بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای دلمرز

توضیحات

موقعیت جغرافیایی روستایی دله مرز
روستاي دله مرز از توابع سرو آباد استان کردستان، با مختصات جغرافيايي ۴۶ درجه و ۲۹ دقيقه طول شرقي و ۳۵درجه و ۷ دقيقه عرض شمالي، در فاصله ۶۵کيلومتري سرو آباد قرار دارد روستاي دله مرز در محدوده‏اي کوهستاني استقرار يافته و ارتفاع آن از سطح دريا در ۹۰۰متر است. اين روستا، با اقليمي مدیترانه ایی در فصول بهار آب و هوايي معتدل و مطبوع دارد و در پاييز و زمستان، سرد مي‏باشد. رودخانه سيروان در ميان آبادي جريان دارد و چشم انداز جذابي به آنبخشیده است .روستاي دله مرز يکي از روستاهاي قديمي استان کردستان است وجه تسمیه آن به نظر می رسد دالان مرز باشد چرا که در گذشته محل عبور کاروانه بوده است . کاروانها برای اینکه بیاسایند برای یک دو روز می ماندند ودالان بزرگ محل استراحت آنها بوده است و به گفته ریش سفیدان روستا بنیان و هسته اولیه روستا را شخصی به نام ابراهیم قره داغی گذاشته است که خود یکی از ساکنان قره داغ عراق بوده است . مردم روستاي دله مرز به زبان هورامی سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب تسنن هستند.الگوي معيشت و سکونتبراساس نتايج سرشماري سال ۱۳۸۵، روستای دله مرز ۱۴۰ خانوار بوده است .اقتصاد اين روستا بر پايه زراعت،باغداری و دامداري،به صورت سنتی مشاغل خدماتي و صنايع دستي استوار شده است. کشت آبي و ديم در روستا رواج دارد. آب آشاميدني و زراعي از طريق چشمه گول گولین و رودخانه، تأمين مي‏شود. گندم و جو و انواع لبنيات، مهم‏ترين محصولات روستا هستند. روستاي دله مرز ، در يک محدوده کوهستاني، استقرار يافته و بافتي متراکم و به هم فشرده دارد. استقرار روستا در شيب ملايم موجب پلکاني شدن بخشی خانه‏ها شده است، به طوري که سقف مسطح بام يک خانه حياط خانه ديگر است. شکل خانه‏ها و فضاهاي دروني آن، براساس نوع فعاليت و ميزان درآمد اقتصادي مردم شکل گرفته است. مصالح اصلي به کار رفته در ساخت خانه‏ها، سنگ، چوب و گل است که ديوارها غالباً سنگي است و به صورت خشکه چيني ساخته مي‏شوند.بيشتر کوچه‏هاي قديمي باريک و طولاني هستند. در ساخت خانه‏هاي جديد، از مصالح تيرآهن، سيمان، گچ و مانند آن‏ها استفاده مي‏شود.
روستاي دله مرز به دليل برخورداري از موقعيت ويژه جلوه‏اي زيبا و بسيار منحصر به فرد دارد. مناظر و چشم‏اندازهاي زيباي آن، در بيشتر فصول جذاب و جالب توجه است. مهم‏ترين جاذبه‏هاي طبيعي روستا رودخانه سيروان از به هم پيوستن تمامي رودهاي بخش جنوبي غربي، غرب و مرکز استان، مانند رودخانه‏هاي قشلاق، گاو رود و گردلان، تشکيل يافته است.اين رودخانه در پايان به رودخانه الوند (حلوان) مي‏پيوندد و با نام دياله در خاک عراق به دجله مي‏ريزد. اطراف اين رودخانه، بسيار زيبا و محل زيست انواع پرندگان و ماهيان است.همه ساله، در ارديبهشت ماه، دامداران گله‏هاي خود را براي چرا، به ييلاق مي‏برند؛ منظره اين کوچ بهاري، زيبايي و شکوه زندگي در ارتفاعات را دوچندان مي‏کند.اچشمه گول گولین زمانی محل جذب دسته عظیمی از ماهیان ازنوع قاشانی بود که زمینه کسب درآمد را برای اهالی روستا در بخشی از سال فراهم می نمود و این ماهیان در اواخر شهریور تا اواسط آذر داخل چشمه می شدند و مردم روستا با صید آنها نیاز غدایی خود را تامین کرده و مازاد آن را به سایر روستاها با سایر اقلام خوراکی مبادله می کردند و به این گونه نیاز غذایی خود را برای تمام سال تهیه می کردند . پوشش گياهي روستا شامل انواع گياهان دارويي مانند گل گاوزبان، خاکشير، گل ختمي، گل بابونه و کاسني و انواع درختان بلوط، کيکم، ارژن و بنه است و اطراف روستا را مراتعي سرسبز، در برگرفته است.مردم روستای دله مرز مانند ساير ايرانيان مسلمان در اعيادي ديني عيد فطر، عيد قربان و ميلاد پيامبر اکرم (ص) با برگزاري جشن به شادماني مي‏پردازند و عيد نوروز باستاني را نيز گرامي مي‏دارند.در روستاي دله مرز انواع ورزش‏ها و بازي‏هاي محلي متداول است. مردان روستا اغلب در سوارکاري مهارت دارند. کیلو برز ، قل قلان و خواجه چه بوکان از ديگر بازي‏هاي رايج در روستاست.موسيقي کردي از غنا و شور و حال خاصي برخوردار است و انواع آهنگ‏هاي شاد و يا حزين آن در مراسم مختلف، نواخته مي‏شود.از انواع موسيقي کردي، مي‏توان به موارد زير اشاره کرد: سياه چمانه؛ آهنگي غمبار ات که معمولاً در فراق يار و همچنين مراسم سوگواري نواخته مي‏شود، چپله و گريان از ديگر آوازها و آهنگ‏هاي رايج در روستاست.برخي رقص‏هاي گروهي با همراهي زنان و مردان فاميل که دست در دست هم داده‏اند، از جمله مراسم محلي است که به خصوص در عروسي‏ها متداول است .دوينه، شلمين، غازينه و انواع غذاهاي گياهي از متداول‏ترين غذاهاي محلي در روستاي دله مرز هستند.راههای دسترسی از طريق شهرهاي مختلف از جمله کامياران، پاوه، سروآباد و سنندج قابل دسترسي است اما راه ارتباطی موجود صعب العبور است.از نظر سطح سواد بیشتر مردم روستا با سواد هستند و از سطح دیبلم تاکارشناسی و کارشناسی ارشد و در حد تخصص هم خوشبختانه جوانان خوب درخشیده اند و یک افتخار بزرگ برا جوانان این روستا این است که ازنظر ادب و نزاکت و احترام متقابل به یکدیگر و احترام به افراد مسن و همچنین در تعاون وهمکاری و عدم تمایل به مواد افیونی وسیگار در منطقه نامزد خاص و عامند .
معرفی پتانسیلهای گردشگری روستای دلمرز
روستای دلمرز در دامنه کوههای شاهو و کوسالان قرار دارد همجوار روستای دل و زوم و دیوزناو و جولانده با پتانسیل هی فوق العاده گردشگری می باشد وجود چشمه های معدنی ،غارهای متعدد مانند شمیران غار احمد ،غار ژاوه و کوههای سر به فلک کشیده شاهو با جاذبه های طبیعی جذاب در چهار فصل سال ،و رودخانه پر خروش سیروان ،باغ های پلکانی در مجاورت روستا و همچنین چشمه های معدنی کلور و شیلات دیوزناو در همجواری روستا می توانند برای دو سه روز بهترین لحظات گذران اوقات فراغت را برای دوستداران طبیعت فراهم آورد .طبیعت بکر و دست نخورده ،وجود شرایط مساعد جوی در چهار فصل و صید ماهی نیز از توانمندی های گردشگری روستا باشند لذا برای گردشگران بخصوص کوهنوردان در فصل بهار سفر یک دو روزه خالی از لطف نیست .
برگرفته از وبلاگ اقای حسام ملکی و با تشکر از ایشان

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها