بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای کلم

توضیحات

مختصات جغرافيايي ۴۶ درجه و ۵۴ دقيقه طول شرقي و ۳۳ درجه و ۲۱ دقيقه عرض شمالي، در فاصلة ۳۰ کيلومتري شمال غربي شهر بدره و ۱۲۰ کيلومتري جنوب شرقي شهر ايلام قرار گرفته است. روستاي کلم که در ميان کوهها و ارتفاعات کبيرکوه در يک دره سرسبز با ميانگين ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دريا واقع شده، اقليمي معتدل و کوهستاني دارد و آب و هواي آن در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.رودخانة کلم در کنار روستا جريان دارد و طراوت و شادابي خاصي به آن ميبخشد.روستاي کلم قدمت طولاني سکونت انساني دارد. بررسي آثار باقيمانده از جمله قلعه و آتشکده، احتمال قدمت و سابقه تاريخي روستا به دوران مادها را افزايش داده است. بقعه جابربن انصاري و بناي سيد تاجالدين نيز در نزديکي روستا واقع شدهاند. مردم روستاي کلم به زبان کردي سخن ميگويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.
وجود آب در منطقه کلم باعث شده است تا روستای کلم به عنوان مرکز اصلی پرورش ماهی در استان ایلام و حتی غرب کشور باشد.
در این منطقه بیش از ۹ مرکز پرورش ماهی قزل آلا وجود دارد که هر یک از این مراکز بین ۴۰ تا ۵۰ تن ماهی تولید می کنند و نقش مهمی در تامین نیاز ماهی استان دارند.
ماهی این منطقه در کشور هم مشهور است و از دیگر نقاط کشور و حتی افرادی از کشور عراق نیز مشتری ثابت این ماهی ها هستند.
وجود مراکز پرورش ماهی در بین باغات روستای کلم زیبایی های روستا را دوچندان کرده است.
وجود دو اثر تاریخی در روستای کلم بر روی یکی از تپه های روستا باعث شده این روستا قدمت تاریخی داشته باشد. این دو اثر تاریخی به مرور زمان به طرز شدیدی تخریب شده اند.
آثار تاریخی
وجود این آثار تاریخی که یکی از آنها طبق شواهد یکی از قلعه تاریخی مربوط به دوره ساسانی است نشان می دهد که حکمرانان ساسانی به این منطقه خوش آب و هوا توجه خاصی داشته اند و از این منطقه برای زندگی استفاده کرده اند.علاوه بر این قلعه تاریخی آثار دیگر نیز در روبروی این قلعه وجود دارد که متاسفانه این اثر نیز تخریب شده است و مسئولان به آثار تاریخی روستا هم توجه نکرده اند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :