بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
کوهستان پارک شادی

توضیحات

این پارک در دامنه تپه های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و در حدود ۱۸ هکتار وسعت دارد . این پارک کوهستانی دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت های پلیسی ، غرفه های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می باشد.
شاید به یاد بیاوری زمانی که به انتهای مسیر بلوار وکیل آباد مشهد می‌رسیدی، چشمانت به دنبال یک دایره بزرگ و نورانی بر روی کوه‌ها می‌گشت و از همانجا هیجان درونت موج می‌زد که کوه‌ها را دور بزنی و خود را به یکی از بلندترین نقاط مشهد برسانی تا کمبود شادی‌های خود را در این زندگی سنگی و ماشینی جبران کنی اما این روزها که همان کوه‌ها را دور میزنی با تابلوی رنگ و رو رفته «تعطیل است» روبرو هستی، تابلویی که چند سالی است از جای خود تکان نخورده است…
همین چند ماه اخیر بود که سر و صداهای زیادی نه از دستگاه‌های بازی «کوهستان پارک شادی» مشهد، بلکه از نهادها و سازمان‌های شهر مشهد بلند شد که اجازه ندهند مالک این مجموعه به فکر تغییر کاربری کوهستان پارک بیفتد، بماند که حتی در ابتدا بر سر اینکه چه شخص یا سازمانی مالک این مجموعه است، حرف و حدیث‌های زیادی مطرح شد و توپ این بازی از زمین «بنیاد شهید و امور ایثارگران» به زمین «بانک دی» پرتاب و در واقع کوهستان پارک صاحب یک مالک شد.
پس از آن بود که حرف و حدیث‌ها به سمت علت واقعی تعطیلی کوهستان پارک کشیده شد و مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، سال گذشته، دلیل تعطیلی کوهستان پارک شادی را «پلمب آن توسط اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان» عنوان کرد در حالیکه برخی معتقد هستند علت پلمب این دستگاه‌ها، پایان اعتبار شش ماهه استاندارد آنها بوده است نه وجود مشکل و ایراد در دستگاه‌ها، مطلبی که اداره کل استاندارد استان، آن را تکذیب کرده است.
رئیس اداره حقوقی اداره کل استاندارد خراسان رضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در مشهد درباره علت اصلی پلمب دستگاه‌های کوهستان پارک و در نهایت تعطیلی این مجموعه، اظهار کرد:‌ بر اساس مستندات موجود، مجموعه کوهستان پارک شادی مشهد باید گواهینامه‌های شرکت بازرسی را برای گرفتن استانداردهای لازم جهت استفاده از تجهیزات خود ارائه دهد اما این مجموعه بنا به دلایلی، تاکنون نتوانسته مدارک مورد نیاز شرکت بازرسی را تهیه کند.
محمد‌رضا بخشایی ادامه داد: آنچه که برای ما ملاک محسوب می‌شود این است که این مجموعه نتوانسته گواهی شرکت بازرسی را برای کسب استاندارد ارائه دهد و ما هم طبق دستور، برخی از تجهیزات را پلمب کردیم.
بخشایی در پاسخ به این سئوال که پس بحث انقضای اعتبار شش ماهه استاندارد دستگاه‌ها مطرح است یا خیر، گفت: زمانی که اداره کل استاندارد به مجموعه‌ای مهلت می‌دهد، در راستای رفع عیب و نقص تجهیزات آن مجموعه است نه برای آنکه در این مدت از دستگاه‌ها بهره‌برداری کنند.
رئیس اداره حقوقی اداره کل استاندارد خراسان رضوی ادامه داد: در بسیاری از موارد دیده شده که برخی از مجموعه‌ها گمان می‌کنند که مهلت اداره استاندارد برای این است که در این مدت از دستگاه‌ها استفاده کنند اما مهلت ما برای رفع عیب و نقص است یعنی پس از رفع ایراد، دستگاه به صورت آزمایشی توسط کارشناس یا بازرس، مورد استفاده قرار گرفته و بررسی کنند که آیا دستگاه درست کار می‌کند یا خیر، نه اینکه از مردم برای امتحان کردن دستگاه‌ها استفاده کنند و به این شکل جان مردم به خطر بیفتد.
*از کوهستان پارک شکایت کردیم
بخشایی با تأکید بر اینکه اگر مجموعه‌ها در مهلت ارائه شده نتوانند ایراد تجهیزات خود را رفع کنند، دستگاه‌ها مجدد پلمب می‌شوند، افزود: این مهلت بارها و بارها به کوهستان پارک شادی داده شد اما مدیران آن مجموعه اقدام به رفع عیب دستگاه‌ها نکردند و کار به جایی رسید که ما در نهایت مجبور شدیم به تعزیرات حکومتی اعلام شکایت کنیم و رای گرفتیم تا‌ زمانی که دستگاه‌های کوهستان پارک گواهی بازرسی و استاندارد را کسب نکنند، پلمب باشند.
وی ادامه داد: ما در تاریخ‌های مختلف نسبت به پلمب برخی از دستگاه‌های کوهستان پارک اقدام کردیم، بر اساس صورت جلسات موجود، در تاریخ چهارم آبان سال ۸۹ سه دستگاه، در ۱۹ آذر سال ۹۰ یازده دستگاه، ۲۷ اسفند ۹۰ چهار دستگاه، ۱۶ خرداد ۹۱ چهار دستگاه و در پنجم مهر سال ۹۱، ۹ دستگاه کوهستان پارک شادی توسط اداره کل استاندارد پلمب شد، همچنین در تاریخ‌های ۲۳ اسفند سال ۸۹ و ۱۵ شهریور سال ۹۰، مدیران وقت مجموعه احضار و متعهد شدند حداکثر ظرف مدت یک هفته نسبت به ارائه مستندات جهت اخذ پروانه استاندارد اقدام کنند.
رئیس اداره حقوقی اداره کل استاندارد خراسان رضوی بیان کرد: این روند ادامه داشت تا اینکه به دلیل عدم توجه به مراتب تعزیر اعم از اخطار و احضار و تعهد، در ۳۰ شهریور سال ۹۱، علیه کوهستان پارک شکایت کرده و اعلام کردیم این مجموعه از تجهیزات غیراستاندارد بهره‌برداری می کند.

*صدور حکم تعطیلی کوهستان پارک در سال ۹۲
بخشایی با اشاره به صدور دستور محاکم ذیصلاح برای تعطیلی مجموعه کوهستان پارک گفت: در تاریخ سوم دی ماه سال ۹۲، نامه‌ای از سوی رئیس اجرای احکام تعزیرات حکومتی استان به مدیر کل استاندارد با این مضمون ارسال شد: «نظر به اینکه مدیر کوهستان پارک شادی از سوی شعبه پنجم تعزیرات حکومتی مشهد محکوم به تعطیلی واحد تا زمان اخذ گواهی استاندارد برای دستگاه‌ها گردیده، دستور فرمایید نسبت به اجرای رای صادره اقدام و نتیجه را با قید تسریع به این اجرا اعلام نمایند».
وی اظهار کرد: آنچه که مسلم است، این است که پلمب و تعطیلی کوهستان پارک بنا به دستور تعزیرات حکومتی انجام شد و پس از آن هم هیچگونه اقدامی از سوی کوهستان پارک برای رفع عیب و گرفتن مجدد استاندارد انجام نشد.
بخشایی با تاکید بر اینکه واحدهای مختلف با رفع عیب تجهیزات می‌توانند مجددا آنها را با تایید استاندارد مورد بهره‌برداری قرار دهند، افزود: قصد ما این نیست که تا ابد مکانی را بسته نگه داریم و مردم را از خدمات آن بی‌بهره کنیم بلکه تمام خواسته ما این است که تفریحات و امکانات سالم در اختیار مردم باشد.
و حالا مکانی که باید به یک تفریح‌گاه سالم برای زائران و مجاوران شهر مشهد تبدیل می‌شد، این روزها تنها باغبان‌ها و نیروهای خدماتی و تأسیساتی را به خود می‌بیند که در حال محکم کردن پیچ و مهره‌ها هستند تا نکند همین آهن‌های به‌هم وصل شده هم از یکدیگر بگسلند، حتی این خزان کوهستان پارک به مغازه‌های اطراف این مجموعه هم منتقل شده و فروشندگان می‌گویند از زمانی که کوهستان پارک تعطیل شده است دیگر پرنده هم در اینجا پر نمی‌زند چه برسد به مشتری!
*تعلیق، بازسازی یا فروش؟
هم‌اکنون این سئوال، بسیار جدی‌تر از گذشته مطرح است که چرا با وجود گذشت چند سال از تعطیلی مجموعه تفریحی مهمی همانند کوهستان پارک شادی، علت ادامه‌دار شدن این تعطیلی همچنان مبهم است و هیچ سرنوشت مشخصی برای آن تعریف نشده است. آیا مالکان به دنیال تغییر کاربری کوهستان پارک هستند یا نقشه ایجاد یک مرکز بزرگ تفریحی را در سر دارند و یا اینکه به دنبال فروش این مجموعه هستند؟
در ابتدا و پیش از هر شخصی، برای یافتن پاسخ این سوالات به سراغ رئیس اداره ارتباطات رسانه‌ای بانک دی رفته و آخرین تصمیمات درباره کوهستان پارک را از وی جویا شدیم و پس از یک پیگیری ۱۰ روزه به پاسخی مبهم دست یافتیم.
احسان بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: دوستان ما گفتند چند روز دیگر صبر کنید تا ان‌شاءالله ماجرای کوهستان پارک به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: کوهستان پارک فروخته شده اما باید مدتی صبر کرد تا کارهای اداری آن انجام شود البته تا وقتی این موضوع به صورت قطعی اعلام نشود، این مجموعه در اختیار ما است.
نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، آن است که نیمی از سهام بانک دی به عنوان مالک کوهستان پارک شادی مشهد، متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان یک نهاد دولتی است و هم‌اکنون این دغدغه جدی مطرح است که مردم نیز در این مجموعه سهیم هستند، مسئله‌ای که رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز بر آن تأکید دارد و همین دغدغه‌ای ما را بر آن داشت تا به دنبال یافتن سرنوشت کوهستان پارک به سراغ مسئولان رفته و جویای آخرین وضعیت این مجموعه شویم.
*کوهستان پارک از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد دومین شخصی بود که به سوالات ما پاسخ داد، کسی که پیش از این نیز صحبت‌های مختلفی را درباره کوهستان پارک شادی داشته است:
محسن انتظاری هروی درگفت‌وگو با خبرنگار ما در این‌باره اظهار کرد: پیش از این، موضوعی که درباره کوهستان پارک شادی مطرح می‌شد، بحث تغییر کاربری آن بود که ما در همان زمان هم اعلام کردیم تغییر کاربری این مجموع نیازمند مصوبه کمیسیون ماده ۵ است و بحث ساخت‌و‌ساز و بلند‌مرتبه‌‌ سازی در این مجموعه قابل اجرا نیست.
محسن انتظاری هروی افزود: اخیرا سرمایه‌گذاری از خارج از استان حاضر شده بود تا مجموعه کوهستان پارک را با استفاده از دستگاه‌های جدید و تکنولوژی‌های روز بازسازی کند تا در اختیار مردم مشهد قرار بگیرد و این سرمایه‌گذار به معاونت اقتصادی شهرداری مشهد معرفی شده است.
وی با بیان اینکه کوهستان پارک شادی از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است، گفت: این مجموعه هم دارای سابقه تاریخی است و هم برای مردم مشهد و زائران اهمیت دارد زیرا مشهد نیازمند چنین فضایی است.
انتظاری در پاسخ به این سئوال که آیا لازم نیست دستگاه‌های اجرایی و نهادهای نظارتی روند بازگشایی این مجموعه را پیگیری کنند، اظهار کرد: شورای شهر به این مجموعه تذکر داده است، همچنین صحبت‌هایی با معاون عمرانی استاندار درباره کوهستان پارک انجام شده اما نکته مهم آن است که نهادهای نظارتی بالادست باید این مسئله را پیگیری کنند و ابزار آن در دست شورا نیست.
رئیس شورای اسلامی مشهد با تأکید بر موضوع سهام ۵۰ درصدی بنیاد شهید به عنوان یک نهاد دولتی در بانک دی و مالکیت این بانک بر کوهستان پارک شادی گفت: امیدواریم این مجموعه هرچه زودتر به یک سرمایه‌گذار واگذار شود و کوهستان پارک مورد استفاده مردم و زائران قرار گیرد.

*اظهار بی‌اطلاعی استانداری
اما به دنبال اظهارات رئیس شورای شهر مشهد درباره پیگیری وضعیت کوهستان پارک با کمک معاونت عمرانی استانداری خراسان رضوی، به سراغ محمد مقدوری رفتیم تا آخرین وضعیت این مجموعه را جویا شویم اما با اظهار بی‌اطلاعی کامل وی مواجه شدیم.
مقدوری اظهار کرد: در رابطه با کوهستان پارک شادی مشهد هیچ صحبتی با ما انجام نشده اما قطعا لازم است که به این موضوع ورود پیدا کنیم تا تکلیف نهایی این مجموعه که مورد نیاز مردم مشهد است، مشخص شود.
محمد حسن واحدی، معاون عمرانی سابق استانداری خراسان رضوی نیز پاسخی مشابه با معاون عمرانی فعلی داشت و گفت: در زمان حضور بنده در معاونت عمرانی، هیچ صحبتی درباره موضوع کوهستان پارک با من نشده است.
*نتیجه
نتیجه تمام پیگیری‌ها باز هم به این موضوع می‌رسد که سرمایه‌گذارانی آماده هستند تا کوهستان پارک شادی مشهد را با استفاده از فناوری‌های روز بازسازی کرده و در اختیار زائران و مجاوران مشهد‌الرضا قرار دهند.
این موضوع در گذشته نیز مطرح شده بود اما تا‌کنون هیچ خروجی ملموسی نداشته است.
اما معاون اقتصادی شهردار مشهد این مطلب را تأیید کرده و درباره آن توضیح می‌دهد.
محمدرضا مزجی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: هم‌اکنون تعدادی از سرمایه‌گذاران اعلام آمادگی کرده و گفته‌اند ما حاضر هستیم مجموعه کوهستان پارک را از مالک آن یعنی بانک دی خریداری کرده و پیشنهادهای خود را برای بازسازی این مجموعه ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه مجموعه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد نیز از انجام کمک‌های لازم دریغ نخواهد کرد، افزود: اگر سرمایه‌گذارانی که اعلام آمادگی کرده‌اند، بسته پیشنهادی خود را ارائه دهند، ما نیز با حداکثر توان با مالک کوهستان پارک و سرمایه‌گذار همکاری می‌کنیم.
معاون اقتصادی شهردار مشهد با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مختلف استان پیگیر موضوع کوهستان پارک شادی هستند، گفت: در حال حاضر زمینه فراهم است تا اقدامات لازم انجام شده و این مجموعه مجدد احیا شود.
مزجی در پاسخ به این سئوال که آیا می‌شود زمان مشخصی را برای شروع روند بازسازی و بازگشایی کوهستان پارک شادی مشهد مشخص کرد، گفت: در شرایط فعلی نمی‌توانیم زمان مشخصی را برای این موضوع اعلام کنیم زیرا این امر نیازمند آن است که سرمایه گذار طرح خود را ارائه دهد و این طرح مورد بررسی قرار گیرد.
وی تأکید کرد: خواسته ما این است که مجموعه کوهستان پارک حالت تفرجی و گردشگری خود را از دست ندهد و تمام تلاشمان بر این است که فضای تفریحی مردم را حفظ کنیم زیرا اصلی‌ترین مکانی که این مجموعه نیاز دارد، شهربازی و مرکز تفریحی و تفرجی است، اگر سرمایه‌گذاران پیشنهادهای خود را ارائه دهند و طرح مشخص شود، می‌توانیم برنامه زمان‌بندی را نیز ارائه دهیم.
*مالک یا مالکان پای کار بیایند
و حال به ثمر رسیدن تمام این تلاش‌ها شاید منوط به آن باشد که مالک یا مالکان فعلی و آینده کوهستان پارک شادی مشهد گام‌های موثری را برای بازسازی و بازگشایی این مجموعه برداشته و کوهستان پارک را بار دیگر به شهر مشهد بازگردانند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها