بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای بياتان سوخته

توضیحات

روستای زیبای بیاتان سوخته در ۳۵ کیلومتری شهرستان بروجرد قرار دارد ..این روستا دارای تاریخی کهن و همچنین مردمانی از جنس طبیعت میباشد .
کلمه سوخته در نام این روستا برگرفته از یک واقعه تاریخی است که بنا به روایات فراوان پس از حمله ی ناجوانمردانه ی مغولان به ایران مردم روستای بیاتان سوخته از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان با رشادت تمام در برابر لشکر بی رحم مغول مقاومت کردند و به اندازه ی توانشان از خاکشان دفاع نمودند و به دلیل کثرت لشکر مغولها پس از جنگی نابرابر شکست میخورند و همگی افراد روستا در این جنگ جان به جان آفرین تسلیم میکنند..
مغولها از این مقاومت به شدت عصبانی و همچنین آزرده خاطر شدند و تلفاتی را هم در این مبارزه دادند به همین دلایل این مقاومت را برنتابیدند و پس از غارت اموال مردم روستا برای خالی کردن عقده ی درونیشان روستا را به آتش کشیدند و همه ی روستا در آتش خشم و جهل مغولان سوخت .
پس از این واقعه تمامی مردم روستا به جز ۲ نفر از اهالی به نامهای مراد و فرج که در زمان جنگ در روستا حاضر نبودند کشته شدند این دو پس از بازگشت به روستای بیاتان سوخته متوجه وقایع شدند .
مراد و فرج روستا را در تپه ای در مجاورت محل قدیمیه روستا بنا نهادند و روستای جدید بین مردمان منطقه سربند به نام بیاتان سوخته معروف گردید.
لازم به ذکر است مردمان این روستا به دو قوم اصلی به نام طایفه مرادی و طایفه فرجی که برگرفته از نام مراد و فرج میباشند و همچنین چند قوم دیگر با فامیلی های گودرزی – سهاوند و … تقسیم میشوند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :