بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 480
شهر کلیشادو سودرجان

توضیحات

کلیشاد و سودرجان شهری است در بخش مرکزی شهرستان فلاورجان استان اصفهان ایران. این شهر از دو بخش کلیشاد و سودرجان تشکیل شده که به نحوی که فرهنگ و لهجه. مردم آن با هم متفاوت است! فاصله این دو شهر با هم تنها یک خیابان است. محله‌های این شهر عبارتند از افجد و اغچه بدی.رودخانهٔ زاینده رود ازکنار این شهر عبور می‌کند که این شهر را از چشم اندازهای زیبایی برخوردار می‌کند.شهر سودرجان در قدیم یک قلعه یا کاروانسرایی بوده است که این قلعه یا کاروانسرا در حال حاظر محلی بین مزارع کشاورزی شهر سودرجان و شهر ابریشم قرار گرفته است که با توجه به عدم وجود فیزیکی قلعه، مردم و ساکنان محلی آن قسمت را با نام قلعه میشناسند. این قلعه با نام قلعه سورگان شناخته میشده است و با گذر زمان و تغییر آوایی و گویشی در نام این شهر، این نام به سورگون و بعد ها به سودرجان تغییر پیدا کرده است که حتی در گویش محلی از سوی بومیان منطقه و مناطق اطراف هنوز هم نام این شهر به صورت عامیانه “سورگون” ذکر می شود و به اهالی این شهر “سورگونی” میگویند. همچنین “بنا به نقل از کهنسالان” نام کلیشاد نیز از نام قلعه ای است که در همان زمان در دست ساکنینی بوده است که ظاهرا ساکنین آن را مهاجرانی تشکیل میداده اند که به آنها “کولی” گفته میشده و به دلیل اینکه آنها دائما در حال شادی، رقص و پایکوبی بوده اند و یا بنا به رسم و سنت خودشان مراسماتی را برگزار میکرده اند که در نظر بقیه از آنها “کولی های شاد” یاد میشده است. و همین امر نام آن قلعه را به قلعه “کولی شاد ها” نام گذاری کرده است که بعدها با تغییر آوایی و گویشی محلی، این نام به کلیشاد تغییر یافته است. متاسفانه در خصوص هیچ یک از این مطالب سندی وجود ندارد. و حتی هیچ اثر فیزیکی از دو قلعه سورگان و کولی شاد نیست و فقط به یک قسمت از مناطق کشاورزی شهر سودرجان منطقه قلعه گفته میشود که به گفته کهنسالان “به نقل از اجدادشان” در این منطقه یک قلعه با این نام بوده است که در خصوص قدمت آن نیز سندی وجود ندارد. فاصله این شهر تا شهر اصفهان حدود پنج دقیقه است. این شهر دارای چندین برج کبوتر خانه -یک سقاخانه -است که به دلیل بی توجهی تخریب شده‌اند. از دیگر بناهای تاریخی این شهر حمام قدیمی این شهراست که در حال حاضر توسط جوانان شهر به زورخانه تبدیل شده است. این شهر دارای زمین‌های کشاورزی بسیاری است دارای باغات میوه متنوه و محصولات آن عمدتاً برنج (با کیفیت مرغوب) معروف به برنج لنجان، سیب زمینی ، پیاز ،گندم و جو،وکلیهٔ صیفی جات است. مردم زیادی از شهر در کنار مشاغل اصلی خود به کشاورزی نیز می‌پردازند و عده‌ای هم صرفاً کشاورزند.
از جمله آثار مذهبی شهر می‌توان به امام زاده ابراهیم و امام زاده عبداله در کلیشاد و امام زاده شاهچرا در سودرجان اشاره کرد. این شهر دارای یک پارک ساحلی (در حاشیه زاینده رود) و پارک کوهستانی نجات بخش است که در ایام تعطیل مردم شهر اصفهان برای تفریح در فضای سبز به انجا می‌روند. انتظار می‌رود طی سال‌های آتی با توسعه شهر اصفهان این شهر نیز به شهر اصفهان ملحق شود.
موقیعت جغرافیایی
این شهر از شمال به شهرستانهای خمینی شهر و نجف آباد ، از جنوب به شهرستان مبارکه ، از شرق به شهرستان اصفهان و از غرب به شهرستان لنجان محدود می شود.
ارتفاعات
ارتفاعات مهم شهر شامل : ایران کوه ، کوه فیروزان و نیز گردنه آبنیل که در انتهای جنوبی ایرانکوه واقع است و راه اصفهان به گرکن شمالی (پیربکران) از آن عبور می نماید . این شهرستان قریب به ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .
آب و هوادارای آب و هوایی معتدل است .وجود ساحل زیبای زاینده رود و درختان فراوان و انبوه سبب اصلی اعتدال هوا در کلیشادوسودرجان است زاینده رود مهمترین منبع تامین آب زراعتی در شهر می باشد که بوسیله انشعابات کوچک و بزرگ خود نیاز مزارع کشاورزی را پاسخگو است.
جمعیت
نرخ رشد و گسترش شهرنشینی زمینه های اقتصادی حاصل از گسترش فعالیتهای صنعتی در منطقه کلیشاد و سودرجان می باشد.تاقبل از حمله افغانها به ایران به صورت دو قلعه کلیشاد و سودرجان وجود داشته است و درحال حاضر باجمعیت بیست و چهارهزار نفری خود در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در حاشیه جنوب غربی زاینده رود با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.
ادب و فرهنگ
کلیشاد و سودرجان از گذشته دورر یکی از مهدهای ادب و فرهنگ بوده که می توان به نجیبای کلیشادی و ام‌النجم سودرجانی اشاره کرد .این شهر با تفاخر کم نظیرو والایی به یکصد و پنجاه شهیدش و فزون بر سیصد جانباز و آزاده اش و بالغ بر بیست مسجد و چند حسینیه و به خیرین ایثارگرش شهره است. شهری که علم‌های عزا داری آن معروف تر از خود آن است .وقتی به تابلوی ورودی شهر کلیشاد وسودرجان برخورد می کنیم هنگامی که اولین میدان را پشت سر گذاشته وداخل جاده اصلی شهرمی گردیم صحنه بسیار جالبی را به خصوص در ماههای محرم وصفرمشاهده می کنیم در کنار خیابان های شهر وداخل هر خانه این شهر یک علم مشکی یاسبز دیده می شود که فضای بسیار زیبایی را بر شهر حاکم نموده است. وقتی که از مردم این شهرسوال می کنیم متوجه می شویم طبق یک سنت قدیمی اکثر مردم این شهر یک روز پس از عید غدیر در کنار خیابان ها ودر کوچه های شهر باهمدیگر به بستن این علم های زیبا مشغول می شوند وبه همدیگر کمک می کنند. رسم بسیار زیبا وپسندیده ای است که مردم آن را باشکوه هرچه تمام تر انجام می دهند.
جاذبه های دیدنی
از جاذبه های گردشگری شهر می توان به پارک زیبای ساحلی این شهر در حاشیه رودخانه زاینده رود ( با امکانات تفریحی و ورزشی ) و برجهای کبوتر خانه(مربوط به دوره قاجاریه) اشاره کرد.
اماکن مذهبی
امامزاده شاهچرا-مسجد اعظم-مسجد سجاد

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :