بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
خانه رهنما تهران

توضیحات

خانه رهنما يکي از خانه هاي تاريخي شهر تهران است که قدمت آن به دوره قاجاريه باز مي گرد. اين اثر هم اکنون در محله ميدان تجريش تهران واقع شده و در تاريخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۸۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.خانه قدیمی زین العابدین رهنما که در حال حاضر محل سکونت دختر این پژوهشگر نامدار ایرانی است، به شماره ثبت ۹۲۸۱ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.
زین‌العابدین رهنما (۱۲۷۲ در نجف – ۱۲ تیر ۱۳۶۸ در تهران)نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار و پژوهشگر اهل ایران بود. او در دهه ۱۳۲۰ مدیرمسئول روزنامه ایران، رئیس انجمن قلم ایران و از برجسته‌ترین روزنامه‌نگاران ایران بود. رهنما چندین دوره نماینده مجلس شورای ملی، وزیرمختار ایران در فرانسه و سفیر ایران در کشورهای عربی را نیز بر عهده داشته است. او به جز زبان فارسی، به زبان‌های عربی و فرانسوی نیز تسلط داشت و بیشتر به خاطر دو کتاب پیامبر و حسین مشهور است. رهنما همچنین قرآن را به زبان فارسی ترجمه نموده‌است (چاپ ۱۳۴۶) که ترجمه او «از نظر توجه‌ خاص‌ به‌ رعایت‌ دستور زبان فارسی» قابل توجه است.
بنای قدیمی خانه رهنما در مجموعه یک باغ بزرگ با دو ساختمان دیگر و درختان متنوع، در مساحتی حدود پنج هزار متر واقع شده است و قدمت آن به اواسط دوره قاجار می رسد.
این آثار تاریخی از حیث طرح و دیگر خصوصیات معماری یادآور عمارات اعیانی ییلاق های اطراف تهران است. بنا در دو طبقه ساخته شده و طرح برونگرای آن امکان برقراری ارتباط بصری ساکنان ساختمان، از چهار جانب با باغ های اطراف را میسر می سازد و این از ویژگی های این گونه از معماری است.مسیر تاکسی پایانه تاکسیرانی تجریش خطوط متعددی به مقاصد شرق، غرب و مرکز تهران از جمله میدان امام خمینی، میدان ولی عصر، میدان آزادی، میدان رسالت، میدان نیاوران، شهرک غرب و … دارد.مسیر اتوبوس به وسیله سامانه اتوبوس های تندرو واقع در خیابان ولی عصر می توانید خودتان را از مبدا میدان راه آهن و طول خیابان ولی عصر به میدان تجریش برسانید.مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این اثر ملی ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.
آدرس : تهران، خیابان شهید باهنر، نرسیده به میدان تجریش، بن بست آهنگ، خانه رهنما

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها