بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کمالی

توضیحات

کمالی کجاست؟روستای کمالی از بین حدود ۴۹روستا وآبادی بخش علامرودشت بزرگترین روستا می باشد. از نظر تقسیمات کشوری جزء بخش علامرودشت توابع شهرستان لامرداستان فارس می باشد در غرب این روستا روستاهای اندر وچاه کور ودرشرق آن روستای روگیر تاج امیری واقع گردیده فاصله این روستا تامرکز بخش حدود ۱۵کیلومترتامرکز شهرستان ۵۵کیلومتر وتامرکز استان شهر شیراز۳۷۰کیلومترفاصله دارد که جهت شیراز میبایست از شهرهای خنج. قیروکارزین. فیروزآباد طی طریق کرد.واحدهای مسکونی این روستا درامتدادجاده اصلی لامرد –علامرودشت دردامنه کوه بلندی باارتفاع۱۶۹۴مترقراردارد.جمعیت روستا۱۲۹۰نفر در قالب ۲۷۴خانوارمیباشد.تابستانی بسیار گرم وزمستانی معتدل دارد.مردم این روستا عموماً نسبت فامیلی نزدیک .مهمان‌نواز، آگاه، خونگرم، زود آشنا و در دوستی دیرپا هستند. در غریب نوازی شهره‌اند و کمتر زیر بار زور می‌روند و اگر از لحاظ مادی ضعیف باشند، کمتر از آن حرف می‌زنند و نسبت به حفظ غرور و شخصیت خویش بسیار حساس هستند. شغل اکثریت اهال کار در کشورهای حوزه خلیج فارس ومابقی مشغول کشاورزی .دامداری. کارهای خدماتی وتعدادی نیز کارمند می باشند
روستای کمالی در جنوب شرقی علامرودشت از توابع شهرستان لامرداستان فارس ما بین اندر و روگیرتاج امیری واقع است وبزرگترین روستای بخش محسوب میشود .تا مرکز بخش ۱۲ کیلو متر فاصله دارد جمعیتی بالغ بر ۱۳۰۰نفرتشکیل میدهد و دارای امکاناتی همچون ۴واحد اموزشی دبستان و راهنمایی ومرکزمخابرات.پست بانک.نانوایی.خانه بهداشت وتعداد زیادی مغازه درهمه صنفها میباشد و همچنین۶مسجد وحسینه میباشد.
وجه تسمیه
زمانی که حاج غیاث از روگیر محمد تقی همراه با شش فرزندخود بنامهای۱:علی۲:حسن ۳:باقر۴:محمد۵:حسین۶غیاث به محل کنونی روستای کمالی امدزمینهای این قسمت به حاج حسین کمال کلانتر علامرودشت تعلق داشته واز ان جایی که وی برادر زن حاج غیاث بوده زمین را در اختیار او گذاشته و او را یاری میکند.او نیز برکه ای میسازد و از او در مقابل مخالفین حمایت میکند.به همین دلیل روستای تازه تاسیس خود را به باس قدردانی از وی کمالی نامیدند.از نظر لهجه وحتی آداب وسنن مردم کمالی نسبت به بقیه روستاهای مجاور متفاوتند که این موارد شاید به این دلیل باشد که شخص مرحوم حاج غیاث ریشه در جای دورتری داشته است.
بارندگي
بيشتر بارندگي روستاي کمالی در فصل زمستان اتفاق مي افتد.البته در اواخر پاييز و اوايل بهار نيز گاهي بارندگي هاي پراكنده اي وجود دارد كه البته اين وضع در سالهاي مختلف يكسان نيست.در برخي از سالها به ويژه در اواخر زمستان باران كمتري مي بارد و همين امر سبب مي شود پوشش گياهي روستا و مراتع آن تحت تاثير اين پديده دچار كاستي هايي شودكه به نوبه خود پيامدهاي ناخوشايندي براي زراعت و دامداري روستا دارد.
تابستان نيز هيچگونه بارندگي صورت نمي گيرد و پديده اي كه در اين فصل شاهد آن هستيم باران خمینه که سالی ۱ بار شاید هم ۲ سالی ۱ بار شاهد ان باشیم. از پديده ها و ريزش هاي جوي ديگري كه معمولا در فصل زمستان شاهد آن هستيم مي توان به ريزش تگرگ در برخي سالها وهمچنين مِه كه در زبان محلي به آن “کورکورک” گفته مي شود اشاره كرد.با توجه به اينكه روستا در منطقه گرمسيري واقع شده از تاريخ تاسيس خود تا كنون روي برف را به خود نديده و كليه ريزشهاي جوي همانطور كه در بالا اشاره شد به صورت باران و در موارد نادري به شكل تگرگ بوده است. بيشترين ميزان بارش نيزدر دي ماه اتفاق مي افتد.البته به علت نبود ايستگاه هواشناسي در روستا نمي توان حداكثر ميزان بارش را به صورت دقيق و منحني آن را براي فصلها و سالها بيان نمود ولي درمواردي بارش به اندازه اي است كه باعث آبگرفتگي در روستا و جاري شدن سيل مي شود.حداقل بارش در بهار اتفاق مي افتد و در تابستان نيز چنانچه گفته شد بارندگي رخ نمي دهد.بادها
بيشترين وزش باد در روستاي کمالی،از سمت غرب و از جنس بادهاي مديترانه اي است كه به طور معمول در اكثر فصول شاهد وزش اين باد از غرب به سمت شرق مي باشيم و در زبان محلي به”باد شمال”*معروف است كه با توجه به فصلي كه باد درآن مي وزد اگر تابستان باشد باد گرم بوده و به”تش باد”معروف است و زمستان نيز اين باد سرد وخشك است.
علاوه بر باد شمال بادهاي ديگري نيز در روستا شناخته شده اند ازجمله “باد كوش كه همراه با رطوبت است به نحوي كه در زمستان نويدآور باران و در تابستان پيام آور”شرجي”مي باشد.
بادي كه ازسمت كوه يعني از شمال روستامي وزد.اين باد نيز بيشتردر زمستان مي وزد و همراه با خود بارندگي را به ارمغان مي آورد.گرد بادها در روستا به”اخلوک معروفندكه در فصل تابستان همراه با باران مي وزد و گاهي خساراتي نيز به بار مي آورد(شكستن درختان،قطع برق و…)بعد از “اخلوک “هوا رفته رفته خنك مي شود.
به غير از بادهاي نامبرده در بالا همچنين میتوان به”بادپيرزن”اشاره كرد.پوشش گياهيدر يك تقسيم بندي كلي مي توان پوشش گياهي روستا را به دو دسته تقسيم كرد:۱-درختان ۲-گياهان بوته اي. كه ما در ذيل به آنها خواهيم پرداخت.
۱-درختان:درختان خود شامل دو گروه مي باشند الف)درختان خودرو:شامل گز ، سدر وبید…كه در روستا به وفور يافت مي شوند و استفاده هاي فراواني دارند از جمله در ساختمان سازي ،… . ب) درختان كاشتني : شامل درختاني كه اهالي روستا براي مقاصد خود از جمله تامين غذا ، سايه و… آنها را كاشته اند نظير: نخل ،بید و…. البته اینروزها شاهد هستيم كه اهالي روستابا وجود نبود اب شیرین و با خریداب شیرین از ابرسانها با کاشت درختانی با اسامی مختلف درب منزل و داخل حیاط خود را زیبا میکنند و کشاورزان جهت مشخص نمودن مرز زمين هاي خودالبته بیشتر در گذشته درختان خودرويي چون سدر و گز را نيز مي کاشتند. در ذيل جدول درختان روستا همراه با نام محلي آنها را مي آوريم
از درختان ذكر شده بيشترين فراواني را درخت نخل به علت كاشت آن توسط كشاورزان روستا دارد.البته اگر روستا از اب شیرین بهره مند بودحیاط منازل ما سر سبز تر و با کاشت درختان بیشتری چهره منازل را عوض کنیم.
۲-گياهان بوته اي:به خاك مستعد هر گاه باران كافي برسد شاهد مناظر دلكش از رويش گياهان هستيم.در نواحي جنوب ايران خاك حاصلخيز وجود دارد ولي به علت قرار گرفتن در ناحيه ي گرم و خشك شاهد كمبود ريزش هاي جوي هستيم كه روستاي کمالی نيز از اين قاعده مستثنا نيست.اما همان بارش هاي اندك در فصل زمستان كفايت مي كند تا روستا با داشتن خاك حاصلخيز شاهد رويش انواع گياهان از جمله گياهان بوته اي باشد كه ما در اينجا به آنها اشاره مي كنيم.به طور كلي گياهان بوته اي شامل توله .ترشه.کاکل .سلم. کلمو .گل گاوزبان،تره وحشي،سير صحرایی .زينتي مانند: شقايق، نرگس، شب بو و…
در فصل سرما مادر اوایل فصل بهمن ماه شاهد رويش قارچ و”خير” (شبيه سيب زميني است و در روستا مصرف خوراكي دارد.)به صورت خودرو در روستا مي باشيم.
پوشش جانوري روستا
وجود تپه هاي نسبتا بلند و کوههای سر به فلک کشیده روستا (کوه نر)کتویه سونگی گوک و…مي تواند زيستگاه خوبي براي جانوران باشد،كما اينكه از گذشته هاي دور تاكنون اين منطقه و در كل دشت حيات سكونتگاه جانوران بسياري بوده است كه آنها را مي توان به دو گروه بزرگ تقسيم كرد:۱-جانوران اهلي.۲-جانوران وحشي.
۱-جانوران اهلي:مثل بز کوهی و دیگر حیوانات و پرندگان کبک و تیهوو بلبل،كلاغ،گنجشك و…بیساری از گونه ای دیگر
۲-جانوران وحشي نيز مانند:شغال، گرگ،گربه وحشي و …-حشرات مانند:پروانه،كرم بهاره،عنكبوت و… -خزندگان مانند:مار،مارمولك،بزمجه و… .بیشتر فراوانی از ان کبک و تیهو بود که با شکار بی رویه روبه نابودیست.البته ذكر يك گفته لازم است و آن اينكه در سالهاي اخير خسارات جبران ناپذيري به پوشش جانوري اين روستا وارد شده و شكار بي رويه ي برخي گونه هاي جانوري وتخريب زيستگاهِ پاره اي ديگر از جانوران باعث منقرض شدن نسل بسياري از گونه هاي جانوري و كوچ نمودن تعداد ديگر شده است.
هر چند اين پديده تنها به اين روستا مختص نيست و در كل ايران عموميت دارد ولي اميد است مسوولان امر تلاش خود را در جهت حفظ و بازسازي حيات جانوري دوچندان نمايند.
کوه کتو
کتویه یکی از جاهای تفریحی روستا در گذشته به شمار میرفت که بیشتر مردم در فصل بهار وبه خصوص۱۳بدربه اینجا می امدند که به مرور زمان و خشکسالی که بود از بین رفته و لازم به ذکر هست که این مکان در چند سال گذشته از چشمه های فراوانی برخوردار بود ومکان خوبی برای پرندگان به خصوص کبک وتیهو بود که به مرور زمان وشکار پرندگان توسط صیادان وخشکسالی باعث شد که این فضای زیبا از بین برود

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها