بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای بدربان

توضیحات

معرفی روستای بدربان:کشور: ایران
نام استان: کرمانشاه
نام شهرستان: صحنه
نام بخش: بخش مرکزی شهرستان صحنه
نام دهستان: هجر
قدمت تاریخی روستای بدربان
با توجه به اینکه این روستا در پایین دست چشمه ای بسیار پرآب معروف به سراب بدربان قرار گرفته از دیرباز مهد سکونت انسانها قرار گرفته است.
دکتر یعقوب محمدی فر ریاست دانشکده هنر ومعماری دانشکاه بوعلی سینا همدان وپژوهشگربرتر ایران در زمینه باستان شناسی با بررسی های لازم در این روستا و انجام آزمایش بر روی شواهد موجود از جمله پیکان های قدیمی وتکه های شکسته کوزه و وجود تپه های تاریخی با قدمت بسیار بالانظیر:تپه مسی در جنوب.تپه سراب بدربان در شمال شرق وتپه بدربان در غرب. که تمامی این تپه ها ثبت آثار ملی نیز گردیده وبا دیگرتحقیقات وسیع در منطقه غرب کشور قدمت این روستا را بیش از ۵۵۰۰ سال ارزیابی کرده اند.که این قدمت برای یک مکان تاریخی بسیار قدمت بالایی می باشد وهمین موضوع می تواند این روستا را در زمره یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسان در ایران وحتی در جهان قرار دهد و این موضوع مستلزم کنکاش های لازم توسط سازمان باستان شناسی کشور می باشد چرا که توسط این کنکاش ها می توان شواهد بسیار زیادی دیگری نیز به دست آورد و چه بسا قدمت این روستا بسیار بیشتر از ۵۵۰۰ سال باشد .
آثار تاریخی وگردشگری روستای بدربان
۱-تپه بدربان : این تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در استان کرمانشاه شهرستان صحنه، بخش صحنه، روستای بدربان واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۲- تپه موسی بدربان: این تپه مربوط به عصر مس و سنگ – عصر برنز است و در شهرستان صحنه، بخش مرکزی، روستای بدربان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۸۲۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۳-تپه سراب بدربان: این تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان – است و در شهرستان صحنه، بخش مرکزی، روستای بدربان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۸۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
۴-سراب بدربان:این سراب یکی از سراب های پر آب ایران می باشد که از قدمت بسیار بالایی برخوردار می باشد و طبق گفته محققین وکارشناسان باستان شناس قدمت این سراب به زمانی بسیار بیشتر از ۵۵۰۰ سال می رسد زیرا که شواهد موجود مربوط به سکونت در روستای بدربان که در سمت جنوب این سراب می باشد بیش از ۵۵۰۰سال توسط کارشاسان باستان شناس تخمین زده شده است. ویکی از چشمه های پرآب می باشد. آب این سراب از زیر کوه هجربیرون می زند .و چندین بار نیز غارنوردان سعی نموده اندکه دهانه ورودی این سراب را باز نموده یا از یک غار که در بالای کوه هجر می باشد وارد شوندزیرا بنابه گفته های مردم منطقه وکارشناسان بارها هنگام تغیان این سراب تعداد زیادی ماهی ازآن بیرون زده اند وطبق نظر کارشناسان زمین شناسی وباستان شناس یک دریاچه در زیر بستر کوه هجر می باشد این ماهی ها در آنجا پرور ش می یابند.ومقداری از آب این سراب برای آبیاری اراضی پایین دست رودخانه استفاده شده وبیشتر آن به رود گاماسیاب می ریزدکه پس از طی مسیرطولانی به رودخانه کرخه وسپس کارون ودر نهایت وارد خلیج همیشگی فارس شده ودر آبهای آزاد بین اللمللی قرار می گیرد.
۵-بقعه بابا ولی الدین بدربان :شمال شرقی روستای بدربان در بین درختان کهن سال بقعه ای ساخته شده که بنا به گفته بزرگان روستا از نوادگان امامان شیعه می باشد.اما شجره نامه ای از این امام زاده در دست نیست که بتوان به صورت قطع بر روی آن نظر داد.اما بعضی از اهالی آنرا به بقعه بابا ولی الدین واقع در قسمت بالای روستای سفیدچقا نسبت می دهند.
۶- كوه هجر:اين كوه در دهستان هجر شمال روستاي بدربان با ارتفاع ۲۵۳۸ متر از سطح دريا واقع كه به دهستان چمچمال هرسين كشيده شده و از غرب به قله هجر متصل گرديده ، بطور مشترك كوهستان كوچكي را بوسيله رودخانه دينور از سمت غرب و از كوهستان پرو جدا و تشكيل ميدهند ، وسعت كوهستان برابر ۱۴۰ كيلومتر مربع بوده ویکی از جاذبه های گردشگری در استان کرمانشاه و دارای طبیعتی بکر وزیبا می باشد.
ساختار جمعیت شناختی روستای بدرباناز نظر جمعیت شناختی روستای بدربان چندتیره می باشد که در این متن تیره اصلی روستای بدربان مورد بررسی قرار می گیرد.جمعیت اصلی این روستا را افرادی تشکیل می دهندکه از ایل زنگنه می باشندوزبان اصلی مردم این روستا نیز کردی می باشد که متاسفانه بعضی از دوستان به دلیل عدم آگاهی کامل زبان روستای بدربان را زبان لکی می دانند و نژاد جمعیتی این روستا را به نژاد جمعیتی منطقه هرسین و قسمت چمچمال جنوبی یکی می داننددر صورتی که واقعیت کاملا برخلاف این موضوع می باشد وزبان مردم این روستا کردی می باشد نه زبان لکی و نژاد غالب مردم این روستا نیز از ایل زنگنه میباشد.ودر این قسمت سعی داریم که تاریخچه ایل زنگنه را مورد بررسی وتحلیل قرار دهیم که مبنای تمامی موارد زیر کتاب های معتبر تاریخی می باشد.
تاریخچه ایل زنگنه:
ایل زنگنه کهن سال ترین تشکیلات ایل ایرانی است ، که ریشه در حماسه و تاریخ و فرهنگ این مرزو بوم دوانیده و در تمامی دوران تاریخ این سرزمین راه سربلندی و صیانت و استقلال ایران قد برافراشته و از خود سایه روشن بر جای گذاشته اند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :