بومیسم
جستجو
هتل قو اهواز

توضیحات

هتل قو مربوط به اواخر دوره قاجار است و در اهواز، جاده ساحلی، خیابان خسروی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنای تاریخی هتل قو یکی از زیباترین و شاخص‌ترین بناهای تاریخی اهواز به شمار می‌آید؛ بنایی مربوط به اواخر دوره قاجار که اکنون با مساحت ۲۸۰۰ مترمربع در برزخ بازسازی و تخریب است. هتل قو در ابتدا به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به اداره بهداشت اهواز تحویل داده شد و مدتی بعد نیز به عنوان منزل مسکونی تغییر کاربری داد.از سال ۱۳۱۰ تا كنون ۳۹ بنا و محوطه تاریخی در شهر اهواز ثبت ملی شده است.
از جمله این بناها می‌توان به بقایای شهر تاریخی هرمز اردشیر مربوط به دوره ساسانیان اشاره كرد. بنای معین‌التجار، پل سفید، دانشكده ادبیات و علوم‌انسانی، ساباط جنب خانه معین‌التجار، هشت بنگله (منازل سازمانی راه‌آهن)، منازل مسكونی راه‌آهن، پل سیاه، دانشسرای مقدماتی پسران، كارخانه ریسندگی و بافندگی، منزل نفیسی، دبیرستان شاپور، هتل قو، منزل ماپار، میدان چهارشیر، بیمارستان امام‌خمینی، منزل دادرس، مغازه قزلباش، خانه منشی‌زاده، خانه قزلباش، بالكن مهدیان، سرای عجم، ساختمان گمرك، سقاخانه، خانه‌های بانك ملی شماره ۱، ۲ و۳، ساختمان جهاد، پارك كوهساران، ساختمان فرمانداری، ساختمان صنایع‌دستی خوزستان و مسجد عامری از دیگر بناهای قدیمی شهر اهواز به شمار می روند.
هتل قو باتوجه به موقعیت مکانی، یکی از نقاط خوش‎منظره و مطرح در بافت قدیم شهر اهواز به حساب می‎آید. فاز نخست مرمت هتل قو اواخر سال ۹۷ با عنوان نجات بخشی بنای تاریخی هتل قو شروع شده است.
 
منابع:ویکیپدیا-خبرگزاری جمهوری اسلامی-شبکه اطلاع رسانی دانا

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :