بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

منابع تفرجی طبیعی در زیست بوم های آبی

جاذبه های تفریحی
  • بازدید - 278
منابع تفرجی طبیعی در زیست بوم های آبی

توضیحات

در ادامه آشنایی با گردشگری آبی و انواع آن در ایران این مطلب را با عنوان منابع تفرجی طبیعی در زیست بوم های آبی می پردازیم .منابع تفرجی طبیعی زیست بوم های آبی مشتمل بر تنوعی از سازگان آبی با منشا طبیعی است که از اثر متقابل آب و هوا , توپو گرافی , منابع آب سطح الارض و تحت الارض ایجاد شده است .
این منابع عبارتند از :دریاچه , آبگیر , برکهتالاب , مرداب , مانداب , باتلاقرودخانه , جویبارآبشارچشمه آبگرمچشمه آب سردغاربیشه زارهاعلفزارهای تالابیپرندگان آبزی و کنار آبزیماهی هاپهنه های آبچشم اندازهای آبیجزایرفضای ناحیه زیست بوم آبی (ستون هوا )
منابع تفرجی در زیست بوم های آبی
تمدن های انسانی از جوار رودخانه ها و منابع آن برخاسته است . بنابراین امروز در کنار بسیاری از منابع آب شیرین می توان نشانه هایی از فعالیت های انسانی و یادمان های تاریخی وی را شاهد بود . آن دسته از جلوه های زندگی انسانی که در مجاورت هر شکل از منابع آب های داخلی جای گرفته است در کنار کنش های اجتماعی سنتی , باورها, آداب و رسوم محلی , بناهای تاریخی و باستانی از جمله جلوه های انسانی گردشگاههای آبی است . به علاوه آن دسته از منابع و پهنه های آبی که به دست و اراده انسان برپاشده است مانند دریاچه های پشت سد , آب بندان ها , استخرها و کانال ها نیز در این گروه قرار می گیرد . از مهم ترین منابع تفرجی آبی وابسته به انسان می توان به موارد زیر اشاره نمود :دریاچه پشت سدآب بندانسدهای باستانیپل های تاریخیغارهایی با ارزش دیرین انسان شناسیزیارتگاهها و آرامگاههامراسم آئینیجاذبه های معماری سکونتگاههای انسانیجلوه های همزیستی انسان با طبیعتآب انبارهاصنایع دستیپوشاک و خوراک محلیورزشها و بازی های محلیبازارچه ها چایخانه ها و قهوه خانه هاشیوه زیست سنتی مردمتولید فرآورده های گیاهی و جانوری ویژه زیست بوم های آبینظام صید سنتیشناور سازی سنتیچشم اندازهای زراعی پیرامون دریاچه و تالابپیست دوچرخه سواریکشاورزی سازگار با زیست بوم های آبیدامپروری (زنبور ,ماکیان , چهارپا ) پیرامون دریاچه و تالابآبزی پروریفعالیت های تفرجی در گستره های آبی با توجه به تنوع منابع آبی مشمول این نوع گردشگری متنوع است . فعالیت ها متکی به این منابع تفرجی تحت تاثیر نوع , گستره و عمق منبع آبی , ویژگی های اراضی پیرامون آن , کیفیت آب , پوشش گیاهی منبع تفرجی , گروههای عمده جانوری همزیست آن , ویژگی های اجتماعی و فرهنگی جوامع محلی پیرامون و زیر ساخت های گردشگری قرار دارد .
 
برگرفته از کتاب گردشگری طبیعت : معیارهای توسعه و طراحی نوشته جناب آقای افشین دانه کار و جناب آقای بیت اله محمودی

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.