بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهر پلدشت

توضیحات

جمعیت : ۸۶۷۲کد تلفن : ۴۶۲
پلدشت يکي از شهرهاي استان آذربايجان غربي است. اين شهر مرکز شهرستان پلدشت است. بر پايه سرشماري سال ۱۳۸۵، جمعيت اين شهر برابر با ۸,۵۸۴ نفر بوده است که به زبان ترکي آذربايجاني و کردي تکلم مي‌کنند.
جغرافياپلدشت در کناره رود ارس واقع شده‌است. رود زنگبار نيز دقيقا از مرکز شهر مي‌گذرد و به ارس مي‌ريزد. بر خلاف ماکو که داراي طبيعتي کوهستاني است، پلدشت داراي آب و هواي نيمه خشک است. زمستان بسيار سرد و تابستان نيز گرم است. اين شهر در يک دشت مسطح مابين دو دشت شيبلو و زنگنه واقع شده‌است. نام اين شهر هم از اين مورد نشات گرفته‌است. البته آن سوي رود ارس، کاملاً کوهستاني است که اين خود يکي از موارد جالب و ديدني اين منطقه به حساب مي‌آيد. حاشيه رود ارس در اطراف اين شهر پوشيده از جنگل است که زيبايي خاصي به آن داده‌است. ضمنا محيط مناسبي براي چراي حيوانات به حساب مي‌آيد.
اقتصادکار اصلي مردم اين شهر کشاورزي و دامداري است. اما در چند سال گذشته و بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و تشکيل جمهوري آذربايجان، پلدشت از نظر تجاري اهميت پيدا کرد و اکثر مردم به کار تجارت روي آوردند. يک بازارچه مشترک مرزي نيز در اين شهر ايجاد شده‌است . البته در چندين سال گذشته به دليل رفع مشکل کم آبي که با احداث سد ماکو و انتقال آب آن به اراضي پلدشت و روستاهاي اطراف حاصل شده‌است، کشاورزي دوباره رونق پيدا کرده‌است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :