بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 273
شهر آبسرد

توضیحات

آبسرد شهری در حاشیه محور فیروزکوه و قطب بسیار مهمی در گردشگری منطقه شمال شرق استان تهران، که نیازمند توجه ویژه مدیران و مسوولان فرادستی است.
شهر آبسرد، یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمال شرق استان تهران است که در بخش مرکزی شهرستان دماوند واقع شده است. این شهر در ۶۵ کیلومتری پایتخت و در حاشیه محور تهران – فیروزکوه قرار گرفته است.
قدمت شکل گیری هسته اولیه آبسرد به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش و قدمت محله های مرانک و تاسکین(روستاهای قدیمی) به قرون ششم و هفتم هجری بر می گردد.
* شناخت تاریخچه و علل پیدایش شهر
شکل گیری هسته اولیه روستاهای مرانک و تاسکین نیز به پیش از قرون شش یا هفت هجری بر می گردد. ایجاد روستاهای مزبور نیز ناشی از وجود اراضی زراعی مناسب و مظهر قناتی بوده که در مرکز روستای مرانک ایجاد شده و آب شرب و کشاورزی ساکنان دو روستا را فراهم می کرده است.
از دیگر علل استقرار روستاهای مزبور درمکان کنونی، دسترسی به مراتع غنی واقع در ارتفاعات پیرامونی بوده که تعلیف دام و توسعه دامداری سنتی را در کنار زراعت و باغداری فراهم می کرده است.
از جمله عوامل اصلی شکل گیری هسته های اولیه شهر آبسرد را می توان در مواردی چون آب کافی برای کشاورزی و سهولت بهره برداری از آن در قالب استفاده مستقیم از رودخانه یا ایجاد قنات، وجود زمین های مرغوب زراعی و باغی، مراتع غنی و عامل فراهم آوردن امکان فعالیت دامداری سنتی درکنار زراعت و باغداری ذکر کرد.
شهر آبسرد در اواخر سال ۱۳۷۵ توسط هیات وزیران به عنوان یک نقطه شهری شناخته شد و مساحت این شهر ۹۳۸۱ هکتار است .
آبسرد به شهر گل و گیاه معروف است و دلیل آن دارا بودن پتانسیل بالا، آب و هوای مناسب و وجود منابع غنی آب های زیرزمینی و صدها نهر و چشمه های گوارای شیرین و رودخانه های دایمی و چشمه های آب معدنی در سطح منطقه است.
وجود تولید کنندگان مجرب و کار آزموده با سوابق فعالیت چندین دهه به تولید گل و گیاه، موجب شده علاوه بر اهمیت این صنف در داخل کشور، در صورت ایجاد زمینه مناسب و حمایت های لازم توان رقابت در بازارهای جهانی را نیز دارا باشد.
در حریم شهر آبسرد ۱۶۰۳ هکتار اراضی زراعی متعلق به کشاورزان وجود دارد که ۱۰۷۹هکتار آن در محدوده قانونی و ۵۲۴ هکتار آن در محدوده استحفاظی بوده است.
بیشترین اراضی زراعی هر ساله به زیر کشت سیب زمینی و گل و گیاه قرار گرفته و باقی اراضی مزروعی زیر کشت گندم و صیفی جات از جمله کدو و خیار به دو صورت گلخانه ای و هوای آزاد قرار دارد.
شهر آبسرد در صورت تامین برخی نیازهای آن می تواند قطب اساسی و گردشگری در منطقه شرق استان تهران باشد و سالانه میلیونها مسافر را جذب خود کند.
دی و بهمن سردترین ماههای سال هستند و دمای هوا شبها در حدود۷ تا ۵/۸ درجه کمتر از صفر است. دمای روزها نیز از ۱۶ درجه سلسیوس فراتر نمی رود. به این ترتیب ماههای دی و بهمن شهر آبسرد دارای هوای بسیار سرد است.
جمعیت شهرآبسرد در فاصله سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ (۱۰ سال) از ۶۱۵۳ نفر به ۸۹۳۳ نفر افزایش یافته است. تعداد خانوارها نیز در این مدت از ۱۳۱۷ مورد به ۱۹۹۰ خانوار رسیده است. همچنین تعداد واحدهای مسکونی از ۱۱۳۴ واحد در سال ۱۳۷۵ به ۱۷۴۶ واحد در حال حاضر (۱۳۸۵) افزایش یافته است.
به عبارت دیگر، شاخص های مذکور در این سال ها دارای رشدی به ترتیب برابر با ۷۹/۳ درصد، ۲/۴ درصد و ۴/۴ درصد بوده اند.
 
منبع : دانا

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :