بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای مهتركلاته

توضیحات

روستاي مهترکلاته يکي از روستاهاي بزرگ شهرستان کردکوي در استان گلستان مي باشد که در ۲۰ کيلومتري شمال شرق مرکز شهرستان قرار دارد،داراي حدود۳۰۷۲ نفر جمعيت با ۹۳۲ خانوار مي باشد.مراتع زیبا وسرسبز،قلعه تپه،آب بندان بزرگ و کوچک از جاذبه های طبیعی ومرقد مطهر امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) از جاذبه های تاریخی این روستا می باشد.به لحاظ تاريخي،آثار و سنگ نوشته هايي در امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) که در ۲کيلو متري شمال روستا قرار دارديافت شده که قدمت آن را به حدود۴۰۰سال مي رساند.بنا به گفته بزرگان و ريش سفيدان،اهالي اين روستا در گذشته بصورت دو روستاي مجزا ودر نزديک امامزاده و قلعه تپه سکونت داشتند که جهت تمرکز و دفاع منسجم در مقابل تهديد و حملات دشمنان و ياغيان به نقطه مشترک و در محل فعلي روستا تجمع کردند و به نام مهترکلاته نامگذاري گرديد.
اهالي اين روستا با صداقت و صميميت و يکدلي خود در ابتداي شکل گيري انقلاب با اتحاد کامل در تظاهرات ضد ستمشاهي و تمامي راهپيمائي ها بنا به مقتضيات حضور گسترده داشتند . در گواه اين ادعا همين بس که در طول انقلاب شکوهمند اسلامي حتي يک نفرو معاند و ضد انقلاب در اين روستا وجود نداشته است .
پس پيروزي انقلاب اسلامي و در شروع جنگ تحميلي ،مردم اين روستا با خيل پاسداران ،سربازان،ارتشيان و ساير نيروهاي رزمنده و با کمکهاي مردمي و بسيجيان پرتوان در جبهه ها حضور گسترده داشتند . ۵۰۰رزمنده بسيجي،۲۵شهيدعزيز،۴آزاده سرافراز و ۱۲۰۰نفر بسيجي و ۳۵ جانباز نمونه اين ادعاست و باعث افتخار و سربلندي اين روستا در بين روستاهاي اطراف گرديده است .
قبل از پيروزي انقلاب کمتر اين روستا مورد توجه بوده است . با پيروزي اقلاب اسلامي و حضور شوراها امکانات و خدمات خوبي در روستاي مهترکلاته انجام گرفته است .
وجود مقدس امامزاده علي ابن طاهربن موسي بن جعفر (ع) ، ۱۵۰۰هکتار زمين آبی کشاورزي،دو آب بندان(۵۰ و ۱۲ هکتاري)،فرودگاه سمپاشي،مرتع ۱۵ هکتاري،زمين فوتبال چمن ،سالن سرپوشيده ۲۰۰۰متري و بهسازي،اين روستا را بصورت روستائي کاملا متمايز با روستاهاي ديگر در آورده است . مرکز مخابرات ۱۰۲۶شماره اي، پست بانک،لوله کشي گاز و آب بهداشتي،خانه بهداشت(۱و۲)،مدارس ابتدائي راهنمائي و دبيرستان،مسجد جامع ،زينبيه ،حمام۱واحد ،نانوائي ۳واحد،برق شرکت تعاوني روستائي ۲مورد،تاکسي تلفني۲مورد،برقدار شدن چاههاي کشاورزي و … خدمات دیگری است که اکثر آنها بعد از پيروزي انقلاب صورت گرفته است .
****************
من دوست دارمه خله شِ زادگارِ خش آبادي ،دهات با صفارِ
مِ روستا نام دارنه مهترکلاته تفري گاههاي وِ بانشاطِ
مهترکلاته قِدمِت زياد دارنه بيش از صد سال دِره بياد دارنه
مهترکلاته جُزوِ گُل ستانه غرب وِکردکوي و شرق وِ گرگانه
دارنه چند روستاي همجِوار گَرجي محله، زراع محله،ايلوار
يساقي ،غلام آباد و سيجوال قره قاشلي و قره تپه در شِمال
بَهورِم ونِ قِشنگِ زَمينارِ ونِ کِشت و زراعت چندِ خارِ
قَلَ تپه و اِسبه واش صحرا اَبِر تپه و باتاش دارنه صفا
زيارتگاهِ امامزاده طاهر هستهِ ونِ زميناي مِجاور
غرب روستا دارنه ناوِر زيبا تفريگاههاي وِ دارنه تِماشا
پرنده هاي ناور رنگ و رنگه پِراز مِرغابي ، ماهي و تيرنگه
بنازِم از ۲۵ تن شهيدان دليران وطِن اسوه ايمان
همانانکه فِدا کِردنه خِشِ جان تا وطِن نکِفه دست ِ دِشمِنان
اَره اين هسته شرحِ اَمِ روستا که عرض هاکاردِمهِ بِراي شِما
خِدا حفظ هاکانه امِ روستا رِ اَمِ آبادي اَمِ مهترکلا رِ
شعر از :مرحوم حسن ترحمي

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها