بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 188
شهر جویم

توضیحات

جويم نام شهريست در جنوب استان فارس ودر جنوب شرقي شهر شيراز قرار دارد. براساس اطلاعات موجود در ۵۴درجه و ۳۳ دقيقه طول شرقي و ۱۵ درجه و ۲۸ دقيقه عرض شمالي از نصف النهار مبدأ واقع شده‌است. ارتفاع شهر جويم از سطح دريا به طور ميانگين ۸۳۵ متر است، و مساحتش در حدود ۳۲۶۰ کيلومتر مربع است. آب و هواي جويم به‌طور کلي گرم و خشک و از لحاظ وفور آب، غني‌ترين بخش شهرستان است.
پيشينه تاريخيبنابر مستندات تاريخي، در گذشته‌هاي بسيار دور استخرهاي آب راکد، چشمه‌ها، جويبارها و رودها گرداگرد جويم را فرا گرفته و در مرغزارها و جنگل‌هاي سرسبز آن، جانوران گوناگون مي‌زيسته‌اند. تاريخ‌نگاران، اين شهر را به نام «جويم ابواحمد» نيز شناخته‌اند. جويم از دو واژه «جو» و «يم» تشکيل شده‌است. «جو» به معناي جويبار و «يم» به معناي دريا است.
کشاورزي در جويمعمده‌ترين محصولات کشاورزي جويم گندم، پنبه، ذرت، و مهم‌ترين محصولات باغي، مرکباتي مانند: پرتقال (محلي، والنسيا، توسرخ، نافي) و انواع نارنگي (کله مانتين و کينو)، ليمو ترش، ليمو شيرين، گريپ فروت، نارنج و… هستند.
جويم با توليد سالانه بيش از ۵۵۰۰۰ تن گندم و ۶۰۰۰ تن پنبه و نزديک به ۱۰۰,۰۰۰ تن انواع مرکبات و هزاران تن انواع ديگر محصولات کشاورزي، همچون نگين سبزي در جنوب استان فارس مي‌درخشد. بخش جويم در توليد اکثر محصولات ذکرشده، در لارستان داراي مقام اول مي‌باشد.
متاسفانه جويم در بخش کشاورزي نيز به رغم توليد اين همه محصول گوناگون، همچنان در گمنامي به سر مي‌برد و محصولات اين خطه زر خيز اغلب به نام شهرهاي همجوار ثبت مي‌شود که اين مسئله، ناراحتي کشاورزان را به دنبال داشته‌است و دارد. جـويم استعداد کشت اغلب گياهان دارويي، دانه‌هاي روغني و محصـولات باغي مانند زيتون و زرد آلو را در سطح وسيع دارا مي‌باشد.زمينه‌هاي سرمايه گذاري فراواني در اين بخش وجود دارد که از آن جمله مي‌توان به کارخانه پنبه پاک کني، توليد آب ميوه، بسته بندي خرما، توليد کنستانتره خوراک دام، صنايع و… اشاره کرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.