بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

آبشار توف سورنگان

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 260
آبشار توف سورنگان

توضیحات

آبشار توف سورنگان در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. منطقه نياكان در شمال غربي استان محصور بين كوههاي دز اسپيد از شمال و كوه پير سيم از جنوب قرار گرفته است.از شهركرد به دو طريق مي توان به سمت اين آبشار حركت نمود مسير اول از شهركرد به سمت سودجان حركت مي كنيم تا به دو راهي ميان رودان مي رسيم آنگاه روستا هاي مهدي آباد ،فاني آباد و محمد آباد را پشت سر مي گذاريم تا به روستاي نياكان كه در ۱۰۲ كيلو متري مركز استان است مي رسيم و يا از مسير شهركرد چلگرد به سمت چلگرد حركت مي كنيم تا به روستاي نياكان مي رسيم كه مسافت ۱۱۰ كيلو متر از مركز استان است. از وسايل نقليه در كنار قبور روستا پياده مي شويم در سمت شمال كوه دزاسپيد خود نمايي مي كند و در دامنه كوه دره نياكان و رودخانه بلش كه از كوه بلش سرچشمه گرفته در حال غريدن و حركت است. كوله هايمان را بر پشت گرفته و در جهت غرب شروع به حركت مي كنيم بعد از ۱ كيلو متر به درختان و باغ مصفائي مي رسيم اين زيبائي كمي مسير را به سمت جنوب غربي تغيير مي دهد بعد از ۱۰۰ متر در يك شيب ملايم به چادر هاي عشاير و چشمه بسيار زيباي نمد زن مي رسيم توسط اهالي روي چشمه محصور شده و آب در جوب سيماني توسط سه لوله هدايت مي شود.
آب چشمه بسيار گوارا و سرد است بعد از لذت بردن از اين منطقه به سمت جنوب غرب در يك شيب نسبتا تند كه پوشيده از گونه هاي متراكم است رو به بالا حركت مي كنيم بعد از طي دو شيب بر روي گردنه اي به نام چال خشكه قرار مي گيريم از گردنه پائين مي رويم كمي شيب تند است اما نگراني وجود ندارد چون ۱۰۰ متر بيشتر نيست. پس از فرود به چادرهاي وارگه عزيز سليماني بر مي خوريم كه استقبال خوبي از همه دارند و ما را به ادامه حركت ترغيب مي كنند.از كنار چادر ها در دامنه گردنه چال خشكه به سمت غرب حدود ۵۰۰ متر ادامه مي دهيم. به چشمه هاي مستعددي ميرسيم كه بيانگر سر منشاء هاي آبشار است از كنار اين آبريزهاي چشمه ها به سمت پايين حركت مي كنيم پس از طي ۲۰۰ متر به يكي از زيبا ترين آبشار هاي استان بر مي خوريم اين آبشار با دهانهاي حدود ۲۰ متر و ارتفاع ۱۵ متر بر زمين ميريزد و آب آبشار پس از طي ۲۰ متر با آبي كه از برف هاي كوه پير سليم سر چشمه ميگيرد يكي شده و رودخانه سورنگان را شكل مي دهد كه در دره سورنگان جريان دارد . حدودا ۴ ساعت از روستاي نياكان تا آبشار زمان لازم است و مسير بسيار زيبا ، مفرح و سرسبز است .
مسير برگشت مي توان بجاي آمدن به سمت شرق در جهت گردنه چال خشكه حركت نمود در نزديكي هاي گردنه توسط روستائيان نهر آبي تعبيه شده كه كم كم به سمت ارتفاع ميرود و كوه را دور زده تا به روستاي نياكان ميرسد. مسير بسيار زيبا و دلنواز است حركت در كنار اين نهر چشم انداز هاي زيبائي از منطقه را برايمان آشكار مي كند . ضمنا در حاشيه ارتفاع اين قسمت گياهان مختلفي وجود دارد اما باعث تعجب بود كه گياه مخالصه كه خيلي كمياب است در اين منطقه به وفور پيدا مي شد .
منبع : کویرها و بیابانهای ایران

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :