بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت ایذه

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 201
منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت ایذه

توضیحات

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت واقع در حوزه شهرستان ايذه بخش دهدز يکي از مناطق حفاظت شده خوزستان است که وسعت آن به ۱۲۵۵۳ هكتار مي رسد.منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت خوزستان با مساحت ۱۲۹۹۱ هكتار واقع در استان خوزستان در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه كوهستاني برف‌گير و ارتفاع آن بين ۷۸۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح درياست. متوسط دما و بارندگي ساليانه ۲۲ درجه سانتيگراد و ۵۵۰ ميليمتر موجب تشكيل اقليم نيمه‌مرطوب معتدل در ناحيه شده‌اند. رودخانه پرآب كارون در شرق منطقه جريان دارد. منطقه با پوشش جنگلي بسيار خوب و زيبا از غناي زيستي جانوري و گياهي خوبي برخوردار است. بلوط ايراني گونه درختي شاخص و غالب منطقه به شمار مي‌رود. علاوه بر آن گونه‌هاي بنه، كلخنگ، انجير، كيكم و … در منطقه مي‌رويند. گونه‌هاي مهم جانوري منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه‌اي، سنجاب ايراني، كبك، تيهو، كمركلي، سنگ‌چشم، داركوب و … جلوه‌هاي زيباي طبيعي، وجود رودخانه كارون در نزديكي منطقه و راه‌هاي دسترسي مناسب، زمينه فعاليت‌هاي گردشگري را در منطقه فراهم نموده‌اند.
كوهستان مونگشت در شهرستان‌هاي لردگان و ايذه، مركب از كوه‌هاي تنوش، ناشليل، زردحلقه، نشا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، كله، كلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترين قله اين كوهستان سه هزار و ششصد و سيزده متر ارتفاع دارد كه در ۵۵ كيلومتري جنوب شرقي ايذه و در پنجاه و دو كيلومتري گرمان و در سيزده كيلومتري شمال غربي روستاي ليراب واقع شده است. رودخانه‌هاي هلايجان، آب زردك، صيدون از دامنه‌هاي غربي، ليراب و سمه از دامنه جنوبي، خرسان و كارون از دامنه‌هاي شرقي اين كوهستان سرچشمه مي‌گيرند. بخش عظيمي از اين كوهستان را جنگل‌هاي نسبتاً انبوه پوشانيده و در انتهاي آن درياچه‌اي به نام «بوندان» ايجاد شده است.
ين منطقه مشرف به دریاچه سد كارون ۳ می باشدو در سلسله جبال زاگرس با حداكثر ۳۳۱۶ متر ارتفاع از سطح دريا قرار دارد.كوه هاي برفگير و داراي پوشش جنگلي مناسب، مناظر بسيار جذاب و ديدني بوجود آورده است پوشش گياهي اين منطقه عبارتند از بلوط ، كلخونك ، انجير وحشي ، كيكم ، بادام ، زالزالك ، گون و گياهان تيره گرامينه.از پرندگان انواع چكاوك و گنجشك ، كبك ، تيهو و ….را مي توان نام برد پستانداران شامل گرگ ، شغال ، خرس ، روباه معمولي و …. مي باشند.
جاذبه های اکوتوریستی: پرنده نگریهمان گونه که بیان شد این منطقه شامل بخشی از سلسله جبال زاگرس بوده و در نتیجه قابلیت فعالیت های کوهنوردی را نیز دارا است.فعالیت های عمده اشخاصی که دارا ی زمین هستند کشاورزی بود و کسانی که زمین ندارند به دامداری مشغول هستند
 
منبع : بزنیم بیرون

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :