بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 286
شهر لوشان

توضیحات

لوشان از جمله شهرهاي بخش مرکزي شهرستان رودبار در استان گيلان ايران است. جمعيت لوشان در سال ۱۳۸۳خ برابر با ۱۳,۸۱۶ نفر برآورد شده‌است. طبق آخرين آمار اعلامي جمعيت فعلي شهر لوشان بيش از ۲۲,۰۰۰ نفر مي‌باشد.لوشان در ۱۰۰ کيلومتري رشت و ۷۰ کيلومتري قزوين قرار دارد و آب و هواي آن گرم و خشک است.
اقتصاداقتصاد گروه‌هايي از مردم از طريق کشاورزي (پياز و سيب زميني و گندم) و باغداري (زيتون) ميگذرد. دراين شهر دو کارخانه سيمان فعاليت دارد و معدن زغال‌سنگ سنگرود نيز در حوالي شهر لوشان واقع شده‌است.
لوشان واقع در بين دو بخش عمارلو گيلان و مرکز بخش طارم سفلي، داراي شهرک صنعتي بزرگ و نيز تعدادي کارخانجات فعال از جمله دو واحد کارخانه سيمان و نيروگاه برق و شهرک‌هاي کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به عنوان شهر اعلام شده‌است.
آرامگاه‌هادر سالهاي اخير وجود امامزاده محمد حنفيه که به روايتي فرزند امام علي است باعث حضور گسترده مردم شهرهاي اطراف در روزهاي مذهبي گرديده‌است. اين امامزاده که زائران در سراشيبي آن غلت مي‌خورند در روستاي مرتفع بيورزن در ۱۵ کيلومتري شمال شرقي لوشان واقع است.جغرافياي مردميدر دوره معاصر بيشتر جمعيت اين شهر از اقوام لر لک و کردهاي مهاجر بوده‌اند. پس از وقوع زمين‌لرزه سال ۶۹ به دليل مهاجرت گسترده روستائيان از روستاهاي کوهستاني اطراف ترکيب جمعيتي آن دوباره دچار تغيير شد بطوريکه امروزه احتمالاً جمعيت ديلمي‌تبارها بر جمعيت ديگر اقوام چيره شده است.اين موضوع در خصوص منجيل نيز صادق است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.