بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

یاسوج

شهرها
  • بازدید - 314
یاسوج

توضیحات

ياسوج يکي از شهرهاي جنوبي ايران و مرکز استان کهگيلويه و بويراحمد است. اين شهر همچنين مرکز شهرستان بويراحمد نيز مي‌باشد. ياسوج در شمال شرقي استان واقع شده‌است. قبل از ايجاد اين شهر، در حدود ۶ کيلومتري آن، يک شهر قديمي به نام «تل‌خسرو» قرار داشت که زماني مرکز نفوذ خوانين بويراحمد عليا بوده‌است. اينک به جز تپه‌هاي پراکنده و يک روستا، اثري ديگر از آن باقي نمانده‌است.
تل‌خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. ليکن احداث ابنيه معاصر در پيرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشيدي شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه يافت و پس از آن متروک شده‌است.
آب و هواشهر ياسوج در منطقه اقليم سردسيري واقع شده و داراي هواي معتدل متمايل به سرد است. در اين شهر، ميزان بارش برف و باران زياد مي‌باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشيده شدن ارتفاعات از برف براي مدت مديدي از سال، از منابع آب کافي برخوردار مي‌باشد.
مهاجرپذيرياز آن‌جايي که شهر ياسوج مرکز استان کهگيلويه و بويراحمد مي‌باشد و اکثر صنايع موجود در استان در اطراف يا خود اين شهر واقع شده‌اند؛ لذا افراد زيادي از شهرستان‌هاي همجوار براي پيداکردن شغل رهسپار اين شهر مي‌شوند.
تأسيساين شهر در سال ۱۳۴۴ در کنار رودخانه ي? بشار بنا گرديده و در آن سال تنها داراي يک خيابان اصلي بوده‌است. ولي امروزه از گسترش و توسعه زيادي برخوردار گرديده‌است. به‌طوري که هم‌اينک بالغ بر ۲۴ کيلومتر مربع وسعت دارد و جمعيت آن امروزه بيش از ۱۵۰,۰۰۰ نفر تخمين زده مي‌شود که عمدتاً از ايل بزرگ بويراحمد (شامل تيرتاجي و طايفه تامرادي و گودسرآبي) هستند و به‌زبان لري سخن مي‌گويند.
آبشار ياسوجاصلي ترين جاذبه گردشگري شهر ياسوج آبشار زيبا و معروف ياسوج مي‌باشد اين آبشار در فاصله ۲ کيلومتري مرکز شهر و در شمال شهر ياسوج واقع است و هر ساله مورد توجه گردشگران و توريستهاي ايراني و خارجي قرار مي‌گيرد آب‌ چشمه‌هايي‌ كه‌ از دل‌ كوه‌هاي‌ زاگرس‌ جوشيده‌ در دو كيلومتري‌ شمال‌ شهر ياسوج‌ آبشاري‌ به‌ ارتفاع‌ ده‌ متر را به‌ منظر تماشا گذاشته‌ است‌. چشم‌انداز اين‌ آبشار، نهرهاي‌ آب‌ در بستر مارپيچ‌ مشبك‌، باغ‌هاي‌ ميوه‌، مراتع‌ سرسبز و پر از گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ است‌، كه‌ چشم‌ بيننده‌ را خيره‌ مي‌سازد. هر ساله‌ آبشار ياسوج‌ در فصل‌ بهار، تابستان‌ و پاييز پذيراي‌ گردشگران‌ است‌.از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌، آبشار بهرام‌ بيگي‌ است‌. اين‌ آبشار در ميان‌ صخره‌هاي‌ سنگي‌ واقع‌ شده‌ و بعد از مارگون‌ قرار دارد.آبشار بن‌ رود نيز بعد از سي‌ سخت‌ قرار گرفته‌ و شامل‌ توف‌شاه‌ (آبشار شاه) و آبشار بن‌ رود است‌ كه‌ ازچندين‌ چشمه‌ تشكيل‌ شده‌ و حدود ۲۰ متر ارتفاع‌ دارد و منطقه‌ بسيار زيبايي‌ را پديد آورده‌ است‌.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :