بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای خانوانه

توضیحات

خانوانه یکی از روستاهای شهرستان فومن است که در بخش سردار جنگل و دهستان سردار جنگل فومن واقع شده است. اهالی روستا به زبان تالشی صحبت می‌کنند.
نام خانوانه که در نگارش‌های جدید به اشتباه به صورت خانه وانه نوشته می‌شود از ترکیب دو واژه? خان+وانه تشکیل شده است. “خان” به ملاکان و صاحبان قصبه‌ها در قدیم گفته می‌شد و “وانه” واژه‌ای قدیمی است که به صورت “بانه” در زبان فارسی به کار می‌رود و به معنی محل سکونت می‌باشد. به علت آب و هوای خوب و موقعیت جغرافیایی این منطقه در دوران قدیم خان‌ها و ملاکان برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به این روستا می‌آمدند. آن‌ها در این محل برای خود “وانه” هایی درست می‌کردند تا زمان حضورشان در این ناحیه در آن جا اقامت کنند.
آدرس روستا جهت بازدید از این روستا: گیلان-فومن-بخش سردار جنگل-ماکلوان پایین-خانوانهخانوانه در لغت نامه دهخدا:
خانوانه . [ ن ] (اخ ) دهي است جزء دهستان حومه مرکزي شهرستان فومن واقع در ۶ هزارگزي باختري فومن . ناحيه اي است واقع در کنار راه فرعي صومعه سرا به ماکلوان . اين ده در جلگه قرار دارد با آب و هواي معتدل و مرطوب و مالاريايي . داراي ۱۹۱ تن سکنه که شيعي مذهب و طالشي زبانند. آب آنجا از رودخانه ماسوله و محصولات آنجا برنج و چاي و ابريشم و عسل و لبنيات و شغل اهالي زراعت و گله داري و شال بافي است .(از فرهنگ جغرافيايي ايران ج۲)خانوانه – ویکی پدیا:
یکی از روستاهای شهرستان فومن است که در بخش سردار جنگل و دهستان سردار جنگل فومن واقع شده است.اهالی روستا به زبان تالشی صحبت می کنند.
نام خانوانه که در نگارش‌های جدید به اشتباه به صورت خانه وانه نوشته می‌شود از ترکیب دو واژهٔ خان+وانه تشکیل شده است. “خان” به ملاکان و صاحبان قصبه‌ها در قدیم گفته می‌شد و “وانه” واژه‌ای قدیمی است که به صورت “بانه” در زبان فارسی به کار می‌رود و به معنی محل سکونت می‌باشد. به علت آب و هوای خوب و موقعیت جغرافیایی این منطقه در دوران قدیم خان ها و ملاکان برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به این روستا می‌آمدند. آن‌ها در این محل برای خود “وانه” هایی درست می‌کردند تا زمان حضورشان در این ناحیه در آن جا اقامت کنند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها