بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای لیما گوابر

توضیحات

آيا تا به حال نام ليماگوابر را شنيده ايد؟اگر شهر كلاچاي را پشت سر بگذاريد و به سمت رحيم آباد عزيمت كنيد و از آنجا به قصد ديدن اين سرزمين كهن و تاريخي عبور كنيد، از مسير جنگل هاي بكر و دست نخورده اي گذر خواهيد كرد و در پيچاپيچ راهي كه تو را فرا مي كشد و بعد از طي كردن مناظر ديدني و زيباي مسير جاده، كه آدمي را به اوج مي رساند و چشم هر رهگذري را به خود خيره مي سازد ، به روستاي رويايي ليماگوابر خواهيد رسيد.روستاي ليماگوابر در نزديكي روستاي ليما در استان گيلان در ۶۳ كيلومتري جنوب شهرستان رودسر ، بخش رحيم آباد منطقه زيباي اشكور در ميان جنگل هاي معتدل خزري و كوه هاي سر به فلك كشيده البرز و مردماني متمدن قرار دارد.در ابتدا توضيح مختصري در مورد منطقه باستاني اشكورات كه روستاي ليماگوابر جزئي از آن محسوب ميشود، ميدهیم .اشكور (اشك+ور)جزء بخش رحيم آباد از شهرستان رودسر است و عجائب هفتگانه اي را در دل خود جاي داده كه قدمتي به درازاي تاريخ دارد.اشكور از جنوب به قزوين،از مغرب به رودبار الموت، از مشرق به بخش كوهستاني رامسر و تنكابن و از شمال به دامنه هاي كوهستاني رحيم آباد محدود مي شود. براي اختصار فقط سه مورد از اين عجايب را نقل ميكنم.مسجد ناصر الحق يا ناصر الكبير معروف به آستانه هفت امام در روستاي رودبارك از دهستان اشكور سفلي قرار دارد كه در قرن سوم هجري قمري ساخته شده و يك از عجائب هفتگانه اشكور به شمار مي آيد.چشمه اي در پايان آستانه قرار دارد كه آب آن شور و براي دفع امراض از آن استفاده مي شود.تخته چوبهاي نيز در آستانه قرار دارد كه بر روي آنها عبارات زير حك شده: “ابر آمد و زار زار بر سبزه گريست بي باده گلرنگ نمي بايد زيست، اين سبزه كه امروز تماشاگه ماست ، تا سبزه خاك ما تماشاگه كيست؟”“كوه عروس و داماد”از ديگر عجاب ديگر اشكورات است كه در روستاي زياز واقع شده است(تقريبا پانزده دقیقه با روستاي ليما گوابر فاصله دارد)در شمال منطقه،كوه سنگي با شيب بسيارتند واقع شده است كه در بالاترين نقطه آن دو مجسمه سنگي به شكل عروس و داماد قرار دارد.اهالي روستا معتقدند كه در گذشته هاي دور پسر و دختري بدون اذن والدين خود زندگي شان را آغاز ميكنند اما چندي بعد در اثر اين بي حرمتي مورد عاق والدين قرار مي گيرند و در نقطه اي كه امروز به عروس و داماد معروف شده، به سنگ تبديل ميشوند.در روستا يازن در انباركاه شخصي به نام صدرالله يازني يك تونل بسيار طولاني وجود دارد كه به عقيده اهالي راه به جاي دور ميبرد.اين تونل يكي ديگر از عجايب هفتگانه اشكور به حساب مي آيد.
پس از گذر از رحيم آباد و طي مسافتي حدود ۲۵ كيلومتر در سمت چپ به جاده خاكي ميرسيم كه در بالاي آن مردماني زلال و به زيبايي طبيعتشان در آن زندگي ميكنند.پيرزن و پيرمردهايي كه جلوي منزلشان نشسته اند و به احترام تو برميخيزند و با لبخندشان به تو خوشامد ميگويند.جمعيت اين روستا از۲۰خانوار تجاوز نمي كند.خانه هاي آن گلي و سقف هايشان با چوب ساخته شده است.درآمدشان اكثرا از راه كشاورزي آن هم فندق و گل گاوزبان مي باشد.زبانشان گيلكي است،آنجاست كه قدر بسياري از چيزها را كه داشته اي ميتواني درك كني…با قدم گذاشتن در اطراف روستا احساس ميكني اولين كسي هستي كه پا در اين منطقه دست نخورده ميگذارد.سمت راست روستا مسيري فوق العاده زيبا و رويايي دارد.جاده هاي خاكي و باريك و پر از درخت كه در فصل پاييز رنگ درختان و برگهاي زير پايت كه مسير را پوشانده ،به حال و هواي تو رنگ ديگري مي بخشد.اگر به سمت راستت نگاه كني خانه هاي روستايي با همان سبك قديمي شان را ميبيني كه در شيب ملايم دامنه ها در كنار هم گرد آمده اند و تو را به آرامش كه مردمانش دارند گره ميزند.آسمان بالاي سرت با ابرهايي كه به آرامي در حركتند و فاصله چنداني با تو ندارند،تو را غرق در رويا ميكند.بعد از عبور از راه باريك به دشتي وسيع ميرسي كه ديدگانت را خيره ميكند.اين زيبايي ها تا هر كجا كه بروي ادامه دارد.احساس ميكني در طبيعتي بكر گم شده اي…از هر سمت كه بروي با تو مي آيد. در ميان راه با چشمه هايي نيز برخورد ميكني.جنگل هاي سرسبز،باغ هاي فندق ديدني،دشت هاي سرسبز،كوه هاي زيبا،چشمه هاي پر آب و گوارا،باغ هاي گل گاوزبان، همه و همه دست به دست هم داده اند و باعث شده اند هر بيننده اي كه در هر فصل سال به روستا سفر ميكند با ديدن چنين سرزمين زيبايي ،شيفته ي اين طبيعت خدادادي شده و به تعريف و تمجيد از اين روستا بپردازد.مردمان روستا ميگويند در تمامي فصول اينجا زيباست،گرچه زمستاني سرد داردو از سرسبزي بهار بسيار تعريف كرده اند. اما تابستانی خوش آب وهوا و معتدل داردغروب روستا و تاريكي شب با آن چراغ هاي روشن روستاهاي اطراف و سكوتش ، ستارگانش كه نزديكتر از هميشه بالاي سرت قرار گرفته اند،تو را آرام تر از هميشه ميكند. ديدن اين مناظر ،قدم گذاشتن در آن،بودن در خانه هايشان،هم صحبت شدن با مردمانش ،خوابيدن در خانه هاي با صفايشان،تو را فراتر از آنچه كه تا به حال از معني زندگي دريافته اي ، میبرد.
تاریخچه ی روستای لیماگوابر
دهی جزئ دهستان اشکور بالا بخش رحیم آباد شهرستان رودسر . واقع در ۳۹۰۰۰ گزی جنوب رود سر و ۳۰۰۰ گزی جنوب خاوری سی پل . کوهستانی – معتدل- گیلکی و فارسی زبان . آب از چشمه محصول غلات و فندق . شغل اهالی زراعت و باغبانی . راه مالرو و پر شیب است .
روستای لیماگوابریکی از مناطق بسیار دیدنی اشکورات میباشد. منطقه ی اشکور بخصوص روستای لیماگوابر از این حیث دارای اهمیت می باشد که سرزمین ایرانیان کهن است.یعنی منطقه ای که قبل از مهاجرت آریایی ها به ایران (یعنی حدود هفت هزار سال پیش از مهاجرت آنان )وجود داشته است ودارای تمدنی کهن است . از تاریخ به وجود آمدن روستای لیمااگوابر اطلاعات دقیقی در دست نیست .اما حدود هزاران سال پیش محلی در شمال روستای لیماگوابر فعلی وجود داشته به نام آفتاب خوانان. ساکنان این روستا بدلیل رانش زمین و سیل تصمیم به مهاجرت گرفته و به مناطق شمالی تر که دارای زمین های دشت و حاصلخیز بوده مهاجرت کرده وقلعه ی لیما را می سازند (مطلبی که در مستند قلعه ی لیما که در سال ۱۳۷۹ از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد نیز عنوان شد).اما پس از گذشت سال ها باز عده ای از اهالی روستای لیما تصمیم به مهاجرت به مناطق جنوبی تر گرفته و سعی در تشکیل محلی جدید را داشته اند.ناگفته نماند که در این مهاجرت عده ای نیز از روستاهای اطراف و عده ای نیز از روستای تلاسر(حدود لیماچال فعلی) در این مهاجرت شرکت داشته اند . اما این اقوام به منطقه ی جنوب روستای آفتاب خوانان که دارای چشمه های متعدد و آب و هوای خوب و خاک حاصلخیز بود مهاجرت کرده و روستای جدیدی را بنا نهادند که لیماگوابر یا همان لیمای کوچک نام گرفت . مطالب دیگری تحت عنوان اینکه بخش جنوبی روستا که دارای آثاری نیز هست دارای قدمت کهن و پادشاه نشین بوده شنیده می شود که به دلیل نبودن اطلاعات مستند از درج این مطالب خودداری می کنیم.
اما اعتقاد بیشر اهالی روستا بر این است که حتی قبل از بوجود آمدن روستای آفتاب خوانان محل اصلی روستا و استقرار خانه ها در منطقه ی نزدیک قبرستان فعلی روستا یا همان دلیچال بوده و وجود چشمه ای در این منطقه که حدود چهل سال پیش در این منطقه وجود داشته و اکنون خشک شده است این امر را صادق است.
اما پس از انجام تحقیقات در رابطه با این باورمتوجه شدیم که این موضوع صحت داشته، ضمن اینکه میراث فرهنگی استان این بخش از روستای لیماگوابر(دلیچال) را قدیمی ترین بخش روستا دانسته و به هرگونه ساخت و ساز در این منطقه واکنش نشان می دهد.
نکته ی قابل تامل اینکه قبرستان روستا در زمان استقرار خانه ها درمنطقه دلیچال دقیقا محل آفتاب خوانان بوده!
اگر چه در فرهنگ فارسی لیماگوابر دارای راه های صعب العبور با آب و هوای سرد سیر ذکر شده اما روستا دارای شیبی هموارو آب و هوای مرطوب نیز می باشد و علاوه بر این دارای مردمی خون گرم،میهمان نواز و صمیمی نیز هست .
جمعیت و اهالی:
لیماگوابر روستای کوچکی بوده و اخیرا جمعیت روستا حدود ۴۰ خانوار بوده است. گذرزمان،مشکلات زندگی روستا و میل به شهرنشینی باعث شده تا هر سال از جمعیت روستا کاسته شده و مردم روستا به شهر مهاجرت کنند و اکثرا در ایام تعطیل و اوغات فراغت جهت دیدوبازدید و باغداری به روستا بازگردند ضمن اینکه جمعیت فعلی روستا حدود ۲۰ خانوار است
شغل اهالی و محصولات:
در گذشته های نچندان دور کشت محصول گندم در روستا رایج بود که اکنون نیز رایج نیست. محصولات فندق وگردو از مهمترین محصولات قابل برداشت روستا می باشد چنانچه بیشتر اهالی روستا دارای باغهای متعدد فندق می باشند.
گل گاوزبان، گل ختمی و ديگر محصولات نیز به طور پراکنده در روستا برداشت می شود.
اما از همه ی این موضوعات که بگذریم، لیماگوابر علاوه بر وسعت و جمعیت کم خوشبختانه دارای افراد مهم و تحصیل کرده ی زیادی نیز میباشد. نکته ای که شاید برای شما خواننده ی عزیز جالب باشد اینکه اولین شخصی که از روستای لیماگوابر دیپلم گرفت آقای مسلم اسدی بود. ضمن اینکه حجت الاسلام والمسلمین شیخ هادی قدس (از شاگردان آیت الله بهجت) نیز اصالالتا اهل روستای لیماگوابر است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :