بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
مقبره حیات الغیب

توضیحات

مقبره حیات‌ الغیب یکی از جاذبه‌های گردشگری استان لرستان است که در روستایی به همین نام در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی خرم‌آباد و در مسیر جاده خرم‌آباد به اهواز و در ساحل شمال غربی رودخانه کشکان قرار دارد.
در این منطقه دو بنا در مجاورت یکدیگر واقع شده‌اند که بنای بزرگ‌تر مدفن محمد بن احمد رضی‌الدین؛ از نوادگان امام موسی کاظم(ع) و ملقب به «حیات‌الغیب» و بنای کوچک‌تر معروف به «گنبد الیاس» می‌باشد.
تاریخ ساخت این بنا بر اساس کتیبه سنگی موجود در مقبره، به دوره قاجاریه نسبت داده می‌شود و بنابر آنچه که از شواهد استنباط می‌شود، ابتدا گنبد الیاس به صورت مجزا ساخته و سپس مقبره حیات‌الغیب، در جنب آن احداث شد و در دوره قاجاریه، ورودی آن‌ها در هم ادغام شد.
پلان مقبره حیات‌ الغیب به صورت مستطیل و معماری آن از یک ورودی (کفش کَن) تشکیل شده است. این بنا دارای گنبدی به سبک نار دو پوسته است که بر روی پایه‌ای مدور و کوتاه قرار گرفته است (شواهد نشان می‌دهند که گنبد مقبره از سایر قسمت‌های بنا قدیمی‌تر است). در دیوار جنوبی، محرابی به ابعاد ۲×۱ متر ایجاد شده که دارای گچبری ساده در قسمت‌ حاشیه است. در بالای فضای داخلی مقبره، نقاشی‌هایی با نقش کبوتر و گچبری‌هایی به شکل گل دیده می‌شود.
به اعتقاد برخی پژوهشگران، گنبد الیاس مقبره شهاب‌الدین از حکمرانان اتابکان لر کوچک بوده است. مقبره الیاس فاقد کتیبه تاریخی و نام بانی می‌باشد. این بنا بر اساس نقشه چهارضلعی شکل گرفته و دارای گنبد مخروطی شکل است. راه ورود به گنبد الیاس به دو صورت امکان‌پذیر است؛ یک راه از درون مقبره حیات‌ الغیب و راه دیگر از طریق ایوان مقبره که توسط یک دهلیز به درون گنبد الیاس مرتبط می‌گردد. این دو راه، در مقابل ورودی گنبد الیاس به یکدیگر می‌پیوندند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :