بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
خرمن کوه

توضیحات

خرمن کوه يک پديده گنبدى شکل در راه سروستان به استهبان و در همسايگى درياچه بختگان استان فارس است.این کوه در شمال شهر فسا قرار دارد و مرتفع ترین نقطه این شهرستان محسوب می شود .برخى پژوهشگران بر اين باورند که خرمن کوه يک گنبد نمکى برونزد نيافته است. ريخت ويژه اين کوه، راستى اين باور را شدنى ساخته است.
سنی که میتوانیم برای کوه در نظر بگیریم پالئوسن تا میوسن است ( دوران سنوزوئیک یعنی حدود ۶۵ تا ۱۵ میلیون سال قبل ) با توجه به فسیلهای میکروسکوپی پیدا شده.سازندهاى اين کوه شامل جهرم – آسمارى (پليوسن ميوسن) است.ارتفاع قله آن در حدود ۳۱۸۳ متر از سطح دریا است.برجستگی و چهره ساز بودن آهکهای جهرم که قسمت اصلی کوه را تشکیل می دهد به وضوح مشخص است پیدا کردن فسیل نومولیت در سنگ آهکهای این کوه کار ساده ای است.مرز این کوه با سازندهای اطراف گسله و ناهنجار است .علت این ساختار شبه گنبدی را در اعمال تنشهای اضافی به هنگام چرخش و تغییر روند این ناحیه و همچنین در نفوذ دیاپیرهای زیر سطحی نمک می دانند .خرمن کوه دارای ساختاری شبه گنبدی است .از نظر چینه نگاری جزء پهنه زاگرس بوده و وقتی شما از استهبان عازم شیراز هستید و به کوههای اطراف نگاه می کنید در واقع به طور تقریبی مسیر شما روی محور یک ناودیس حرکت میکنید که این محور از کوه خرمن کوه هم می گذرد .در واقع شیب لایه های دو طرف شما ( شمال و جنوب شما در حین حرکت ) به سمت یکدیگر است.
در لغت نامه دهخدا خرمن کوه چنین امده:خرمن کوه . [ خ ِ / خ َ م َ ] (اِخ ) نام کوهی است که کوههای احمری از سمت جنوب به سیاه کوه و این کوه متصل است و از کوههای منطقه ٔ فارس می باشد. (از جغرافیای غرب ایران ص ۳۳).سنگ آهک سازند جهرم تشکیل دهنده اصلی کوه است هرچند در بخشهای پایین کوه و دور تا دور کوه از سنگ آهک و سنگ اهک مارن دار سازند آسماری می باشد ( البته در بعضی قسمتها دیده نمی شود)در بخش مرکز کوه یعنی مرتفع ترین بخشهای کوه مرز بین سازند جهرم و سازند اسما ری قابل تفکیک نیست و در اینجا از اصطلاح آسماری – جهرم استفاده می کنیم .مسیر خودروی شخصی کوه خرمن در مجاور روستاههای رونیز سفلی و شمس آباد از روستاههای شهرستان استهبان , بخش رونیز قرار گرفته است .
آدرس : استان فارس-استهبان-همسایگی دریاچه بختگان
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.