بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

فارسان

شهرها
  • بازدید - 288
فارسان

توضیحات

فارسان يکي از شهرهاي استان چهارمحال و بختياري است. شهر فارسان با حدود ۲۸۰۰۰نفر جمعيت (برآورد ۱۳۸۷خ) مرکز شهرستان فارسان است.
اين شهرستان با ۸۲,۳۰۳ نفر جمعيت (آمار ۱۳۸۳خ) دراستان چهارمحال و بختياري قرار گرفته‌است. آمار جمعيت شهر فارسان: ۱۳۶۴ تعداد ۱۴۹۳۸ نفر. ۱۳۶۹ تعداد ۱۸۴۲۸ نفر. ۱۳۷۴ تعداد ۲۰۰۹۷ نفر. ۱۳۸۴ تعداد ۲۵۸۶۳ نفر بوده‌است.
جاهاي ديدني شهرستان فارسان: سنگ نوشته تاريخي مشروطه در کنار غاري به نام « پيرغار» در روستاي سرسبز و جنگلي دِه چشمه، غار سراب در روستاي دهنو.
فارسان نقطه تقاطع و بهترين مرکز دادوستد براي طوايف مختلف بختياري است. در شهر فارسان مسجد جامع فارسان از بناهاي تاريخي و کهن اين شهر است. حمام خزانه‌اي اين شهر که قدمتي حدود ۲۰۰ ساله داشت با بي توجهي مسئولين شهر و ميراث فرهنگي استان خراب و اسفالتِ خيابان به روي آن کشيده شد.
فارسان زادگاه بزرگاني چون عليمردان خان و علي‌داد خان است.
مکتب خانه‌هاي قديم فارسان: حدود ۷۰ سال پيش در فارسان چند ملا بود که به مردم خواندن و نوشتن مي‌آموختند. و در قبال تدريس هر کس مجبور بود براي ملا پول يا هدايايي از قبيل مواد خوراکي و غيره ببرد. منظور از ملا آدم با سواد بود. مشهورترين ملاها عبارت بودند ملا آخوند اسعد اسدي، ملا علي مراد و ملا مهدي دهقان. اين سه نفر با سواد بودند و به مردم خواندن و نوشتن مي‌آموختند. بر عربي مسلط بودند و با قران آشنايي خوبي داشتند. آنان اهل مشاعره بودند و گاه حافظ و فردوسي را به زيبايي از بر مي‌خواندند. اين مطالب را بزرگان شهر به خوبي به ياد دارند…
اين شهر داراي چندين دانشگاه است از جمله: دانشگاه پيام نور، دانشگاه آزاد، دانشگاه تربيت معلم،‌ دانشگاه هنر،‌ دانشگاه جامع علمي کاربردي.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :