بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
آبشار چک چک

توضیحات

آبشار چک چک آبشاري خروشان است که از ارتفاعات چک چک اردکان سرازير شده و خروشان ترين سيلاب در حوالي بزرگترين زيارتگاه زرتشتيان به نام پير سبز چک چک است،بخش هايي از جاده اين زيارتگاه را به طور کامل زير آب فرو برده است.اين آبشار در نزديکي روستاي اسير در چهل کيلومتري شمال غرب شهرستان مهر، در جنوبي ترين نقطه استان فارس واقع شده است و طبيعت جالبي دارد. شمال و جنوب اين شهرستان را دو رشته رشته کوه موازي و کم ارتفاع احاطه کرده است که به حالت زيبايي فرسايش يافته و از مارن هاي آهکي، گچي، نمکي و ماسه اي تشکيل شده اند.
در ۵۰ سال اخیر چنین سیلی در هیچکدام از مناطق اردکان سابقه نداشته و آبشاری نیز از کوه های چک چک سرازیر نشده است. حاشیه آبشار لحاظ پوشش گياهي به صورت خود رو ي مرتعي مي توان بادام كوهي ، بنه ، انجير ، گون ، ساري سولماز ، شكر تيغال ، قيچ ، قره گز، بارهنگ ، تنگرس ، انار شيطان ، گزوناترك كه در زير آنها علف هايي مانند شبدر ، بهمن و بعضي گياهان مشخص منطقه مديترانه ايي مي رويند را نام برد . از گياهان دارويي منطقه مي توان به يولاف با نام علمي SATIVA، ORIGANAVALGRE، AVENA گل شقايق با نام علمي PAVEATHOEASو… اشاره كرد كه از آن در درمان بسياري از بيماري ها استفاده مي شود .ز نظر زندگي جانوري منطقه داراي تنئوع خاص مي باشد و انواع پستانداران مانند شغال ، كفتار ، خرگوش كل ( بزكوهي) ،روباه ، گرگ و… پرندگاني چون تيهو ، كبك ، بلبل، كلاغ ، كبوتر ، گنجشك ، جغد ، باز شكاري ، دم جنبانك ، شاهين ، عقاب و… در آن زندگي مي كنند.تالاب هاي فصلي اين منطقه، پذيراي پرندگاني همچون درنا و لک لک از مناطق مختلف سيبري بوده و يکي از منابع آبي منطقه رودخانه شور است. ولي آب مورد نياز کشاورزي و آشاميدني اين شهرستان بيشتر از طريق منابع زيرزمين چون قنات، چشمه و آب انبارها تامين می شود.
زمان مناسب بازدیدآبشار چک چک با واقع شدن در ارتفاعات پیرسبز چک چک در فصل بهار و تابستان از آب و هوای دلچسب و خوبی برخوردار است.اقامتگاه های واقع در حوالی ملارد و زیارتگاه پیرسبز جهت اقامت کوتاه مدت مناسب است.آبشار چک چک لامرد در استان فارس واقع است. لامِرد یکی از شهرهای استان فارس است. این شهر مرکز شهرستان می‌باشد و در جنوب استان فارس واقع شده‌است. این شهرستان در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس واقع شده‌است به طور دقیق در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد. از لحاظ زمين شناسي و توپوگرافي اين شهرستان بر روي يك دشت ساختماني واقع شده كه شمال و جنوب آن را دو رشته كوه موازي احاطه كرده است . ارتفاع اين كوه ها نسبتاٌ بريده و فرسايش يافته زياد نيست و ازمارن هاي آهكي گچي ، نمكي و ماسه ايي با شيب ۵۰ تا ۷۰ در صد تشكيل شده است . آب و هواي منطقه بياباني و گرم و خشك است كه قسمت هاي وسيع اي از خاك ايران از جمله جنوب فارس شامل مي شود . متوسط درجه حرارت به دست آمده با در نظر گرفتن موقعيت ارتفاعي و مختصات جغرافيايي حداكثر ۵۰ درجه و حداقل تا صفر درجه سانتي گراد متغير بوده است .تعدادی از خانه های قدیمی در بافت قدیم قلعه خرانق ویران شدند و خسارت به تعداد زیادی از خانه های روستاهای خرانق، هامانه،درند، ساغند، حاجی آباد زرین، مغستان وارد شد.
منبع:bezanimbiroon.ir

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :