بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 688
شهر زاویه

توضیحات

زاویه شهری است در بخش مرکزی شهرستان زرندیه استان مرکزی ایران. شهر زاویه شهری کوچک اما با قدمت بسیار بالا که در مرکز ایران یعنی استان مرکزی واقع شده است.پیشه بیشتر مردم این شهر در گذشته کشاورزی و دامداری بوده است اما امروزه با وجود شهرک‌های صنعتی در پیرامون این شهر دیگر کشاورزی مثل گذشته در این شهر رونق ندارد.
از مشاهیر زاویه می‌توان به شیخ علی زرند‍‍ ی ملقب به ناطق المله اشاره کرد که از مبارزین مشروطه میباشد نام ایشان دراسناد تاریخی موجود است . از دیگر افراد سرشناس میتوان از آیت‌الله میرمحمدی نماینده استان مرکزی در مجلس خبرگان نام برد.
شهر زاویه در استان مرکزی ، ۴۵ کیلومتری شهر ساوه و تقریباً ۷۰ کیلومتری تهران واقع شده است از این رو شهرک صنعتی این شهر مکان مناسبی برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی میباشد.شهرک صنعتی بزرگی که کارخانه هایی مثل اتوبوس سازی و آمبولانس سازی در آن فعالیت میکنند.زبان و گویش
مردم شهر زاویه به زبان‌های ترکی و فارسی سخن می‌گویند.شهرک صنعتی
شهرک صنعتی زاویه با مساحت ۴۰۰ هکتار در سمت شمال جاده قدیم تهران–ساوه در کیلومتر ۶۵ تهران بزرگ و در ۴۱کیلومتری شهر ساوه در اراضی عمومی منطقه‌ای به نام هاشم‌آباد با شیب ملایم ۱ الی ۲ درصد واقع شده‌است.
جغرافیای شهر زاویه
زاویه در لغت یعنی گوشه مهد پرورش علمازاویه از سمت شمال از قره قویی جازانک به خط مستقیم مرتعی وسیع دامداری و کوه قناق عبور و تا محدوده در کوه قلیچ قطع می گردد .در جنوب آن رودخانه شورک آباد ،شرق آن روستای سلطان آباد و غرب آن روستای رحمت آباد واقع شده است.در اثر بروز زلزله تعدادی از ساکنین زاویه از بین رفتند و خرابیهای اشرف آباد در ذیل جاده آسفالته تا چندی قبل موجود ودر حال حاضر به زمین کشاورزی تبدیل گردیده و باقیمانده ساکنین برای تجدید بنا دو طرف رودخانه خلیل را انتخاب و ساختار زاویه را بنا که در حال حاضر بصورت شهر در آمده است .آثاری که تا چندی قبل موجود و درحال حاضر تبدیل به زمین گردیده پیر موسی خاموش جنب رود خانه خلیل دارای بقعه و بارگاه و محل زیارتگاه حاجتمندان که با نذر خود از مکان زیارت می نمودند.
تاریخ شهر زاویه
با فوت کریم خان زند و روی کار آمدن آقا محمد خان قاجار و انتخاب تهران به پایتختی در سال۱۲۰۰هجری در کشاکش جنگهای قومی در ایران و انقراض باقیمانده شاهزادگان زندیه شاه قاجار در سرکوبی مخالفین در شیراز دوسردار رشید را که طرفداری خود را به شاه ثبوت رسانیده۱-حسینعلی خان ۲-نظرعلی خان را با خود به تهران آورد .چون فلات مرکزی ایران گریبانگیر هرج و مرج بود دو سردار نامبرده را در زاویه که محلی پر رونق از لحاظ آب و هوا و کشاورزی بود انتقال واسکان داد،حسین قلی خان فرمانده فوج زرند و نظر علی خان حکومت مستقل زرند را بر عهده می گیرد.پس از فوت خان قاجار و روی کار آمدن فتحعلی شاه قاجار که در بسط و توسعه زاویه دقت داشته با احداث برج وبارو یی ومحلی برای استراحت خود ساخته که در مواقع ضروری از بازدید خود در آن محل استراحت می نموده است.در شمال زاویه محلی را به نام سان تپه سی انتخاب ،که از فوج زرند بازدید می نموده و قناتی به اسم شاه باغی حفر که در مسیر استراحت گاه به محل سان بوده که کلا از آن شاه قاجار بوده است . بازدید فوج قبل از سر زدن آفتاب می بایست انجام پذیرد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها