بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
تالاب جوکندان

توضیحات

تالاب جوکندان ۲۳۵ هکتار وسعت دارد که منبع بسیار خوبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می ‌شود . مهاجرت پرندگان به تالاب جوکندان و قلعه بین علاوه بر حفاظت محیط زیست، اکوسیستم تالاب نیز حالت طبیعی خود را نگه می‌دارد. این تالاب در شمال ساحل دهستان جوکندان قسمت‌هایی از روستاه‌های قنبرمحله، دیراکری، شاندرمن محله، بیسیم و پشته می‌باشد. تالاب جوکندان با طول ۶ کیلومتر و عرض ۲۰۰ متر با مساحت ۲۳۸ هکتار در ۷ کیلومتری شمال شهر تالش (هشتپر) واقع شده‌است.تالاب جوکندان قلعه بین لیسار این شهرستان در وسط منطقه حفاظت شده قرار دارد و با تنوع گونه‌های حیوانی، گیاهی و جانوری ارزشمند است. نصف این مناطق در حدود ۱۵ هزار و ۷۵۲ کیلومتر مربع جنگل است و لیسار علاوه بر دو رودخانه بزرگ، در مجاورت دریای خزر و در ارتفاع بالای سه هزار متر در حاشیه دریاچه نئور نیز تالاب دارد. این منطقه از سال ۱۳۵۶ حفاظت شده و سیمایی متشکل از ساحل، اراضی جلگه‌ای و کوهستانی و از کنار دریای خزر تا دریاچه نئور به طول ۴۰ کیلومتر امتداد دارد.
این تالاب  جز منطقه حفاظت شده لیسار و جوکندان در کنار دریای خزر، جزء تالاب‌های دریایی ساحلی و یکی از تالاب‌های نادر در استان گیلان محسوب می‌شود که از پیشروی آب دریای خزر در دهه ۷۰ بوجودآمداست و تقریباً به وسیلهٔ سه حوزه مستقل تغذیه می‌شود. در مواقع طوفانی، آب دریا هم به قسمتی از تالاب نفود می‌کند. عمق متوسط تالاب حدود ۰/۴ متر است. عمیق‌ترین قسمت حدود ۰/۸ و در کم عمق‌ترین نقاط حدود ۰/۳ متر است. آب این تالاب تنها به وسیلهٔ سه رودخانه کوچک محلی و آب حاصل مزارع تأمین می‌شود. توسکا گونهٔ غالب درختی جوکندان است که در سه دهه قبل یکسره قطع شدند و امروز آثار کنده‌ای در تالاب بچشم می‌خورد.
با توجه به اینکه تالاب تالش از طریق سه رودخانه جوکندان، قلعه بین و سیدلر لیسار آبگیری می‌شود چندین سال است ورودی‌های منتهی به تالاب جوکندان در اثر انباشت رسوبات مسدود شده است.
منابع:ویکیپدیاخبرگزاری ایسناخبرگزاری جمهوری اسلامی

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها