بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای چرخستان

توضیحات

روستای چرخستان یکی از روستاههای قدیمی ایران می باشد . این روستا یکی از روستاهای تابع شهرستان ازنا در استان لرستان می باشد . فاصله این روستا تا شهر ازنا ۳۰ کیلومتر و تا شهر شازند استان مرکزی حدود ۴۰ کیلومتر و تا شهرستان اراک مرکز استان مرکزی ۷۰ کیلومتر می باشد . لازم به ذکر است فاصله این روست تا شهرستان خرم آباد مرکز استان لرستان حدود ۱۴۰ کیلومتر می باشد . که همین فاصله زیاد باعث ارتباط کمتر این روستا و سایر روستا های منطقه جاپلق با مرکز لرستان می باشد . و به علت نزدیکی به شهر اراک که تقریبا شهرصنعتی و بزرگ می باشد بیشتر مردم این روستا مایحتاج خود را از این شهر تهیه می نمایند . هر روز دو دستگاه مینیبوس به رانندگی آقایان مراد سبوته و عبدالرضا وظیفه جابجایی مسافران از ترمینال الغدیر اراک مابین این روستا و اراک را برعهده دارند .ر در سال های گذشته به علت جمعیت کم شهر ازنا و از طرفی جمعیت زیاد منطقه جاپلق بخش ازنا به نام بخش جاپلق نامیده می شد . که پس ازدیاد جمعیت ازنا وتبدیل شدن آن به شهرستان نیز ابتدا شهرستان جاپلق نامیده شد . که بعدا به درخواست اهالی شهر ازنا به شهرستان ازنا تغییر نام داد .
اهالی این روستا به زبان ترکی تکلم می کنند . لازم به ذکر است تمامی روستا های سربند اراک ازجمله هندودر و چالهما – لوزدر علیا و لوزدر سفلی – لوزدر وسطی – خلج علیا – خلج سفلی – باجگیران – ده سلمان – کمال صالح – و ………. وبیشتر روستا های جاپلق غربی از جمله چرخستان و داوود پیغمبر – گله – پنج زوج – بیدستان – مالیچه – پرچستان به زبان ترکی تکلم می نمایند .
روستای چرخستان قبل از انقلاب حدود ۵۰۰ نفر جمعیت داشت . ولی امروزه به علت مهاجرت اکثر مردم به شهرها خصوصا شهر اراک جمعیت دایم آن به نصف تقلیل یافته است . این روست در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تعداد ۷ نفر شهید تقدیم وطن نموده است . اسامی آنها به شرح ذیل می باشد
۱- شهید آیت اقبالی
۲- شهید غلامرضا فدایی
۳- شهید میرزا محمد گنجی
۴- شهید یوسف زارعی
۵- شهید محمد نعمتی
۶- شهید علی محمد باقری که در گلزار شهدای اراک دفن می باشد .
۷- شهید میرزا ولی فلاحی که ایشان بدن ایشان به مدت ۸ هشت سال مفقود بود و بعد به علت مهاجرت خانواده به اراک بدن مطهر ایشان در گلزار شهدای اراک دفن گردید .
لازم به ذکر است خانواده اکثر این شهدا از هیچگونه امکانات دولتی از قبیل استخدام استفاده از سهمیه رزمندگان و وام و یا موافقت اصولی استفاده ننموده اند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها