بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

روستای هدف گردشگری اسفيدان

روستاها
  • بازدید - 315
روستای هدف گردشگری اسفيدان

توضیحات

روستای هدف گردشگری اسفيدان در ۴۵ كيلومتري جنوب شرقی بجنورد واقع شده است. روستای هدف گردشگری اسفيدان بافت مسکونی جالب توجهی دارد و خانه­ ها به صورت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده اند. از جاذبه­ های روستا به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره شيخ محمد رضا رباني معروف به حاج آخوند، آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسي بن جعفر مي­توان اشاره كرد.
صنايع دستي اين روستا فرش­هاي دست­باف، صنايع چوبی، صنايع سفالي، قالي­بافي و چادر شب­بافي است. از ورزش هاي رایج محلي كشتي باچوخه، تسمه تسمه، درنا، ريسمان كشي و پشتك را می­توان نام برد. غذاهاي سنتي اسپیدان از جمله فتير مسكه، آش پلو، قورمه، كاچي، آش قليه، طرفداران زیادی دارد. موسيقي محلي شامل قشمه و دوتار؛ مراسم محلي از جمله مراسم روز اول عيد نوروز كه نزديك امامزاده نذری مي دهند و مراسم روز سيزده بدر كه به آبشار هنرور مي روند از ویژگی­های برجستۀ اسپیدان قلمداد می­شوند. سوغات اسفیدان كشمش، بادام و گردو است. اين روستا جزو روستاي هدف گردشگري استان خراسان شمالي محسوب مي­شود.از دیگر ویژگی ها و ظرفیت هاي روستا:از ورزش هاي رایج محلی کشتی باچوخه، تسمه تسمه، درنا، ریسمان کشی و پشتک می توان نام برد.غذاهاي سنتی اسفیدان از جمله فتیر مسکه، آش پلو، قورمه، کاچی، آش قلیه، طرفداران زیادي دارد.صنایع دستی روستا فرش هاي دست باف، صنایع چوبی، صنایع سفالی، قالی بافی و چادر شب بافی است.روستا گیاهان دارویی متنوع و آب معدنی مهیا براي بهره برداري دارد.بسیاري از میوه هاي روستا ارگانیک و بدون استفاده از سموم هستند.مراسم شبیه خوانی و تعزیه گردانی، جشنواره گردو که گردو و فرآوري هاي آنعرضه می شود و روستاییان زیادي در زمینه گردو اشتغال دارند، نمازگاه این روستا معروف است بویژه در زمان عیدفطر که جمعیت کثیري در آن به اقامه نماز می پردازند و مراسم کشتی چوخه از دیگر مراسم هاي ویژه در اینروستا به شمار می رود.
در این روستا تعاونی روستایی توسط اهالی تشکیل شده است.استان خراسان رضوي از مناطق کم برخوردار است و طی جلسات فنی درون استانی شرایط احراز و راه اندازي اقامتگاه هاي بوم گردي تسهیل و منعطف شده است و با حداقل امکانات پس از یکسري استعلام ها پروانه بهره برداري صادر خواهد شد.براي روستاي اسفیدان ۳ مسیر گردشگري قابل تبیین و تعریف است:۱- روستا گردي۲-مسیر چشمه سارهاي بالا که خودرو هم تردد می کند و در بالاي آن آلاچیق و پرورش ماهی نیز وجوددارد و در حال حاضر گردشگران زیادي در این مسیر تردد می کنند.۳- آبشار هنرور که مسیر پیاده روي طولانی دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.