بومیسم
جستجو
منطقه حفاظت شده بلس‌ کوه

توضیحات

منطقه حفاظت شده بلس‌کوه در موقعیت جغرافیایی N3633 E5046 در استان مازندران واقع است. اين منطقه با مساحت ۱۱۲۱۱هكتار از سال ۱۳۸۰ تحت حفاظت قرار گرفت. بلس كوه بين دو رودخانه دوهزار و سه هزار در استان مازندران قرار گرفته است. منطقه اي است كوهستاني پوشيده از جنگل هاي انبوه و نيمه انبوه كم نظير هيركاني و مناطق ييلاقي.
از گونه هاي مهم جانوري منطقه مي توان مرال، شوكا،خرگوش،تشي، پلنگ، خرس قهوه اي ،گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولي، شغال،داركوب كوچك، هدهد، انواع چكاوك، كبوتر جنگلي، دم سرخ معمولي و عقاب جنگلي را نام برد. وجود تنوع زيستي بالا و گونه هاي با ارزش شوكا و مرال زمينه گردشگري را در منطقه فراهم آورده است.
این منطقه از شمال از محل تلاقی رودخانه هلوكله بارود دوهزار به سمت شمال‌ شرقی در امتداد رود دو هزار الی محل تلاقی این رو دبا رود سه‌هزار در محلی بنام دو‌آب، از شرق از محل تلاقی رود‌دوهزار با سه‌هزار در امتداد رودخانه سه‌هزار به سمت جنوب بعد از عبور از داس‌دره و هلویان الی محل تلاقی این رو دبا رود هردورود از جنوب از محل تلاقی رود هردو‌رود بارود سه‌هزار در امتداد خط ‌الراس كوه بلس‌كوه الی قله بلس‌كوه به ارتفاع ۳۲۷ متر و از این قله در امتداد غرب باتلاقی این جاده مالرو بارود گنه‌رود و از این محل به سمت غرب در امتداد جاده مالرو و بعد از عبور از در مالی تنگ‌چال در همان امتداد به خط مستقیم مفروض تا تقاطع بارود هلو‌كله در محل سنه پشتك و از غرب از محل آب‌پشتك به سمت شمال در امتداد رود هلو‌كله بعد از عبور از عسل‌محله ، نرس‌كلیشم تا تلاقی این رو دبا رود دوهزار محدود میشود.
تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : از سال ۱۳۸۰موقعیت عمومی منطقه : جنوب شهرستان تنکابنوسعت منطقه : ۱۱۲۱۱ هکتارویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )بصورت اراضی جنگلی و نیمه جنگلی ، و حد نهائی محدوده جنگلیجاذبه های اکوتوریستی : اراضی جنگلی و در مسیر جاده ارتباطی دو هزار و سه هزار و چشم انداز جالب توجهوضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری کشاورزیتعارضات مهم منطقه : تجاوز به عرصه و تخریب اراضی منابع ملی ، چرای دام ، قاچاق چوبتجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل از نظر ساختار تشکیلاتی ( نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی و خودرو)برای آن در نظر گرفته نشده .
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :