بومیسم
جستجو
باتلاق بهرام گور

توضیحات

باتلاق گور بهرام نام يکي از مناطق تفريحي استان فارس است که در ۵۵ کيلومتري شهر اقليد واقع شده است.گفته می‌شود بهرام ساسانی برای شکار گور خر در این منطقه اسب می‌تاخته و در این باتلاق ناپدید شده است. البته آن چه که درباره ی بهرام گور نوشته اند، هر چند پایه در تاریخ دارد ولی نیم بیشتری از آن افسانه است.مرگ بهرام جنبه های افسانه ای و یا شاید اساطیری زیادی به خود گرفته است و این باعث شده است که حتی استاد و مورخ بزرگی چون دکتر عبدالحسین زرین کوب قسمت اعظمی از این داستان ها را افسانه بداند و نتواند نظری قاطع بدهد.در تاریخ بلعمی درباره ی مرگ این خسرو ایرانی اینگونه آمده است:“یک روز بهرام به صید رفته بود ، از دور آهویی بدید ، اسب برانگیخت و همی تاخت . در آن بیابان چاهی بود کهن ؛ ناگاه پای اسب بهرام بدان چاه فرو شد و او را بدان چاه افکند ، و مردم گرد شدند و خواستند که او را برکشند. اسب را برکشیدند، بهرام را هر چه طلب کردند ، نیافتند ، و مادرش را خبر بردند و بر سر چاه آمد و آنجا بنشست با خروارها خواسته ، که او را از چاه برکشد و در گور کند. چهل روز بر سر چاه نشسته بود ، تا هر چه در چاه آب بود ، بر کشیدند و بهرام را نیافتند . پس مادرش ستوه شد و از آنجا بازگشت .”(تاریخ بلعمی،۱۳۷۲،ص۱۴۶ )
نکته ای که گفتن آن در اینجا بی فایده نیست این است که بهرام به شکار حیوانات علاقه ی خاصی داشته است و به همین جهت در شکار آنها از مهارت خاصی هم بر خوردار بوده است. شواهد فراوانی موجود است ولی ما در اینجا به این رباعی معروف خیام بسنده می کنیم:آن قصر که جمشید در او جام گرفت آهو بچه کرد و روبه آرام گرفتبهرام که گور می گرفتی همه عمر دیدی که چگونه گور، بهرام گرفت؟
ای ز بهرام گور داده خبر گور بهرام جوی از این بگذرنه که بهرام گور با ما نیست گور بهرام نیز پیدا نیستگر چه پای هزار گور شکست آخر از پایمال گور نرست…“نظامی”
نوعی خاک در اطراف این باتلاق وجود دارد که مردم روستا به آن «خاک سوخته » می گویند و کسی جرأت نمی کند وارد آن شود زیرا می ترسد که غرق شود.
آدرس : استان فارس-اقلید

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها