بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شاهین دژ

توضیحات

شهر شاهين دژدر زمان ساسانيان در ۳۰ كيلومتري آتشكده، آذر گشنسب، قلعه اي بانام صائين (نگهدارنده) دژ بنا شد. اين قلعه مورد استفاده افرادي بود كه براي نيايش وزيارت به آتشكده مي‌آمدند. بعد از حمله اعراب، نام آن صائين قلعه تغيير يافت. اين قلعه در دوره‌هاي بعد محل عبور واقامت زائران كربلا شد. نام اين شهر در دوران به شاهين دژ تغيير يافت، ولي پس ازپيروزي انقلاب اسلامي همان صائين دژ خوانده شد.
مکان های دیدنی و تاریخیسواحل رودخانه ی زرينه رود (جغتو) از جاذبه های طبيعی و پل ها و سدهای شاهين دژ نيز از بناهای تاريخی و مکان های ديدنی این منطقه به شمار می روند.
صنايع و معادنصنایع شهرستان شاهین دژ به دو دسته ی کارگاهی و دستی تقسیم می شود. قالی، جاجیم و گلیم بافی از مهم ترین صنایع دستی این منطقه به شمار می آیند که گلیم آن به لحاظ مرغوبیت به خارج از شهرستان نیز صادر می شود.
کشاورزی و دام داری
شاهين دژ منطقه ای كشاورزی است و انواع محصولات گندم، جو، بنشن، گياهان علوفه ای، ‌سيب، انگور، گلابی، به، گردو، بادام، گيلاس و توتون از مهم ترين محصولات كشاورزی این شهرستان محسوب می شوند. دام داری نیز در کنار کشاورزی به صورت سنتی در این منطقه رواج دارد و انواع محصولات دامی در این ناحیه به مصرف اهالی می رسد.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي
در زمان ساسانيان در ۳۰ كيلومتری آتشكده آذر گشنسب، قلعه ای با نام «صايين دژ» (نگه دارنده دژ) بنا شد. اين قلعه مورد استفاده افرادی بوده كه برای نيايش و زيارت به آتشكده می آمدند. بعد از حمله اعراب، نام آن به صايين قلعه تغيير يافت. اين قلعه در دوره های بعد محل عبور و اقامت زايران كربلا شد. نام اين شهر در دوران پهلوی به شاهين دژ تغيير يافت، ولی بعد از پيروزی انقلاب اسلامی همان صايين دژ خوانده شد.
مشخصات جغرافيايي
شاهین دژ یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی جنوب خاوری این استان واقع شده است. مرکز شاهين دژ در ۴۶ درجه و ۳۴ دقيقه درازای خاوری و ۳۶ درجه و ۴۰ دقيقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۳۷۰ متری از سطح دريا واقع شده است. رود اخچه از ميان شهر می گذرد و زرينه رود و هاچه سو از ديگر رودها هستند. آب و هوای اين شهرستان معتدل و نسبتا خشک است. شهر شاهين دژ در ۲۱۶ كيلومتری جنوب خاوری اروميه و در مسير جاده تكاب – ميان دوآب قرار گرفته است و از اين مسیر به درازای ۵۸ كيلومتر به سوی شمال باختری تا شهرستان ميان دوآب و ۷۹ كيلومتر به سوی جنوب خاوری تا شهرستان تكاب راه دارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.