بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای رحیم آباد

توضیحات

رحيم آباد و دوشنبه بازار:شهر رحیم آباد در پای کوه سماموس و نزدیک به رودخانه پلورود، از دیر باز زمستانگاه خوانین اشکور بوده و جمعيتي معادل ۷۰۰۰ نفر دارد . هم اکنون اکثر ساکنان اولیه آن به دیگر نقاط ایران مهاجرت کرده اند. ساکنان شهر به سه طایفه جور حیاطی (بالا حیاطی )، من حیاطی (میان حیاطی) و جیر حیاطی (پائین حیاطی ) تقسیم می شوند که مربوط به حیاطهای موجود در تابستانگذران اهالی شوئیل، که معتبرترین آبادی اشکور به شمار می رفت، می‌شود. من حیاطی ها را از طایفه هزار اسب می دانند(کتاب گیلان،بخش تاریخ اشکور تالیف موسی مسعود) که خود تاریخی دیرینه داشته و در گذشته‌های دور سرزمینهای اشکور و حتی لرستان، خوارزم و ابرکوه ردپای آنان را می توان یافت. قدیمی‌ترین گنبد ایران (گنبد عالی ابر کوه) به دست یکی از افراد طایفه هزاراسب (عمید الدین شمس الدوله دیلمی )به در قرن ۴ ه ق ساخته شده است.بخش رحیم آباد یکی از بزرگترین بخشهای استان گیلان و شهرستان رودسر می باشد . از مساحت ۱۳۰۹ کیلومترمربعی شهرستان رودسر بیش از ۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت تقریبی این بخش است .بخش رحيم آباد در ۱۲ كيلومتري جنوب شهر رودسر قرار داشته و از شمال به بخش كلاچاي از جنوب به استان قزوين و شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان رامسر و از غرب به شهرستان املش و سياهكل متصل و در ضلع شمال غربي، غرب و جنوب قله سماموس قرار داشته، فاصله آن تا دريا ۹ كيلومتر بوده و جمعيت بخش حدود ۲۹ هزارنفر و داراي ۷۸۳۰ خانوار را در خود جاي داده است.بخش رحيم آباد از سال ۱۳۴۲ دارای شهرداری واز سال ۱۳۶۸ با ۴ دهستان و تعداد۲۱۵ آبادی و روستا به شرح جدول ذیل به بخشداری مستقل ارتقا یافت.
بخش رحيم آباد از نظر توپوگرافي داراي سه ويژگي جلگه، جنگلي و كوهستاني است. قسمت شمالي بخش رحیم آباد جلگه اي و قسمت جنوبي آن كوهستاني است و محصولات عمده آن در جلگه ها برنج و چاي و در كوهستان ها فندق ،گياهان دارويي ، عسل ، گندم، جو، حبوبات، محصولات جاليزي و ميوه‌هاي بومي بويژه در فصل برداشت به بازار عرضه مي شود. کشاورزان و تولید کنندگان انواع محصولات بومى خود رادر فصول مختلف سال براى فروش به بازار آورده و همچنین فروشندگان دوره گرد بازار رحيم آباد نيز از ميادين ميوه و تره بار و سایر بازارهای اصلی، اقلام مورد نظر خود را خريدارى كرده و در اين بازار به فروش مى رسانند ‎.اين بازارها ، محلى براى ديد و بازديد دوستان و آشنايان نيز هست ؛ زيرا اكثر مردم براى خريد به بازارهاى هفتگى مى روند ‎. از ويژگي هاي دوشنبه بازار رحيم آباد، فروش دام است كه مورد استقبال خاص خريداران قرار گرفته به طوري كه هميشه بخش فروش دام از شلوغ ترين قسمت هاي بازار است.
شایان ذکر است که بازارهاي هفتگي گيلان، مناسب ترين مكان براي خريد و فروش بدون وجود واسطه ها و دلالان است. اين بازارها قدمتي هزاران ساله دارند. همه شهرها و بسياري از روستاها براي خود روزبازار دارند؛ حضور عروس و دامادهاى جوان و همراهان زيادى كه با آنها هستند؛ موجب رونق كار فروشندگان شده و همچنين محيط بازار را دلنشين، شاد و مطبوع مى كند.بازارهايي بكر و ناب در دل شهرها و بسياري از روستاهاي نوار سبز شمال و اغلب فروشندگان اعم از زن ومرد که با لباس هاى محلى براى فروش در بازار حاضر مى شوند ، اين موضوع منظره زيبايى از سنت هاى استان را به نمايش گذاشته و براي گردشگران داخلي و حتي خارجي جذاب ، ديدني و البته خريدني است.در این راستا ، تعداد زيادى از مردم استان سرسبز گيلان و بخصوص جوانان براى گذران زندگى و كسب در آمد در بازارهاى هفتگى مشغول به كار هستند. شور و نشاطى خاص در اين بازارها به چشم مى خورد كه خود حديثى از زندگى است در اكثر نقاطى كه بازارهاى هفتگى در آن برپاست ، مردم هفتگى خريد مى كنند ، زيرا قيمت محصولاتى كه در آن بازارها عرضه مى شود به نسبت مغازه ها پائين تر است.در گذشته داروغه ها مسئول مراقبت از بازارها بودند و در ازاى اين كار از بازاريان حقوق دريافت مى كردند ، اما هم اكنون نيروهاى پليس و شهردارى ها مسئوليت امنيت و ساماندهى بازارها را به عهده دارند و از بروز مشكلات در اين مكان ها جلوگيرى مى كنند و تا حد زيادى نيز موفق بوده اند .در سالهای نه چندان دور ، بازار های مذکور در خيابان اصلى شهر بر پا مى شد كه ترافيك شديدى در شهر به راه مى انداخت و مشكلات ديگرى را نيز به دنبال داشت ، اما خوشبختانه با تلاش شهردارى ها و سازمان ميراث فرهنگى گيلان مكان هايى براى برپايى اين بازارها در نظر گرفته شد ه كه تا حد زيادى از مشكلات كاهش یافته ،لیکن هنوز هم در روز بازار ، تردد در شهر با دشوارى هايى همراه است.بهرحال،دیدن بازار های فوق خالی از لطف نبوده ، بنابراین از مخاطبان ارجمند و گرامی جهت بازدید از بازارهای یادشده و بویژه دوشنبه بازار رحیم آباد دعوت می گردد..
* بازارهاي هفتگي گيلان با قدمتي هزاران ساله *

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها