بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 301
شهر رودیان

توضیحات

– نام شهر: رودیان
۱-۲-وجه تسمیه : با وجه به اینکه در گذشته این روستا محل تلاقی چند رودخانه بوده به نام رودان شناخته می شده به مرور زمان و در محاورات نام رودیان را به خود گرفته است .
۳-۱- تابعیت : شهر رودیان مرکز دهستان حومه در تابعیت بخش مرکزی شهرستان شاهرود قرار دارد
۴-۱- موقعیت ( طول و عرض جغرافیایی ) و فاصله تا مراکز سطوح تقسیماتی دهستان ، بخش ، شهرستان :
این روستا در مختصات جغرافیایی با طول ۵۴ درجه و ۵۹ دقیقه و عرض ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه قرار گرفته است فاصله شهر رودیان تا شهر شاهرود حدود ۵ کلیومتر می باشد .
۲- وضعیت طبیعی :۱-۲- توپوگرافی منطقه : بلحاظ توپوگرافی با توجه به قرار گرفتن در دامنه های جنوبی البرز مرکزی دارای شیب بسیار ملایم از شمال به جنوب بوده و جزو روستاهای جلگه ای شهرستان شاهرود می باشد .
۲-۲- اقلیم و نوع آب و هوا : شهر رودیان دارای اقلیم خشک بوده و حداکثر درجه حرارات مطلق آن ۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل مطلق ۴/۱۲- درجه و میانگین بارندگی سالیانه آن ۱۶۶ تا۱۷۸ میلیمتر میانگین حداکثر رطوبت نسبی در مرطوبترین ماه های سال ( آذر و دی ) ۸۰ درصد و میانگین حداقل رطوبت سبی در خشک ترین ماه های سال ( تیر و مرداد ) ۲۴ درصد گزارش شده است .
۳-۲- منابع آب ( سطحی و زیر سطحی )الف ) منابع آبهای سطحی : رودخانه هایی که در منطقه جریان دارند ، دائمی نبوده و اغلب رودهای کوچک و کم آب هستند که در فصول پرباران تشکیل سیلاب داده و به دشت کویر سرازیر می شوند . رودخانه فصلی مجن در انتهای حوضه جنوبی خود منبع زیرزمینی تامین آب این شهر می باشد .ب) منابع آبهای زیرزمینی : منابع تامین آبهای زیرزمینی شهر عمدتا ً چاه های عمیق بوده که تعداد آنها قریب ۳۰ واحد می باشد و بلحاظ کیفیت برای کشاورزی مناسب بوده و جهت شرب در کلاس خیلی خوب قرار دارند.
۴-۲- نوع خاک : عمده خاک منطقه دامنه ای بوده و تا عمق زیاد جنس قلیایی داشته و دارای قابلیت نفوذ بالایی می باشد و اغلب زیر کشت باغ ها و گندم و جو بوده است .
۵-۲- پوشش گیاهی ( مرتع ، جنگل ، بیابانی و سایر ) : با توجه به واقع شدن شهر در منطقه کویری ، مراتع فقیر بوده ولی از لحاظ پوشش گیاهی دارای درختان پهن برگ ، انجیری ، زبان گنجشک ، گردو ، گلابی ، انگور ، افرا، توسکا ، آلو ، زردآلو و غیره می باشد
۳- وضعیت اجتماعی و فرهنگی :۱-۳- زبان و لهجه : زبان مردم ، یکی از کهن ترین زبان های موجود ایران است که بقایای زبان پهلوی است و در حال حاضر به گویشهای سمنانی ، سنگسری ، شهمیرزادی ، سرخه ای و بیابانکی تکلم می کنند.
۲-۳- قومیت : قومیت کلیه اهالی فارس می باشد .
۳-۳- دین ، مذهب و فرق مذهبی : اهالی رودیان دارای دین اسلام با مذهب شیعه می باشند
۴-۳- امکانات اداری ، رفاهی ، آموزشی و خدماتی روستا :
الف ) اداری : خانه بهداشت ، درمانگاه ، مجتمع بهزیستی ، شهرداری و شورای اسلامی ، شرکت تعاونی ، حوزه مقاومت بسیج ، کتابخانه ، شعب بانک کشاورزی ، صادرات ، صندوق قرض الحسنه ، زمین فوتبال و سالن ورزشی ، پارک دفتر مخابرات و پست ، جایگاه فروش سوخت ، اماکن مذهبی از قبیل ۴۰ باب مسجد و حسینیه از دیگر امکانات واقع در شهر می باشد .
ب) وضعیت آموزشی : این شهر دارای ۶ مرکز آموزشی بوده که از این تعداد ۲ واحد آموزشی دبیرستان ، ۲ واحد آموزشی راهنمایی و ۲ واحد ابتدایی می باشد :
۴- وضعیت اقتصادی :۱-۴- ترکیب اقتصادی جمعیت ( نوع مشاغل)الف ) کشاورزی : از نظر اقتصادی ، اقتصاد غالب شهر متکی بر کشاورزی بوده و قریب ۲/۴۷ درصد شاغلان کل شهر در این بخش فعالیت دارند . سطح زیرکشت ، حدود ۳۲۵۰ هکتار است که از کل اراضی معادل ۱۲۰۰ هکتار زیر کشت گندم و جو ، ۱۵۰۰ هکتار اراضی باغی مانند انگور ، و ۳۰۰ هکتار زیر کشت چغندرقند ۲۵۰ هکتار زیر کشت پسته قرار گرفته است .
ب) صنعت : صنایع کارگاهی کوچک در رودیان نظیر واحدهای جوشکاری ، تعمیرگاه های ادوات کشاورزی ، نجاری از جمله فعالیتهای صنعتی می باشد که پس از بخشهای خدمات و دامداری و کشاورزی رتبه چهارم را در ایجاد اشتغال داراست . فعالیتهای خدماتی دارای جایگاه دوم ایجاد اشتغال می باشد که معادل ۵/۳۳ درصد از شاغلان را بخود اختصاص داده است
ج) دامداری : سومین رکن اقتصادی این شهر دامداری است که با ۸۰۰۰ راس دام ( ۷۰۰۰ راس گوسفند و بز و ۱۰۰۰ راس گاو ) بخش قابل توجهی از شاغلین را در این بخش فعال نموده است .
۳-۴-میزان مبادلات با شهرها و روستاهای مجاور :بخش عمده ی مبادلات ، بخصوص مبادلات اقتصادی این شهر با شهرهای شاهرود و تهران در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و تولیدی می باشد .۵- بافت فیزیکی و کالبدی :وضعیت معابر : شبکه ارتباطی شهر رودیان کم عرض وارگانیک است و هر قدر از هسته اولیه شهر دورتر می شویم معابر عریضتر و طولانی تر و دارای انشعابات بیشتر با عرض های مختلف و دارای اشکال منظم تری می گردد و هر قدر به طرف مسیر اصلی شاهرود نزدیکتر می شویم معابر منظم تر و بعضاً محدودتر و نیمه فشرده می شود .بطور کلی براساس عملکرد سلسله مراتب معابر به دو دسته خارج و داخل بافت تقسیم می شود .
۱-۵- انواع و تعداد راههای ارتباطی موجود با شهرها و روستاهای مجاور:راه دسترسی خارج شهر از طریق بزرگراه شاهرود – رودیان است که از جنوب شهر شاهرود منشعب می شود و به فاصله حدود ۵ کیلومتر به این شهر می رسد .
۷- وضعیت جمعیت :
۱-۷- تعداد جمعیت : جمعیت شهر رودیان در سال ۱۳۴۵ معادل ۱۸۴۰ نفر بوده که با نرخ رشد ۶/۲ درصد در سال ۱۳۵۵ به ۲۳۹۲ نفر رسید . در سال ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵ به ترتیب جمعیت آن به ۲۰۵۹ و ۲۴۱۸ نفر افزایش یافته است . در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستا به ۳۲۹۵ نفر رسیده که براساس اعلام مرکز بهداشت در سال ۱۳۹۱ برجمعیت آن بالغ بر ۳۶۶۹ نفر می باشد .
۲-۷- نوع تراکم : با توجه به کویری بودن و وسعت زیاد بخش مرکزی شهرستان شاهرود، شهر رودیان نیز به تبعیت از تراکم سطح محدوده در تراکم کم قرار دارد.
۳-۷- حوزه جذب و نفوذ :با توجه به اینکه شهررودیان مرکز دهستان حومه می باشد به عنوان مرکز حوزه روستایی و دهستانی وظیفه خدمات رسانی به روستاهای اقماری در سطح دهستان را به عهده دارد . از روستاهای واقع در حوزه نفوذ شهر رودیان میتوان به روستاهای دیزج ، جعفرآباد ، حسین آباد و یونس آباد اشاره کرد . بلحاظ اداری تمام روستاهای دهستان حومه در حوزه نفوذ این شهر قرار گرفته اند و خدمات آموزشی ، درمانی ، خدمات کشاورزی ، مخابرات و تبادلات اقتصادی خود را با شهر رودیان دارند۸-امکانات موجود جهت برگزاری نماز جمعهمسجد جامع رودیان با زیربنای بالغ بر ۶۰۰ متر مربع و مساحتی در حدود ۱۲۰۰ مترمربع از بزرگترین مساجد موجود در این شهر می باشد و وجود یک باب منزل مسکونی جهت اقامت امام جمعه از جمله امکانات موجود جهت برگزاری نماز جمعه می باشد .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها