بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 506
شهر بوانات

توضیحات

شهر سوريان (Surian) مرکز شهرستان بوانات از شهرستان هاي استان فارس است. جمعيت اين شهر نزديک به ۱۵۰۰۰ نفر مي‌باشد. تاريخچه سوريان در بخش بندي هاي کشوري:
۱)در سال ۱۳۱۶ بوانات داراي بخشداري شد و از همان هنگام سوريان مرکز بخش بوانات بود.۲)در سال ۱۳۴۳ سوريان داراي شهرداري شد.۳)در سال ۱۳۷۴ بخش بوانات به شهرستان فزوني يافت اينک از ديدگاه رسمي مر کز شهرستان بوانات شهر بوانات ناميده مي شود که اين دگرگوني نام شهر سوريان به شهر بوانات در همين چند سال گذشته اتفاق افتاده است.
مردمان سوريانهمه مردم اين شهر به زبان فارسي سخن مي‌گويند و از ديدگاه دسته بندي قومي، فارس هستند.
ويژگي هاي جغرافيايشهر سوريان به وسيله باغ هاي سرسبز و انبوه و دو رشته کوه در ميان گرفته شده است. کوه ختابون از رشته کوههاي زاگرس و از کوههاي شهرستان بوانات است که بلند ترين قله اين کوهها در بخش جنوبي شهر سوريان جاي دارد. همچنين يک رودخانه فصلي از اين شهر مي گذرد.
جاهاي ديدنيسوريان طبيعتي زيبا و سرسبز و ديدني دارد، باغ هاي انبوه اين شهر و کناره سرسبز رودخانه و کوههاي باصفا و چشمه‌هاي گوارا بينندگان را شاد و خرسند مي‌کند. تفريح گاه و زيارتگاه محمد حنيفه که در دامنه کوه ختابون جاي دارد در بهار و تابستان مردم را به سوي خود مي کشاند. اين تفريح گاه چشمه پرآب و درختان تنومند و سالمند چنار و يک قدمگاه را در بر مي‌گيرد. گفته مي‌شود که اين قدمگاه در زمان پيش از ورود اسلام به ايران، آتشکده بوده است.
آثار تاريخيشهر سوريان چندين بناي تاريخي مانند مسجد جامع سوريان و پل آجري روي رودخانه اصلي که هر دو از بناهاي دوره ديلميان هستند را در خود به يادگار دارد. منبر معروف مسجد جامع سوريان در موزه ايران باستان نگهداري مي‌شود.
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :