بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای حسین آباد

توضیحات

موقعيت جغرافيايي و طبيعي روستا:
روستاي حسين آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل ، بخش كويرات و در دهستان كوير واقع شده است.
اين روستا مركز دهستان مي باشد. دهستان كوير داراي ۴ روستا و يك مزرعه مي باشد و روستاي حسين آباد از نظر جمعيتي بيشترين جمعيت را در سطح دهستان دارد.
اين روستا در جنوب غربي دهستان كوير واقع است و فاصله آن تا شهر ابوزيد آباد مركز بخش ۱۳ كيلومتر و در ۴۳ كيلومتري شهر كاشان است و تا شهر گل آرا مركز بخش حدود ۵۲كيلومتر فاصله دارد.
اين روستا در ۵۱ درجه و ۵۲ دقيقه طول شرقي و ۳۳ درجه و ۵ دقيقه عرض شمالي واقع شده است.
و ارتفاع آن از سطح دريا حدود ۹۸۷ متر مي باشد و اطراف روستا را عمدتاً تپه هاي شني فرا گرفته است.
سابقه تاريخي و علل پيدايش :
طبق اظهارات معتمدين و تحقيقات محل در روستاي حسين اباد قبلا چشمه اب بوده است كه در شرق روستا جريان داشته است و يك نفر به نام حسين به اين محل مي ايد و اقدام به اباد كردن اين محل و كار كشاورزي مي كند و در اين محل در محل قلعه شمالي روستا مستقر مي شود با استقرار اين اين فرد روستا در مالكيت او در امده و تعدادي از كارگران و كشاورزان به منظور كار براي مالك به اين محل مراجعه و هسته اوليه روستا شكل مي گيرد سپس از ان اهالي اقدام به حفر يك قنات نموده اند .
در سنوات گذشته كه سابقه روستا به ۴۰۰سال مي رسد ،مردم در سه قلعه ساكن بوده اند.
مردم شناسی
زبان،گويش
کشور ايران يک زبان عام و مشترک دارد که فارسي خوانده مي شود و آن زبان رسمي و ادبي است که همه مردمان اين سرزمين خاصه آنان که خواندن و نوشتن را مي دانند با آن آشنا هستند و آنرا به کار مي برند اما در عرض زبان فارسي چندين زبان محلي نيز وجود دارد که از آن جمله مي توان به کردي، بلوچي ، لري و … اشاره نمود.
اين لهجه ها بر خلاف زبان فارسي در کشور رواج عام ندارد يعني هر يک در ناحيه محدودي از ايران متداول هستند گذشته از اين بيشتر آنها زبان گفتار است يعني نوشته نمي شود و ادبيات کلي ندارد ، بعضي از اين لهجه ها هريک در زماني داراي آثار ادبي بوده اما بعدها در مقابل رواج فارسي دري اين لهجه ها تنزل پيدا کرده و ديگر در نوشتن به کار نرفته اند.
تعداد اين لهجه ها به حدي است که تقريباً بايد آنها را به تعداد روستاهاي موجود در مرکز ايران دانست.
دين و مذهب
به طور کلي اکنون دين ساکنان روستا اسلام ، و مذهبشان تشيع ( دوازده امامي ) است.
اساساً اسلام و شيعه گري در اين روستا به تبعيت از ساختار کلي و عمق فرهنگي – اقتصادي منطقه است و از اقبال و توجه خوبي برخوردار مي باشد. وجود مساجد متعدد ، امامزاده هاي معتبر و رسوم و سنن متعدد و پايدار مذهبي در بين ساکنان حتي در وضعيت کنوني مويد اين مطلب است.
جمعيت
جمعيت مهمترين عنصر اساسي و متمايز کننده مکان ها و تشکيلات فضايي آنهاست،در واقع ميتوان گفت جمعيت شخصيت و هويت هر ناحيه، سرزمين،شهر و روستا مي باشد و دستيابي به ويژگيهاي يک جمعيت چون تعداد،تراکم،توزيع جغرافيايي،ساختارسني و جنسي ، تحول مکاني و ترکيب و تحولات آن، در زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي از اهميت ويژه اي برخوردار است.
سياستگزاران و برنامه ريزان اقتصادي و اجتماعي ناگزير از توجه به روابط متقابل موجود ميان متغيرهايي هستند که نه تنها در تحول اقتصادي و اجتماعي موثرند بلکه سازه هاي بنيادي در توسعه اقتصادي و اجتماعي نيز محسوب مي شوند که شايد مهمترين اين متغيرها در برنامه ريزي ،جمعيت و دگرگونيهاي آن مي باشد.
با توجه به مطالب فوق به بررسي جمعيت در روستاي مذكور مي پردازيم.
جمعيت کل: ۱۷۹۰ نفر
تعداد خانوار: ۴۷۲
تعداد زن: ۸۶۳ نفر
تعداد مرد: ۹۲۷ نفر
جمعيت متوسط هر خانوار: ۳.۸ نفر
گردشگری
· كوير در جنوب و تپه هاي ماسه اي
· تپه بار انداز
· لطيف كوه
آثار باستاني و ميراث فرهنگي
· اب انبار (محله پائين)
· خانه خان روستا
· مسجد صاحب الزمان(عج) محله بالا
· حوض دق در غرب
· نسخه تعزيه ( سيد مجتبي صالحي)
· برج ديده باني

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :