه در حرم مطهر امام رضا(ع) واقع در ورودی مسجد گوهرشاد،آیین شبهای چراغ برات در اواسط ماه شعبان، جاده ای سرسبز ورودی، باغهای سیب، گردو، انگور، بادام، گلابی، هلو و گیلاس، خانه های پلکانی، مسیر کوهنوردی جذاب در در دل رشته که منجر به ساخت دو ایستگاه استراحت کوهنوردان شده، معادن سنگ آهن غارکهنه و چهارسو، غارهای پیوه ژن و نیز محصول باکیفیت و صادراتی آلو بخارا از دیگر جذابیتهای روستای پیوه ژن هستند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :