بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
پارک جنگلی وکیل آباد

توضیحات

پارک جنگلی وکیل آباد که از گردشگاه های قدیمی مشهد است، در انتهای بلوار وکیل اباد قرار گرفته. این پارک با انبوهی از درختان کاج، چنار و تبریزی درون دره ای باصفاو خوش آب و هوا جای دارد و نهر های متعددی در ان جاری است که از قنات های وکیل اباد آب می گیرند. در بالادست پارک وکیل اباد باغ وحشی نیز وجود دارد که در آن انواع پستانداران، پرندگان، چرندگان و خزندگان نگداری می شوند. باغ وحش وکیل اباد همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان استو بازدید از آن تنها با خرید بلیت امکان پذیر است. برای بازدید از این مجموعه می توانید از تاکسی تلفنی مشهد یا تاکسی های مقابل بازار رضا ا پارک جنگلی وکیل آباد
یکی از پارک های وسیع و قدیمی مشهد پارک جنگلی وکیل آباد است که در جنوب غربی مشهد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می شود. پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شد، درسال ۱۳۴۸ ش. توسط مالک آن، خامه حسین آقای ملک ، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه ۹ می باشد.پارک وکیل آباد که دارای ۲۵۹۶۵۹ متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. این پارک قدیمی با پستی و بلندی های طبیعی و درختان کاج و چنار از گذشته های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه
در جنوب غربی مشهد و هم جوار با پارک جنگلی وکیل آباد ، باغ وحش وکیل آباد ، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی قرار دارد . این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار ، علف خوار ، آبزی ، خزنده و پرندگان مختلف است.وکیل آباد به علت قدمت و انبوهی از درختان کاج، چنار ، سرو و قرار گرفتن در دره ای باصفا و خوش آب و هوا و همچنین نهرهای متعددی که در آن جاری است از قدیم ، مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است.
پارک جنگلی وکیل آباد مشهد را در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد می شناختند. در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی ، این پارک توسط مالک آن، آقای حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری شهر مشهد واگذار شد و اکنون در محدوده خدماتی منطقه ۹ این شهر قرار دارد. حاج حسین آقا ملک، فرزند حاج کاظم ملک التّجار، هرچند به اندازه پدرش شهرت سیاسی نداشت اما با فضل و ادبی که برخوردار بود و نیز وقف املاک و اشیاء نفیس و کتابخانه ای گرانقدر به عموم مردم ایران، توانست نام خود را جاودانه سازد. زمین های اهدایی و موقوفات او که عمدتا در تهران و خراسان، به خصوص شهر مشهد واقع شده اند عبارتند از: باغ صبای تهران، قصر ملک شهر ری، باغ وسیع وکیل‌آباد و باغ ملی مشهد، اراضی اهداء شده به فرهنگیان مشهد، بیمارستانهای چناران و تربت‌جام (و موقوفات آن دو)، و خانه وی در خیابان امام خمینی که اخیراً در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته ، بازسازی و مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی شده است.
پارک وکیل آباد که دارای ۲۵۹۶۵۹ مترمربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. شهرداری با احداث خیابان ، جدول بندی ، کف سازی معابر ، ایجاد آب نما ، برق کشی ، اقامتگاه های موقت ، وسایل بازی کودکان و کافه رستوران توانسته جاذبه‌های این پارک را افزایش دهد. کنار پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد که دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است. باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و خراسان رضوی می‌باشد. این باغ وحش همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان بوده و بازدید از آن تنها با خرید بلیت امکان پذیر است.
وکیل آباد دارای یک باغ طبیعی پر از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی می باشد که آب این رودخانه از طریق چشمه وکیل آباد که سرچشمه آن بند گلستان است، تامین می‌شود. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی روی رودخانه احداث گردد راه ارتباطی مشهد به ییلاقات طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه عبور می کرد که جاده ای باریک به همراه درختانی تنومند و سر به فلک کشیده بود. در آبان ماه سال ۱۳۹۲ با مصالح طبیعی، این پارک مورد بازسازی قرار گرفت. در مطالعات اولیه مشخص گردید که سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ خارا یا گرانیت ساخته شده و ضمن زیبایی، از استحکام و مقاومت بالایی نیز برخوردار است. در کف سازی، پله‌ ها و نماکاری‌ های پارک نیز از همین سنگ استفاده شده است. همچنین یک چشمه قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشته که بازسازی و ترمیم گردیده و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شده است.
سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ خارا یا گرانیت ساخته شده است.ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخرها، پارکینگ، بدنه سازی و دیوار حائل، احداث پل، ساخت ۶۰ سرویس بهداشتی، کف سازی و پیاده رو سازی، پله ‌های متعدد، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی هستند که در سال‌های گذشته در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده اند. این پارک زیبا علاوه بر اینکه هر هفته تعداد زیادی از شهروندان مشهدی را به سمت خود می کشاند، از زائرین حرم امام رضا (ع) نیز میزبانی به عمل آورده تا آنها نیز بتوانند ساعات و ایام خوشی را در این پارک سپری نمایند. در صورتی که تمایل دارید به شهر مشهد سفر و از مکان های دیدنی آن بازدید کنید به شما توصیه می کنیم که حتما از پارک وکیل آباد نیز دیدن نمایید.
آدرس: مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :