بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای سپهرپشت

توضیحات

روستای سپهرپشت در شمال شهرستان زیبای لاهیجان و جنوب شهرستان رودبنه واقع می باشد . بر طبق سر شماری سال ۸۵ دارای۲۴۱ نفر جمعیت که ۱۵۷ نفر آن باسواد و ۷۴ نفر آن بی سواد میباشد.روستایی سرسبز همراه با زمینهای کشاورزی فراوان ، که بیشتر زمینهای آن شالیزار می باشد. شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری می باشد. البته در زمانهای قدیم شغل مردم روستا پرورش کرم ابریشم بوده و بیشتر زمینهای روستا توت زار بوده اما بنابه دلایلی که مردم روستا داشتند زمینهای خود را به شالیزار تبدیل نموده اند.این روستا دارا مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز می باشد طوری که همه ساله در ایام عید و تعطیلات تابستان پذیرای مهمانان خود می باشند.وهمچنین این روستا سه شهید به نامهای اسمائیل اصغری ، محمد حسین نژاد و محمد تقی خوش سیرت تقدیم این انقلاب نموده است .
دیدنیهای روستا: ازمکانهای دیدنی این روستا می توان به درختان پر از میوه از جمله:(آلوچه ، انبه وپرتغال و….) و همچنین تمشک که بسیار خوشمزه و مفید می باشد. نام برد.
یکی دیگر از جاهای دیدنی این روستا شالیزارهای این روستا می باشد . که علاوه بر دیدن شایزار می توانید منظره بسیار زیبای شیطان کوه لاهیجان و مقبره شیخ زاهدرا هم از نمای دور تماشا کنید.
غذاهای محلی : از غذاهای محلی این روستا می توان به ( سیر برشته ،سیر قلیه ، سیر کباب، پنیر برشته ، باقالی قاتوک با ماهی شور و سیر ترشی ، ترش تره ، و انواع آش از جمله : آش کدو که در قدیم رسم بوده که صبح عید فطر این آش را درست می کردند. و آَش ترش که بیشتر در اردیبهشت ماه این آش را درست می کنند . نام برد
رسم و رسوم های روستا : از مراسم های این روستا یکی مراسم علم بندی می باشد که همه ساله در دوم محرم شروع می شود از غذاهایی که در این روز زنان روستا درست می کنند : (خورشت شیرین ، فسنجان ، کوکو سیب زمینی و برنج سیاه ) می باشد . که با قبان محلی در ست می کنند و روی برنج سفید را به جای زعفران تزئین می کنند. بعداز این روز از چهارم محرم تا یازدهم محرم هرشب در مسجد مراسم عزاداری می گیرند و زنان روستا با مجمع غذا به مسجد می برنند تا ازعزاداران حسینی پذیرایی کنند. و همچنین همه ساله در ۵ روز با قیمانده از ماه صفر مراسمی به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (صلوات الله) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا(ع) برگذار می گردد . و درآخرین روز از ماه صفر مراسم (علم وچینی) برگذار می شود و یکی از قدیمیهای روستا نوحه مربوط به این روز را می خواند . یکی دیگر از رسم و رسومهای این روستا این است که وقتی فردی در روستا فوت کند مردم روستا یک شب بعد از دفن آن مرحوم در مسجد عزاداری می کنند و زنان روستا هم نیز با مجمع غذا به مسجد می برند و از مهمانان آن مرحوم پذیرایی می کنند . تا به خانواده آن مرحوم کمکی کرده باشند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.