بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای سیور

توضیحات

در۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم واقع در استان اصفهان روستای سیور برافراشته بر حاشیه شمالی کوهپایه ای دنا از غرب به منطقه چال خرسی، از جنوب به قله دنا ( حوض دال) و از شرق به دره گچ و از شمال به رودخانه ماربر و کاسه رود مشرف می باشد و به دلیل اینكه دارای شرایط خاص زیست محیطی است جزء مناطق حفاظت شده می باشد.
جمعیت ساکن روستا حدود ۲۲۰۰ نفر با تعداد ۴۰۰ خانوار می باشد، که بیشتر مردم به کار کشاورزی و دامپروری و زنبور داری مشغول اند که البته تعداد بسیار زیادی از خانواده های ساکن روستا به دلایل مختلف از جمله کار، تحصیل به شهرهای کوچک و بزرگ مهاجرت کرده اند ولی با این وجود مهاجر دائم نداشته و بیشتر مهاجرین در روستا دارای خانه مسکونی و زمین زراعی هستند.
بافت ساخت و ساز بیشتر منازل تا چند سال پیش به صورت سنتی و خشت و گل بوده که به دلیل منطقه زلزله خیز بافت آن تغییر اساسی نموده و به صورت استاندارهای روز درآمده ولی مرکز روستا توانسته بافت قدیمی خود را تا حد زیادی حفظ کند. روستای سیور دارای گونه های زیاد درختان میوه، غلات، حبوبات، تره بار، صیفی جات است ولی عمده درآمد مردم باغات سیب آن که از نظر کیفیت جزء بهترین ها بوده و بیشتر مجصولات سیب آن صادر می گردد ولی متاسفانه به دلیل نبود سردخانه و صنایع بسته بندی سود حاصل از این باغات سیب بیشتر نصیب دلال ها میشود. از جمله درختان میوه می توان سیب ( قرمز ، گلاب، طلایی و..) گردو، بادام، گلابی، انگور، هلو، توت قرمز، آلوزرد، زرد آلو، گیلاس، آلبالو، سیب دره ای( ترش و شیرین)، و انواع درختان میوه بومی روستا را نام برد‍ .
خاک روستای سیور به دلیل مرغوب بودن ، مناسب کشت تمام محصولات سرد سیری و نیز شالیزارهای برنج می باشد. زنبور داری یکی از راههای کسب درآمد روستائیان می باشد. مراتع گل و گیاه سیور که عمده آن پوشیده از انواع گونه های گون و آویشن می باشد ، بهترین محل برای پرورش زنبور عسل بوده که البته بیشتر محلهای نگهداری و پرورش کندوها دامنه شمالی قلل در نزدیکی حوض دال است. دامپروری در مقیاس کم در روستا وجود دارد که عمده درآمد آنها از فروش دامهای خود در فصول بهار و تابستان است، البته گوشت خانواده ها از خود روستا تامین میگردد.
پیشینه تاریخی: متاسفانه تاریخ دقیقی راجع به پیدایش روستا وجود ندارد ولی از داستانهای که سینه به سینه منتقل شده مشخص شده که این روستا چندین بار در مکانها ی دیگر نزدیک به مکان فعلی بنا گشته که بر اثر سیل و زلزله به کلی از بین رفته و فقط آثار این بنا ها در مزارع و باغات به وفور به چشم می خورد ولی ازروی سنگ نوشته های قبرستانهای آن می توان حدس زد که قدمت آن بیش از ۱۵۰۰ سال می باشد .
روستای سیور دارای آثار تاریخی قدیمی می باشد ولی متاسفانه به دلیل وجود مزارع و باغات درمحل های باستانی این آثار به کلی از بین رفته ولی تا حدودی می توان دیواره قلعه های ساخته شده برای جلوگیری از هجوم اقوام بیگانه را در بعضی نقاط حس کرد. گونه های گیاهی و جانوری دنا: از میان گونه های گیاهی دنا ۱۸۶ گونه دارای كاربرد درمانی و طب، ۱۱۱ گونه خوراكی، ۷۸ گونه در رنگ سازی، ۳۲۲ گونه زینتی، ۴۰ گونه صمغ دار، ۲۵ گونه ادویه، ۵۰ گونه درخت و درختچه میوه وحشی، ۱۲ گونه روغنی، ۸۲ گونه اسانس و معطر، ۷۴ گونه بهداشتی و شوینده، ۴۳ گونه دارای كاربرد در صنایع دستی، ۴۹ گونه كاربرد در صنایع مختلف، ۸۰۰ گونه مرتعی و ۱۰۰ گونه تقویت كننده خاك و ۳۲۹ گونه جلوگیری كننده از فرسایش خاك میباشد.
گونه های جانوری منطقه دنا خاص آب و هوا و مراتع این بهشت گمشده می باشد که بعضی از این گونه ها بر اثر شکار بی رویه به کلی نابود شده و فقط می توان آنها را در عکسهای بی جان مشاهده کرد از جمله گونه پستاندارن آن می توان بزو کل، میش و قوچ ( نسل آن به کلی از بین رفته)، پلنگ و یوزپلنگ، خرس سیاه- قهوای وسفید، گرگ ، شغال، کفتار، گراز، روباه، گورکن، سمور، جوجه تیغی و… نام برد و از گونه پرندگان کبک و کبک دری، کبوتر، قرقی و عقاب، پرنده زنبورخوار، سار، کلاغ نوک قرمز، دال((کرکس) نسل آن به کلی از بین رفته)، و صدها گونه بومی دیگر که در این بهشت گمشده وجود دارند ولی متاسفانه هنوز پژوهش و تحقیقات کاملی در این مورد و زیستگاه های حیات وحش آن صورت نگرفته است،
لازم به توضیح است که در ۵ کیلومتری شمال روستا ۲ رودخانه ماربر و کاسه رود قرار دارد که از منابع تامین ماهی مورد نیاز و آب کشاورزی اهالی روستا می باشد. مکانهای تفریحی: روستای سیور دارای پتانسیل بسیار بالای گردشگری و توریستی می باشد که از جمله مکانهای دیدنی و گردشگری آن می توان به تنگ بالا، حوض دل، تنگ رزک، مور، خا راشتر، اتابکی، نعنا دون، بالا زیری ،سهران رو، خرسان بزرگ و كوچك ، آب اسپید، قلات بزی، ده بالا و آبشار فصلی گود نسه،چشمه كهریز دره باغ وحاشیه رودخانه زیبای ماربر و … اشاره کرد

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :