بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
منطقه حفاظت‌ شده کوه هوا و تنگ خور

توضیحات

منطقه حفاظت‌ شده کوه هوا و تنگ خور در موقعیت جغرافیایی N2750 E5247 در استان فارس واقع است. منطقه حفاظت شده کوه هوا و تنگ خور در شمال غرب، شمال و شمال شرق بخش علامرودشت در جنوب استان فارس قرار دارد. این منطقه حفاظت شده کوه هوا و کوه تنگ خور را شامل می شود. این دو کوه که به ترتیب میدان های گازی هما و شانول را در خود جای داده اند در سال های اخیر به علت فعالیت های اکتشاف، استخراج و بهره برداری از منابع گاز آسیب فراوانی دیده اند و چهره بکر طبیعی آن دستخوش تغییر گردیده است.
امتداد کوه‌هاي زاگرس چین خورده به ناحيه علامرودشت امتداد يافته است و اين دشت را در ميان گرفته است. این کوه ها از مجموعه تاقدیس ها و ناودیس ها تشکیل شده است و حاصل چین خوردگی ناشی از حرکت شبه قاره عربستان به سوی فلات ایران و انباشتگی رسوبات آهکی، ماسه سنگی و رسی است. كوه‌های علامرودشت مانند بیشتر ارتفاعات و چین خوردگی های زاگرس چین خورده (زاگرس خارجی) دارای روند شمال غرب- جنوب شرق است. مواد تشكيل دهنده این کوه ها عمدتاً آهك، مارن، گچ و ماسه سنگ است.
کوه های شمال شرقی، شمالی و شمال غربی علامرودشت را کوه های«تنگ خور» و «هوا» (شمال شرق و شمال) و قسمت شرقی کوه «پازنان» (شمال غرب) تشکیل می دهند. کوه تنگ خور(Tang-e-khur) با ارتفاع ۱۴۷۲ متر، از طرف غرب به کوه هوا و از طرف شمال شرقی به کوه مَز متصل است و شهرستان خنج را در شمال از بخش علامرودشت و دهستان فداغ در جنوب جدا می سازد. آبادی های «خلیلی»، «پشت پری»، «گود بُگُر»، «خشتی»، «گهلویه» و «ابوحنا» در دامنه جنوبی این کوه قرار دارند. میدان گازی «شانول» در این کوه واقع است
.
کوه هوا (Hava) با ارتفاع ۱۶۱۰ متر در شمال روستای وردوان واقع شده است. رودخانه علامرودشت از دامنه جنوبی این کوه می گذرد. روستاهای «ابوحنا»، «پُرزی»، «برکه سفید»، «وردوان»، «هرارسفید» و «سَمَنتوج» در دامنه جنوبی و روستاهای «محمله» و «زنگویه» در دامنه شمالی این کوه واقع شده اند. این کوه که میدان گازی «هُما» در آن واقع است، توسط جاده علامرودشت- خنج از کوه تنگ خور جدا می شود.
کوه پازنان (Pazanan) با ارتفاع ۱۰۳۰ متر در شمال روستای دارالمیزان واقع شده است. این کوه به صورت رشته باریکی به طول ۳۷ و عرض ۳ کیلومتر از شمال غربی به سوی جنوب شرقی کشیده شده و بخش محمله را از بخش علامرودشت و منطقه دارالمیزان جدا می کند.
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :