بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 267
سفیدشهر

توضیحات

تاریخچه سفیدشهر
سفیدشهر نام قبلی آن روستای نصرآباد کویر است . از توابع شهرستان آران و بیدگل و در قسمت شمال شرقی شهرستان کاشان و در مجاورت منطقه ای قدیمی به نام درم قرار دارد . در سال ۱۳۸۱ بعد از تبدیل شهر آران و بیدگل به شهرستان ، روستای نصرآباد کویر به شهر تغییر وضعیت داد.در مورد قدمت شهر منقول است ساکنین اولیه شهر نصرانی و مسیحی بوده اند .و تسمیه شهر بنام نصرآباد برگرفته از کلمه نصرانی بوده است . و قبوری در گورستان شهر مشاهده شده که حاکی از حضور افرادی غیر مسلمان در شهر در گذشته ای بسیار دور بوده است . عده ای نیز عقیده دارند که موسس شهر شخصی به نام نصر بوده است که نام نصرآباد برگرفته از نام این شخص می باشد ، ولی مدرک مستندی در این زمینه هنوز دریافت نشده است .مهمترین و قدیمی ترین مدرکی که در مورد نصرآباد در دست می باشد مطلبی است که در کتاب تاریخ قم از حسن بن قمی در سال ۳۷۸ هجری قمری به آن اشاره شده است . در این کتاب که ۱۰۴۲ سال قبل نوشته شده است ، در ذیل قاسان(کاشان) نصرآباد را نیز از توابع آن ذکر نموده اند . نکته مهم دیگر در بحث تاریخچه سفیدشهر آن است که محل اولیه شهر در مکان دیگری موسوم به <<چاله غم >>بوده است . در حال حاضر کشاورزان در این منطقه مشغول کشت و زرع می باشند . آنگونه که از عنوان بر می آید می بایستی حادثه ناگوار و تلخی در این منطقه اتفاق افتاده باشد که عنوان چاله غم به آن داده اند .
وجه تسمیه شهر
قدیمی ترین نامی که برای شهر سفیدشهر ذکر شده است نصرآباد سربشت و یا سر پشت است که این نام در زمان سلطنت جهانشهاه قره قویونلو از سلسله قره قویونلوها در سال ۵۷۹ انتخاب شده است . وزیر جهانشهاه امیر عمادالدین که طبق فرمان او نیمی از قنات مزرعه نصرآباد وقف مسجد میر عماد کاشان شده است و متن آن به سنگی حک شده که در آن نصرآباد سربشت تصریح گردیده است . که این نام در کتاب کاشان در آئینه گذشته و حال ذکر شده است.
از جمله نامهای دیگر نصرآباد که در بین مردم گفته می شده است نصرآباد خربزه می باشد که شهرتی می باشد که شهر در تامین محصولات خربزه ء قم و کاشان و اطراف داشته است . شهرت دیگر این شهر نصرآباد کویر است که این نام برگرفته از مناطق کویری است که اطراف شهر را احاطه کرده است و قبل از تبدیل شده روستا به شهر در اسناد و مکاتبات رسمی بکار می رفته است .
در حال حاضر نام کنونی در تقسیمات جدید شهری در سال ۱۳۸۱ مصوبه وزارت کشور جمهوری اسلامی مقرر گردید تا روستای نصرآباد به شهر تبدیل گردد براین اساس ، نصرآباد که قبلا از توابع شهر کاشان محسوب می گردید در حال حاضر جزء توابع شهرستان آران و بیدگل به شمار می آید .از میان اسامی مختلف پیشنهادی به وزارت کشور ، نام سفیدشهر انتخاب و جایگزین نام نصرآباد کویر شد. قابل ذکر است که این نام یادآور سابقه این منطقه در تولید پنبه می باشد که به دلیل حجم و میزان تولید بالای پنبه ، این منطقه از دیر باز شهره بوده است . و در السنه خاص و عام به منطقه سفید دشت معروف بوده است .
جمعیت
با توجه به سرشماری جمعیت تا اسفندماه سال ۱۳۷۸ شهر حدود ۴۴۱۷ نفر جمعیت داشته که بر اساس سرشماری جدید در سال ۱۳۸۵ این رقم به حدود ۶۰۰۰ نفر رسیده است . بر اساس این آمار جمعیت شهر مشتمل بر ۱۰۰۴ خانوار است و میزان رشد جمعیت در سال ۱۳۷۸ ، ۲% بوده که نسبت به سالهای قبل کاهش محسوسی داشته است. و مطابق سرشماری در سال ۱۳۹۰ شهر دارای ۵۵۷۵ نفر و۱۶۱۶ خانوار می باشد.
<strong>موقعیت اقتصادی
از لحاظ اقتصادی مردم منطقه همچون گذشته به کشاورزی و قالی بافی اشتغال دارند . تعدادی از جوانان در کارگاه های صنعتی مشغول بکار هستند . محصولات کشاورزی که تولید می گردد عبارت است از غلات،پنبه،گندم،جو،خربزه، هندوانه و حبوبات می باشد . در کتاب فرهنگ لغت فارسی معین به محصولات دیگر سفیدشهر از جمله تنباکو و ابریشم نیز در کنار این محصولات اشاره نموده است . با توجه به مطالب نقل شده در بالا محصولات تولیدی سفید شهر به دو گرده زراعی و دستی (فرش ) تقسیم می شود. نکته ای که در اینجا بسیار جالب و قابل تامل است این است که دهخدا تنباکو و ابریشم را از محصولات سفیدشهر می داند . البته امروزه در حالی که سایر محصولات ذکر شده کشت می شوند اما تولید تنباکو و ابریشم از چند سال گذشته متوقف شده است .
اما از لحاظ کشت و تولید محصول چنبه این شهر دارای رتبه استانی و کشوری می باشد که بسیار حائز اهمیت می باشد که علت نامگذاری این شهر (سفیدشهر )بدین لحاظ می باشد .
موقعیت جغرافیایی
سفیدشهر در ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهرستان آرا ن و بیدگل و در ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشان قرار گرفته است . این شهر در مختصات ۵۱ درجه و ۲۱ دقیقه و ۱۰ ثانیه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و ۳۴ درجه و ۱۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه عرض شمالی از خط استوا در بخش مرکزی آران و بیدگل قرار دارد . از شمال به راه آهن ، از جنوب به روستای یزدل و جاده ترانزیت قم و آزاد راه امیر کبیر، از شرق به روستای محمد آباد و علی آباد و از غرب به جاده ترانزیت قم – کاشان و شهر مشکات منتهی می شود.
اماكن تاريخي سفيدشهر
۱-كاروانسراي شاه عباسي نصرآباد
۲- قلعه قاسم آباد
۳- قلعه ملک آباد
۴- قلعه رضاآباد
۵- آب انبار
۶- خانه های تاریخی خادمیف ساداتی
۷- قلعه وزیر
و…
بزرگان سفيدشهر
سفیدشهر دارای بزرگان متعددی چون ملا محمد نصرآبادی، ملا رسول نصرآبادی، ملا فضلعلی نصرآبادی، ملا محمد نصیر نصرآبادی و غیره میباشد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.