بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 436
برزول

توضیحات

برزول از شهرهای ایران در استان همدان است. این شهر در بخش زرین دشت شهرستان نهاوند قرار دارد.تاریخچه شهر برزول:تاریخ دقیقی از تشکیل روستای برزول وجود ندارد ولی میتوان تاریخی چندصدساله برایش لحاظ کرد. یکی از شواهد قدمت برزول حمام قدیمی برزول است که البته کاوش علمی در خصوص آن صورت نگرفته است . ضمنا در زمان احداث درمانگاه برزول و پایگاه بسیج نیز در زمانگودبرداری محلهای آنها طبق اظهار افراد محلی آجرهای نظامی ( چهارخشتی ) که کاربرد آنها در دژهای نظامی باستانی است یافت شده که خودمی تواند دلیلی بر کهن این دیار و داشتن هویتی چندهزار ساله باشد.بهر حال برزول در سال ۱۳۸۳ و با تلاش اهالی توانست از روستا به شهرتغییر وضعیت یابد البته تا رسیدن به امکانات و توانایی یک شهرفاصله دارد.
تاریخچه بخش زرین دشت:برزول بدین واقع شدن در میسر تردد حدودا چهل روستا و به لحاظ داشتن امکانات دولتی شامل : ۱- شرکت خدمات کشاورزی ۲-درمانگاه و مرکز خانه بهداشت ۳- پاسگاه انتظامی ۴- دفتر مخابرات ۵- دفتر پست ۶- راه آسفالته ۷- مراکز آموزشی در مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی و راهنمایی و متوسطه پسرانه و دخترانه در سالهای قبل و پس از انقلاب در اولویت منطقه ای جهت مرکزیت بخش شدن قرار داشت.در دهه هفتاد پیگیریهای از سوی اهالی صورت گرفت که بالاخره در سال۱۳۸۳ به نتیجه رسید و با مصوبه دولت بخش زرین دشت به مرکزیت برزول تشکیل شد.این بخش دارای دو دهستان شامل:الف-دهستان فضل به مرکزیت برزولب- دهستان گرین به مرکزیت روستای توانه
مردم:مردم برزول به زبان لری صحبت میکنند.و مذهب آنها شیعه دوازده امامی می باشد.
اماکن مذهبی :در برزول امام زاده ” فضل بن موسی کاظم(ع)” واقع شده که دارای شجره نامه مورد تاییدحوزه علمیه قم میباشد و ایشان که برادر امام رضا (ع) بودند پس مهاجرت امام از مدینه به خراسان ترک وطن نموده که در راه خراسان در این محل مدفون شدند. شواهدی در خصوص شهادت یا وفات ایشان در دست نیست . ضمنا در سالهای دهه هفتاد شمسی چندین بار اطراف حرم این بزرگوار مورد دستبرد غارتگران اشیاء عتیقه صورت گرفته است.برزول دارای دو مسجدو یک مهدیه می باشد که مراسمهای مذهبی مورداسفاده قرار میگیرد.
اقتصاد:بدلیل داشتن بافت روستایی اقتصاد برزول برپایه محصولات کشاورزی ودامپروری استوار است.در بخش کشاورزی تنوع وجود دارد که عبارتند از:الف- محصولات غلات آن شامل گندم و جو و نخود و عدس بصورت کشت آبی و دیمب-محصولات صیفی شامل خیار و گوجه فرنگی و بادمجان بصورت گسترده و هندوانه و نوعی خربزه محلی کشت میشود. ضمنا در حال حاضر گلخانه برزگی ده هکتاری در شمال برزول در طول سال محصولات متنوعی تولید می کنند.ج-در خصوص محصولات باغی در حال حاضر اقداماتی جهت احیاء باغات برزول صورت گرفته است . در حدود بیست سال قبل باغهای انگور و سیب و زرآلو فراوان در اطراف برزول وجود داشت که با تغییر کاربردی نابود شده اند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها