بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای ماروسک

توضیحات

– روستای ماروسک:
روستای ماروسک [Mārusak]، از توابع بخش سرولایت شهرستان نیشابور، در موقعیت ۵۸ درجه و ۳۲ دقیقه‌ی طول و ۳۷ درجه و ۳۱ دقیقه‌ی عرض جغرافیایی و در ۴۵ کیلومتری شمال شهر نیشابور، واقع شده است. تپه‌ی قبرستان و سردابه‌ی ماروسک در شمال روستای ماروسک، جای گرفته است.
– تپه‌ قبرستان و سردابه ماروسک:
تپه‌ی قبرستان و سردابه‌ی ماروسک، در شمال روستای ماروسک و در ۴۵ کیلومتری شمال شهر نیشابور واقع شده است. این محوطه از جاده‌ی آسفالته، حدود ۴۰۰ متر، فاصله دارد. در این محوطه‌ که قبرستانی قدیمی است، ظاهراً قبرها با سنگ‌های بزرگ مشخص شده است، اغلب سنگ قبور، بدون کتیبه می‌باشد. تعدادی از سنگ قبرها که خوانده شده‌اند، حدود ۲۰۰ سال قدمت دارند.
بر روی تپه‌ی شرق این محل، سردابه‌ای وجود داره که از دو اتاق به موازات یکدیگر و یک راهرو تشکیل شده است. ارتفاع این سردابه از سقف تا کف، حدود ۱۶۰ سانتی‌متر می‌باشد. سقف آن، آجری و به شیوه‌ی ضربی ایجاد شده و دیوارها نیز آجری و پوشش آن گچی است. ابعاد آجرها ۵*۲۴*۲۴ سانتی‌متر است. در اتاق غربی، تعداد زیادی اسکلت انسان قرار گرفته‌اند. مساحت اتاق‌ها ۲۰/۵ در ۵۰/۴ است. در ضلع شرقی این سردابه، راهرویی به عرض ۸۰ سانتی‌متر وجود دارد که در فاصله‌ی یک متری، با سنگ و خاک، مسدود شده است.
این اثر، که مالکیت آن دولتی است، در تاریخ ۱۰/۱۰/۱۳۸۱، به شماره‌ی ۶۷۴۱ در فهرست آثار ملی ایران، ثبت شده است. از ویژگی‌های بارز این اثر، وجود سردابه و قبرستان قدیمی با سنگ‌قبرهای کتیبه‌دار می‌باشد. قدمت این محوطه به قرن هشتم هجری تا دوره‌ی قاجاریه می‌رسد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها